ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

WCA's Long is state champion

Several area wrestlers finished in the medal round, one of those a state championship, during the State Class A individual wrestling tournament last week.

Several area wrestlers finished in the medal round, one of those a state championship, during the State Class A individual wrestling tournament last week.

Jake Long of West Central Area captured the 140-pound state title as he cruised through his weight class with wins of 12-0 over Cole Tenson of Belgrade-Brooten-Elrosa, a 3:46 pin over Casey Boettcher of Triton and a 10-6 decision over Zach Kanzenbach of Medford for the honor.

Another area wrestler, Jason Arvidson of Parkers Prairie, was fifth in that weight class.

Minnewaska's Collin Jergenson earned a fifth place finish at 162 pounds, while teammate Brandon Manderschied was sixth at 189 pounds.

Osakis' Cody Torkelson was an entrant at the heavyweight division, but lost his first match to Andrew Wolter of Waterville-Elysian-Morristown/Janesville-Waldorf-Pemberton, then was eliminated after Wolter was defeated in the second round.

ADVERTISEMENT

STATE CLASS A INDIVIDUAL

WRESTLING RESULTS

103 - Jacob Braaten, Minnewaska, fell to Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo 14-1. Lexvold fell in second round, eliminating Braaten.

135 - Ryan Silbernick, Parkers Prairie, fell to Taylor Menke, Jackson County Central, 16-6. Menke lost in second round, eliminating Silbernick.

140 - Jake Long, West Central Area, defeated Cole Tenson, Belgrade-Brooten-Elrosa, 12-0; pinned Casey Boettcher, Triton, 3:46; decisioned Case Field, Yellow Medicine East, 8-5; decisioned Zach Kanzenbach, Medford, 10-6 for first place. Jason Arvidson, Parkers Prairie, pinned William Ellies, Mille Lacs, 1:16; defeated Mike Lucero, Frazee, 3-2; fell to Zach Kanzenbach, Medford, 6-3; fell to Casey Field, Yellow Medicine East, by pin 0:37; fell to Joey Posivio, Sibley East, 5-1 for sixth place.

152 - Collin Jergenson, Minnewaska, defeated Tim Bartness, New Richland-HEG, 10-5; fell to Jake Braaten, Bertha-Hewitt-Verndale 11-5 in quarterfinals; defeated Sean Hulz, Pierz, 15-0 tech fall in wrestlebacks; fell to Mark Evjen, Hayfield, 7-3 OT; defeated Stephen Erlandson, Breckenridge-Campbell-Tintah, 13-4 for fifth place.

160 - Kevin Hahn, Parkers Prairie, fell to Colby Mehrkens, Zumbrota-Mazeppa, 0:56. Merkens lost in second round, eliminating Hahn.

189 - Brandon Manderschied, Minnewaska, fell to Thomas Uttermark, MACCRAY, 2-1; defeated Wade Moenkedick, Bertha-Hewitt-Verndale, 4-2 in wrestlebacks; defeated Logan Brand, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 2-1; fell to Brian Anderson, Redwood Valley, 2-0; fell to Tayler Yliniemi, Dilworth-Glyndon-Felton, 15-0 tech fall for sixth place. Dayton Sternhagen, West Central Area, fell to Brian Anderson, Redwood Valley, 4-1; defeated John Long, Howard Lake-Waverly-Winsted, by 2:55 pin in wrestlebacks; fell to Tayler Yliniemi, Dilworth-Glyndon-Felton, 5-0, eliminating Sternhagen.

ADVERTISEMENT

215 - David Cowen, Minnewaska, defeated Taylor Mattison, Red Rock Central, 6-4; fell to Evan Stock, Yellow Medicine East, 4-3 OT; fell to Mat Willner, Blue Earth, 7-0 in wrestlebacks, eliminating Cowen. Tyler Walsh, Parkers Prairie, fell to Cole Christianson, Badger/Greenbush-Middle River 7-6. Christianson fell in second round, eliminating Walsh.

HWT - Cody Torkelson, Osakis, fell to Andrew Wolter, WEM/JWP, 5:11. Wolter lost in second round, eliminating Torkelson.

Related Topics: WRESTLING
What To Read Next
Douglas County area basketball, dance, hockey, wrestling, and gymnastics for Friday, Jan. 27, 2023.
Alexandria high school alum and current Alexandria Blizzard player Joe Gronholz has signed a tender with the Minnesota Wilderness.
Alexandria went on two big runs at the end of each half in a 73-51 win over Detroit Lakes at Lakeshirts Fieldhouse on Tuesday night.
Douglas County area basketball for Monday, Jan. 23, 2023.