The Minnewaska girls track and field program had one of its best seasons in team history last spring, and if given the chance, the Lakers looked poised for another big season.

Minnewaska has returning athletes on the roster, including Ellie Danielson, Kristen Glover, Emma Kovarik, Bailey Schoen, MaKena Thoen and Emily Kaiser. All of those girls were state-meet participants in 2019.

“We have good numbers, a lot of young kids, and many returning letter winners,” Minnewaska head coach Jennifer Johnsrud said of the stretch of this team. “We also have four seniors who will do a great job with leadership within our team; Ellie Danielson, Alexis Piekarski, Madison Kluver and Karra Hanson.”

Last year’s major accomplishments for this team is a long list. Perhaps most notable was a state true team championship at the Class A level.

“(We want to see) individual and team improvement, make a run for a West Central Conference title, subsection 6A title, along with a great showing at section true team and Section 6A,” Johnsrud said. “We advanced 12 boys and girls to the state meet last year, so that would also be another awesome achievement.”

Johnsrud said Stephanie Langman is the lone pole vaulter for Minnewaska, so the Lakers will try to find more kids to add some depth there in what is a tough event.

Sierra Lindemann was the lone Minnewaska letter winner lost from last year’s team, so the Lakers are excited about the prospects of the 2020 season if things do get going at some point this spring.

Johnsrud sees Morris and Melrose as other top teams in the West Central Conference, and Morris, Osakis, Perham and Pequot Lakes as the programs to contend with in the subsection and section meets.

MINNEWASKA 2020 GIRLS TRACK AND FIELD ROSTER

SENIORS - Ellie Danielson, Karra Hanson, Madison Kluver, Alexis Piekarski

JUNIORS - Ali Femrite, Kristen Glover, Sydney Hagen, Metaya Jergenson, Masie Jordan, Julia Kuehne, Stephanie Langman, Olivia Melo, Tiana Moore, Vanessa Olson, Bailey Schoen

SOPHOMORES - Lily Anderson, Ava Chevalier, Sydnie Chevalier, Emily Kaiser, Emma Kovarik, Mariah Walker

FRESHMEN - Mikalyn Andreas, Alexx Carlson, Elsie Hagen, Molly Hjelm, Brooke Kolstoe, Mya Lindemann, Mckenzie Luetmer, Serena Mellgren, Makena Thoen, Kiearra Wilmes

EIGHTH-GRADERS - Molli Kozial, Brooklyn Meyer, Teagan Start, Kylee Berg, Ayden Beyer, Katerina Morlock

SEVENTH-GRADERS - Sydney Perry, Alanah Christensen, Autumn Hess, Allie Lent, Payton Andreas

COACHES - Head coach - Jennifer Johnsrud - 24th season between track and field and cross country; Assistant coaches - Jeremy Christensen, Linda Mills, Katy Anderson, Dan Timm (co-boys head coach), Riley Gustafson (co-boys head coach

MINNEWASKA TRACK AND FIELD SCHEDULE

(Schedule is as of March 25 and is subject to change)

April 7\u0009\u0009at Morris Invite, 4 p.m.

April 14\u0009at Morris Invite, 4 p.m.

April 16\u0009Minnewaska Invite, 3:30 p.m.

April 21\u0009at Benson, 4 p.m.

April 23\u0009at Sauk Centre, 4 p.m.

April 28\u0009at BBE Invite, 4 p.m.

April 30\u0009at New London-Spicer, 3:30 p.m.

May 5\u0009\u0009Section True Team at TBD

May 7\u0009\u0009Melrose Invite, 3:45 p.m.

May 12\u0009WCC Meet at Melrose, 3:30 p.m.

May 16\u0009State True Team at Stillwater, 10 a.m.

May 21\u0009Subsection 21 meet at TBD, 3:30 p.m.

May 28\u0009Section 6A meet at Fergus Falls, 11 a.m.

June 5\u0009\u0009State Meet at Hamline University, 3:30 p.m.

June 6\u0009\u0009State Meet at Hamline University, 3:30 p.m.