ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Sports slate

FRIDAY, DECEMBER 5 (BOYS' BASKETBALL) Moorhead at Alexandria New York Mills at Ashby Osakis at Morris (GIRLS' BASKETBALL) Alexandria at SC Tech Rothsay at Brandon-Evansville Ashby at Parkers Prairie Yellow Medicine East at Minnewaska St. John's P...

FRIDAY, DECEMBER 5

(BOYS' BASKETBALL)

Moorhead at Alexandria

New York Mills at Ashby

Osakis at Morris

ADVERTISEMENT

(GIRLS' BASKETBALL)

Alexandria at SC Tech

Rothsay at Brandon-Evansville

Ashby at Parkers Prairie

Yellow Medicine East at Minnewaska

St. John's Prep at Osakis

Dilworth-Glyndon-Felton at West Central Area

SATURDAY, DECEMBER 6

ADVERTISEMENT

(BOYS' HOCKEY)

Alexandria at SC Cathedral (MAC)

(WRESTLING)

Alexandria at Litchfield Invitational

Parkers Prairie at Bertha-Hewitt tourney

West Central Area/Ashby, Osakis at ACGC Classic

MONDAY, DECEMBER 8

(BOYS' HOCKEY)

ADVERTISEMENT

Alexandria at Brainerd

TUESDAY, DECEMBER 9

(BOYS' BASKETBALL)

Brainerd at Alexandria

Parkers Prairie at Verndale

Albany at Minnewaska

Ashby at Underwood

Battle Lake at Osakis

West Central Area at Lake Park-Audubon

(GIRLS' BASKETBALL)

Ashby at Underwood

Parkers Prairie at Battle Lake

Osakis at Upsala

(GIRLS' HOCKEY)

Alexandria at Brainerd/Little Falls

(GYMNASTICS)

Alexandria at Moorhead

(NORDIC SKIING)

Alexandria at SC Apollo Invitational

(WRESTLING)

Minnewaska at Yellow Medicine East

Parkers Prairie triangular

Osakis at Browerville triangular

Wheaton at West Central Area

THURSDAY, DECEMBER 11

(BOYS' BASKETBALL)

Ashby at Parkers Prairie

Brandon-Evansville at Rothsay

Minnewaska at Lac qui Parle Valley

(BOYS' SWIMMING AND DIVING)

Alexandria at Rocori

(GIRLS' BASKETBALL)

Sauk Rapids-Rice at Alexandria

Parkers Prairie at Browerville

Minnewaska at Montevideo

Atwater-Cosmos-GC at Osakis

West Central Area at Frazee

(GYMNASTICS)

Alexandria at Little Falls

(DANCE)

Sauk Rapids-Rice at Alexandria

FRIDAY, DECEMBER 12

(BOYS' BASKETBALL)

SC Tech at Alexandria

Osakis at Atwater-Cosmos-GC

Frazee at West Central Area

(BOYS' HOCKEY)

Alexandria at Little Falls

(GIRLS' BASKETBALL)

Hillcrest Lutheran at Ashby

Battle Lake at Brandon-Evansville

ACGC at Minnewaska

Swanville at Osakis

(GIRLS' HOCKEY)

Alexandria at Moorhead

(WRESTLING)

Minnewaska at Willmar Invitational

Osakis at Brainerd Invitational

Alexandria, WCA/Ashby in Grant County Invitational

SATURDAY, DECEMBER 13

(GIRLS' BASKETBALL)

Buffalo at Alexandria

(NORDIC SKIING)

Alexandria at Brainerd Invitational

(WRESTLING)

Alexandria, WCA/Ashby at Grant County Invitational

Parkers Prairie at Barnesville team tourney

Osakis at Brainerd Invitational

MONDAY, DECEMBER 15

(GIRLS' BASKETBALL)

Parkers Prairie at Henning

TUESDAY, DECEMBER 16

(BOYS' BASKETBALL)

Battle Lake at Parkers Prairie

Hancock at Ashby

ACGC at Minnewaska

Osakis at Eagle Valley

West Central Area at Barnesville

(BOYS' HOCKEY)

Willmar at Alexandria

(GIRLS' BASKETBALL)

Alexandria at Willmar

Ashby at Rothsay

Melrose at Brandon-Evansville

Morris at Osakis

West Central Area at Barnesville

(GIRLS' HOCKEY)

Willmar at Alexandria

(NORDIC SKIING)

Alexandria at Cathedral Invitational

(WRESTLING)

Browerville-EV at Parkers Prairie

Breckenridge/CT at West Central Area/Ashby

Minnewaska at Long Prairie Invitational

THURSDAY, DECEMBER 18

(BOYS' BASKETBALL)

Alexandria at Sauk Rapids-Rice

Breckenridge at West Central Area

(BOYS' SWIMMING AND DIVING)

Alexandria at SC Tech

(GIRLS' BASKETBALL)

Benson at Minnewaska

(GYMNASTICS)

Alexandria at Perham

(WRESTLING)

Brainerd at Alexandria

Pierz at Osakis

FRIDAY, DECEMBER 19

(BOYS' BASKETBALL)

Parkers Prairie at Verndale tourney

Ashby at Osakis

BOLD at Minnewaska

(BOYS' HOCKEY)

SC Apollo at Alexandria

(GIRLS' BASKETBALL)

Alexandria at SC Apollo

Breckenridge at West Central Area

(GIRLS' HOCKEY)

SC Apollo/Cathedral at Alexandria

(WRESTLING)

Osakis at Sauk Centre triangular

WCA/Ashby at Cass Clay tournament

SATURDAY, DECEMBER 20

(BOYS' BASKETBALL)

Willmar at Alexandria

(DANCE)

Willmar at Alexandria

(GIRLS' HOCKEY)

Breck at Alexandria

(NORDIC SKIING)

Alexandria at Bemidji Invitational

(WRESTLING)

Parkers Prairie at Frazee tournament

MONDAY, DECEMBER 22

(BOYS' HOCKEY)

Alexandria at Sartell

(GIRLS' BASKETBALL)

Osakis at Parkers Prairie

Brandon-Evansville at Bertha-Hewitt

TUESDAY, DECEMBER 23

(BOYS' BASKETBALL)

Parkers Prairie at Bertha-Hewitt

Osakis at Staples-Motley

(GIRLS' BASKETBALL)

Hancock at Parkers Prairie

(GIRLS' HOCKEY)

Alexandria at Maple Grove/New Hope

(WRESTLING)

Osakis quadrangular

Ottertail Central at WCA/Ashby

MONDAY-TUESDAY, DECEMBER 29-30

(GIRLS' BASKETBALL)

Alexandria Holiday tournament

TUESDAY, DECEMBER 30

(BOYS' BASKETBALL)

West Central Area at Battle Lake

TUESDAY-WEDNESDAY,

DECEMBER 30-31

(GIRLS' BASKETBALL)

Parkers Prairie at Walker-HA tournament

SATURDAY, JANUARY 3

(BOYS' SWIMMING AND DIVING)

Alexandria at Minneapolis South, U of M

(BOYS' BASKETBALL)

SC Apollo at Alexandria

MONDAY, JANUARY 5

(BOYS' BASKETBALL)

Perham at West Central Area

THURSDAY, JANUARY 6

(WRESTLING)

Alexandria at Rocori

(BOYS' HOCKEY)

Alexandria at SC Tech, SCSU

(GIRLS' HOCKEY)

Alexandria at SC Tech, SCSU

(GIRLS' BASKETBALL)

Rocori at Alexandria

West Central Area at Perham

THURSDAY, JANUARY 8

(GYMNASTICS)

Brainerd at Alexandria

(BOYS' HOCKEY)

Fergus Falls at Alexandria

(WRESTLING)

SC Apollo at Alexandria

WCA/Ashby at Browerville/EV

(DANCE)

CLC Jazz at SC Apollo

(BOYS' SWIMMING AND DIVING)

Alexandria at Sauk Rapids-Rice

(BOYS' BASKETBALL)

Alexandria at Rocori

Pelican Rapids at West Central Area

FRIDAY, JANUARY 9

(GIRLS' BASKETBALL)

Fergus Falls at Alexandria

West Central Area at Pelican Rapids

(GIRLS' HOCKEY)

Fergus Falls at Alexandria

What To Read Next
Douglas County area basketball, gymnastics, swimming and diving, hockey, and wrestling for Tuesday, Jan. 31, 2023.
Douglas County basketball and hockey for Monday, Jan. 30, 2023.
Two late goals lifted Granite City over the Alexandria Blizzard on Saturday. Granite City and Alexandria are currently the top two teams in the NA3HL Western Division standings.
Members of the Alexandria Figure Skating Club got the chance to compete in Duluth and have a busy schedule in upcoming weeks