ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wrestling roundup: Alexandria earns five dominant wins; Area programs show out in weekend meets

Alexandria went 5-0 on Saturday, while Osakis and BHVPP had solid outings at their tournaments and WCA-A-B-E earned a close win on Friday.

Drayson Elfering - DSC_3618.JPG
Alexandria's Drayson Elfering tries to sweep the leg of Minneota's Adam DeVlaeminck during their finals match at 113 pounds at the Big Ole Invitationals on Jan. 14, 2023. Elfering helped Alexandria go 5-0 in duals on Saturday, Jan. 21, 2023.
Sam Stuve / Alexandria Echo Press
We are part of The Trust Project.

The Alexandria wrestling team had a big day at St. Croix Lutheran Academy on Saturday as it earned five wins and outscored its five opponents by a combined score of 334-75.

Alexandria earned shutout wins over St. Croix Lutheran Academy (82-0) and Kingdom Prep Lutheran (84-0) and earned convincing wins over LeSueur-Henderson (55-23), Mille Lacs (59-24) and St. Agnes (54-28).

In the dual against St. Croix Lutheran, Alexandria had pins from Drayson Elfering at 113 pounds (0:41), Mason McGrane at 126 (0:41), Jacob Loween at 132 (3:16), Kelly Johnson at 170 (0:50), Landon Seward at 182 (2:40) and Cody Vatnsdal at 195 (0:47).

Alexandria had five wins by forfeit and a 15-3 major decision by Romiro Villanueva at 138.

The Cardinals racked up more pins against Kingdom Prep Lutheran, starting with Blaze Nelson at 145 (1:17), followed by Landon Raths at 160 (1:40), Johnson (0:16), Seward (5:57), Vatsnald (0:19), and Luke Maanum at 285 (0:57). Alexandria had eight wins by forfeit in this dual.

ADVERTISEMENT

The Cardinals recorded seven more pins against LeSueur-Henderson. Fettig earned a first period pin (0:58), as did Zachary Brezina at 138 (1:03), Nelson (1:51), Gavin Engelbrecht at 152 (0:29), Johnson (1:08), Seward (0:49) and Maanum (0:13).

Alexandria had two wins by forfeit, along with a 22-9 major decision by McGrane and an 8-5 decision by Jordan Nicholson at 220.

Fettig opened the dual against Mille Lacs with a 15-0 technical fall win and then had pins from McGrane (1:08), Nelson (0:17), and Raths (1:36), and had six wins by forfeit.

Alexandria won the final four out of five bouts against St. Agnes, three of which were pins (Johnson - 0:49; Seward - 4:00; and Vatsnald - 0:30).

The Cardinals also had pins from Elfering (2:13), McGrane (0:31), and Nelson (0:55), along with three wins by forfeit.

Alexandria and St. Cloud Crush wrestle at Rocori on Thursday at 5 p.m.

Osakis takes sixth in the Brooklyn Park

Led by six top-eight finishes, the Osakis wrestling team took sixth place out of 18 teams at the Pirate Wrestling Classic in Brooklyn Park on Saturday.

Osakis finished the meet with 104 points. Hudson (Wisconsin) won the meet with 214 points, and Monticello finished as the runner-up with 142.5 points.

ADVERTISEMENT

Reggie George (106) and Jacob Taplin (126) were dominant on Saturday, and both won first place in their brackets.

George started his day with a bye and then two pins (0:31 - quarterfinals; 4:31 - semifinals) to get the finals. George ended his day with a 17-1 technical fall win over Adam Her (Minneapolis Patrick Henry) in the finals.

Taplin had a bye to begin his day as well, and he earned a second period in the quarterfinals (3:21). Taplin ended his day with an 18-4 major decision in the semifinals and a 14-3 major decision in the finals over Dutch Hedblom (Rock Ridge).

Gaven Cimbura (160) and Kaleb Helberg (182) also had nice outings for Osakis on Saturday as they earned third place finishes.

Cimbura earned a pin in the quarterfinals (1:34) and in his third place match (5:51), while Helberg also earned a pin in the quarterfinals (1:16) and earned a 15-0 technical fall win in his third place match.

Rounding out the top eight finishes for the Silverstreaks, Simon Jacobson earned seventh at 120, and Lukas Duchene earned eighth at 145.

Osakis wrestles in a triangular at Long Prairie-Grey Eagle at 5 p.m. on Tuesday.

BHVPP places third in Thief River Falls

With 13 top-eight finishes, the Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie Raiders earned third as a team out of a stacked tournament field at the Prowler Invite at Theif River Falls.

ADVERTISEMENT

BHVPP earned third out of 13 teams with 157.5 points, behind Thief River Falls, who had 197, and the team champion, Bemidji, had 241.5 points.

The Raiders had five wrestlers make the finals, and Bennet Arceneau (132) took first in his bracket.

Arceneau earned a 16-1 technical fall win to open his day and earned pins in the quarterfinals (4:16) and in the semifinals (3:28), and earned an 18-1 technical fall win over Bemidji’s Ty White in the finals.

Hudson Traux (106), Justin Olson (113), Deagan Captain (138), and David Revering (145) earned second in their brackets.

Traux earned a pair of pins to get to the finals (1:49 and 3:05) before falling to Bemidji’s Gabriel Morin by an 8-0 major decision in the finals.

Olson got to his finals match with a pin in the quarterfinals (3:24) and a 6-3 decision in the semifinals. Nick Strand (Bemidji) earned a 16-0 technical fall win over Olson in their finals match.

Captain earned a 17-2 technical fall win to open his tournament and earned a 14-1 major decision in the semifinals. Captain came close to winning his finals match, but Kale Gesier of Thief River Falls edged him out 4-2.

Revering started his day with a pin (3:09) and a 1-0 decision to get to the finals. Tyson Ullyott of Detroit Lakes topped Revering 5-2 in the finals.

BHVPP had four third place finishes as Isaac Grabow placed third at 106, Cayden Kimber earned third at 160, Justin Koehn did so at 170, and Braden Shamp did so at 220.

Grabow earned a 17-2 technical fall win in the quarterfinals, an 8-3 decision in the consolation semifinals, and a 12-10 victory in sudden victory period one in the third place match.

Kimber started his day with a 7-1 decision and ended his day with pins in the consolation semifinals (4:29) and in his third place match (3:10).

Koehn earned two pins (3:02 and 1:47) to get to the third place match and earned a 12-10 sudden victory one period in the third place match.

Shamp ended his tournament with a pin (3:34) in the consolation semifinals and a 7-6 decision in the third place match.

Orran Hart (113) placed fourth, while Blake Sumstad (152) placed fifth.

Hart earned two pins (1:47 and 1:43), along with an 8-1 decision and a 6-4 sudden victory period one win at the tournament.

Sumstad had two pins (2:40 and 0:56) and a 4-2 decision in his run to fifth place.

Evan Jares placed sixth at 126 after earning a pin(1:09) and a 5-0 decision.

Rounding out the top eight finishes for BHVPP is Preston Captain, who placed eight at 120 after earning one pin.

BHVPP wrestles in New York Mills on Thursday at 5 p.m.

Rustan’s pin gives WCA-A-B-E win over MAHACA

West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville’s dual against Morris Area-Hancock Area-Chokio-Alberta on Friday came down to the final match.

MAHACA led 31-30, but a pin by Will Rustan (2:46) at 285 gave WCA-A-B-E the 36-31 win.

WCA-A-B-E started the dual with a win via forfeit and would pick up another one later on.

Anthony Sykora (182) picked up a win for WCA-A-B-E (0:59), while Adam Lohse (132) earned a 9-3 decision and Solomon Wales (138) earned a 6-2 decision.

WCA-A-B-E wrestles in a triangular at BOLD on Tuesday at 5 p.m.

Sam Stuve covers a variety of sports in the Douglas County area. He also is assigned to do some news stories as well.
What To Read Next
Douglas County area basketball, hockey, nordic skiing and wrestling for Tuesday, Feb. 7, 2023.
The Alexandria girls aiming to have a good, quick turnaround after a loss to Orono on Saturday.
Alexandria scored three times in the third period, but it wasn't enough as Duluth Denfeld won and snapped Alexandria's 6-game winning streak.
The Alexandria boys swim and dive team ended the regular season on a good note with a 110-75 win over St. Cloud Apollo and will now prepare for the Central Lakes Conference meet.