ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Track and field: Will Heydt leads Alexandria at state true team by winning triple jump title

Aleah Miller paced the girls' team with a second-place finish in the 3200-meter run.

Will Heydt
Alexandria senior Will Heydt jumps during a home meet on May 3, 2022. Heydt, the winner of the 2021 Class AA state title in the triple jump, added a state true team championship in the triple jump on Friday as he leaped 44-feet, 6.5-inches in the Class AAA meet in Stillwater.
Eric Morken / Alexandria Echo Press
We are part of The Trust Project.

The Alexandria boys and girls track and field teams went up against the deepest and biggest programs in Minnesota on Friday at the Class AAA state true team meet in Stillwater.

The Alexandria girls finished 11th out of the 12-team field with 766.5 points. That was in front of Forest Lake (460). The Alexandria boys were 12th with 569.5 points.

Minnetonka won the girls’ true team title with 1,159.5 points. Rosemount took the boys’ championship with 1,206 points.

"To compete against the largest schools in the state, in the biggest class, was an experience that we will never forget," Alexandria girls head coach Meghan Orgeman said. "It was one that helped challenge us in ways that will help prepare us as we move into our championship season."

Alexandria senior Will Heydt continued to cement himself as the top triple jumper in the state. After winning the end-of-season triple jump title as a junior in 2021, Heydt added a state true team title to his name in the event after a leap of 44-06.50 on Friday. Stillwater Area’s Ryan McDowell was second at 44-04.25.

ADVERTISEMENT

Aleah Miller
Alexandria senior Aleah Miller runs at a home meet on May 3, 2022. Miller finished second in the 3200-meter run at the Class AAA state true team meet in Stillwater on May 20 with a time of 11:14.28.
Eric Morken / Alexandria Echo Press

Senior Aleah Miller almost added a second championship for Alexandria on Friday. She took second in the 3200-meter run with a time of 11:14.28. Abbey Nechanicky of Wayzata posted an impressive time of 10:31.32 to take first in the event.

Read more track and field coverage from the Echo Press

Alexandria is back in action on Tuesday of this week as the Cardinals go to St. Cloud Tech High School for the Central Lakes Conference championship meet.

CLASS AAA STATE TRUE TEAM

BOYS TEAM SCORES - Rosemount - 1206; Wayzata - 1096; Owatonna - 987.5; Stillwater Area - 982.5; Andover - 885.5; Forest Lake - 843; Blaine - 837; Lakeville South - 835.5; Edina - 784; Rochester Mayo - 777.5; Mounds View - 753; Alexandria - 569.5

GIRLS TEAM SCORES - Minnetonka - 1159.5; Wayzata - 1125; Rosemount - 1122; St. Michael-Albertville - 913.5; Mounds View - 899; Eagan - 888; Farmington - 846; Edina - 815; Lakeville South - 805; Roseville Area - 767.5; Alexandria - 766.5; Forest Lake - 460

ALEXANDRIA BOYS - 100 DASH - Christian Doumbia - ninth, 11.24; Venald Becker - 23rd, 11.60; Trey Negen - 28th, 11.65; 200 DASH - Christian Doumbia - sixth, 22.54; Negen - 31st, 24.06; Daniel Jackson - 32nd, 24.40; 400 DASH - Jackson - 31st, 54.61; Elliott Kent - 33rd, 54.89; Evan Kludt - 36th, 57.22; 800 RUN - Myles Sansted - 14th, 2:04.54; Payton Gessford - 33rd, 2:15.32; Evan Moore - 35th, 2:16.11; 1600 RUN - Riley Wagner - 28th, 4:47.48; Harrison Greathouse - 29th, 4:48.08; Throck Lehmann - 33rd, 4:57.44; 3200 RUN - Joel Brault - 13th, 10:00.18; Thomas Wilmesmeier - 29th, 10:48.48; Landon Runge - 33rd, 11:08.13; 110 HURDLES - Samuel Williams - 16th, 16.40; Logan Peterson - 18th, 16.53; Otto Anderson - 23rd, 16.87; 300 HURDLES - Otto Anderson - 28th, 44.49; Gavin Ashmore - 30th, 44.69; Logan Peterson - 31st, 45.22; 4x100 RELAY - 10th, 44.70; 4x200 RELAY - 11th, 1:37.31; 4x400 RELAY - ninth, 3:37.54; 4x800 RELAY - 10th, 8:45.65; Joseph Lanoux - 10th, 48-02; Calen Piepho - 31st, 39-10.50; Ashton Sayre - 34th, 38-00.50; DISCUS - Ethan Hoppe - fourth, 147-01; Lanoux - ninth, 141-06; Zander Homelvig - 25th, 125-07; HIGH JUMP - Dylan Frusciante - 19th, 5-08; Otto Anderson - 28th, 5-04; Samson Hagstrom - 28th, 5-04; Bryr Homelvig - 14th, 11-00; LONG JUMP - Will Heydt - third, 21-00.50; Trey Negen - 24th, 19-06; Mason Gorghuber - 28th, 18-09; TRIPLE JUMP - Will Heydt - first, 44-06.50; Nicholas Borden - 34th, 36-08.50; Elliott Kent - 35th, 35-01

ALEXANDRIA GIRLS - 100 DASH - Hailie Kent - 16th, 13.11; Elena Fuglestad - 25th, 13.24; Addison Fettig - 34th, 13.55; 200 DASH - Miah Wessel - 24th, 28.10; Kaia Emter - 30th, 28.42; Addison Fettig - 32nd, 28.55; 400 DASH - Elena Fuglestad - 22nd, 1:02.90; Alison Krasky - 30th, 1:03.84; Miah Wessel - 33rd, 1:04.43; 800 RUN - Emma Ecker - 10th, 2:22.01; Greta Oldenkamp - 17th, 2:29.96; Layne Leimkuhl - 32nd, 2:41.05; 1600 RUN - Emma Ecker - fifth, 5:07.74; Kasey Soderholm - 23rd, 5:38.79; Emma Hochhalter - 35th, 6:10.99; 3200 RUN - Aleah Miller - second, 11:14.28; Jaelyn Miller - 10th, 11:45.36; Giselle Jahner - 20th, 12:03.72; 100 HURDLES - Sophia Korynta - 25th, 17.99; Emma Paulson - 35th, 19.73; Joanna Kietzmann - 36th, 20.45; 300 HURDLES - Sophia Korynta - ninth, 48.83; Marisa Rousu - 26th, 51.99; Lydia Oldenkamp - 30th, 53.42; 4x100 RELAY - 10th, 52.09; 4x200 RELAY - 10th, 1:49.31; 4x400 RELAY - 11th, 4:18.15; 4x800 RELAY - third, 9:42.95; SHOT PUT - Amaria Sowada - eighth, 35-05.75; Sonja Schabel - 17th, 33-01.75; Sophia Vinje - 19th, 32-07; DISCUS - Elise Maagard - seventh, 112-11; Vinje - 13th, 104-04; Sowada - 18th, 99-05; HIGH JUMP - Kiara Sowada - 25th, 4-06; Miah Wessel - 31st, 4-04; Emma Ballou - 32nd, 4-04; POLE VAULT - Izzy Kent - 12th, 9-00; Ailynn Fettig - 19th, 8-00; Bria Luepke - 24th, 8-00; LONG JUMP - Hailie Kent - ninth, 16-05; Alison Krasky - 10th, 16-05; Elena Fuglestad - 25th, 15-02.75; TRIPLE JUMP - Hailie Kent - fifth, 35-09; Ella Steussy - seventh, 35-04; Marisa Rousu - 15th, 33-08

Related Topics: TRACK AND FIELD
Eric Morken is a sports and outdoor editor at the Echo Press Newspaper in Alexandria, Minnesota, a property of the Forum News Service. Morken covers a variety of stories throughout the Douglas County area, as well as statewide outdoor issues.
What To Read Next
Alexandria earned a 34-point victory on Friday thanks to a stout defensive effort and improved to 12-2 on the season.
The Alexandria boys swim and dive team ended the regular season on a good note with a 110-75 win over St. Cloud Apollo and will now prepare for the Central Lakes Conference meet.
Alexandria and West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville each picked up a win on Thursday.
The Osakis boys basketball team dominated in a game against St. John's Prep, while the WCA teams earned wins and the B-E girls pulled out a win over Rothsay.