ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Track and field: A plethora of Class A athletes from local teams advance to Friday's state finals

Minnewaska, A-B-E and Osakis perform well at day one of the MSHSL Class A Track and Field State Tournament.

EP Track & Field
peshkov - stock.adobe.com
We are part of The Trust Project.

ST.MICHAEL- The Ashby-Brandon-Evansville, Minnewaska and Osakis track and field teams took part in the prelims of the MSHSL State Tournament on Thursday at St. Michael-Albertville and saw some success in advancing to Friday's finals.

The Minnewaska girls team had strong performances in the relays with two teams (4x100 and 4x400) making it to the finals.

In the 4x100m relay, Alannah Christensen, Mya Lindemann, Emma Kovarik and Emily Kaiser finished ninth with a time of 51.29. Junior McKenzie Luetmer ran with Lauren Ankeny, Olivia Danielson and Teagan Stark in the 4x400 where the team finished second with a 4:05.34.

Luetmer qualified for the finals in the 400-meter dash by taking third in the prelims with a time of 59.31.

Danielson and Kaiser also qualified for the finals in individual runs with Kaiser placing eighth in the 100m (12.79) and Danielson placing fifth in the 800m (2:19.29). The Lakers will also compete in the 4x800 (Ankeny, Makena Thoen, Luetmer and Danielson).

ADVERTISEMENT

Osakis had a successful day as well in the girls relays with the 4x100 and 4x200 teams making the top nine.

Hailey Walker, Kiana Kendall, Mara VanNyhuis and Tessa Stanek finished eighth in the 4x100 (51.08) and the latter three, along with Kaelyn Walker finished ninth in the 4x200 (1:49.37).

In the girls discus finals, Kiley Kranz finished in seventh (113-11). Kranz will also compete in the shot put finals.

Wales was not even in track and field until her freshman season. One year later, she qualified for the Class A state meet in three events, overcoming facilities obstacles that some of the smallest teams in the state have to deal with without the use of a fully functional track within the program.

For A-B-E, Lucea Wales finished eighth in the long jump finals (16-06.25) and ran a 47.09 in the 300m hurdles, which was the third-best time out of the 16 athletes in the event and qualified her for the finals. She also ran a 26.00 in the 200m and finished second in the prelims.

Also in Friday’s Class A Finals is West Central Area  Lexi Bright, who is running in the 1600m run.

The Class A finals begin at 4 p.m. on Friday.

PRELIMS RESULTS -

MINNEWASKA RESULTS - GIRLS - 100m - Emily Kaiser, 8th, 12.79; 400m- McKenzie Luetmer, 3rd, 59.31; 800m - Olivia Danielson, 5th, 2:19.29; 4x100m - Alannah Christensen, Mya Lindemann, Emma Kovarik, Emily Kaiser, 9th, 51.29; 4x400m- Lauren Ankeny, McKenzie Luetmer, Olivia Danielson, Makenna Thoen, 2nd, 4:05.34; Discus (FINALS) - Jayda Kolstoe, 13th, 100-09; BOYS - 800m - Maeson Tank, 13th, 2:01.43; 4x100 - Jacob Lien, Gage Rogers, Isaac Meyer and DeShon Boyd - DQ

OSAKIS RESULTS - GIRLS - 4x100m - Hailey Walker, Kiana Kendall, Mara VanNyhuis, Tessa Stanek, 8th, 51.08; 4x200m - Hailey Walker, Tessa Stanek, Kiana Kendall, Kaelyn Walker, 9th, 1:49.37; 4x400m- Bella Weisser, Ally Boyer, Kaia Fiskness, Kaelyn Walker, 15th, 1:49.37; Discus (FINALS) - Kiley Kranz, 7th, 113-11 BOYS - Shot Put (FINALS) - McCarter Kirksey, 17th, 43-07.25

ASHBY-BRANDON-EVANSVILLE - GIRLS - 200m- Lucea Wales, 5th, 26.00; 300 hurdles - Lucea Wales, 3rd, 47.09; Long Jump (FINALS) - Lucea Wales, 8th, 16-06.25

Sam Stuve covers a variety of sports in the Douglas County area. He also is assigned to do some news stories as well.
What To Read Next
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville earned a win at Detroit Lakes on Friday, while Minnewaska earned two wins in Osakis.
The Alexandra varsity and JV dance teams finished out the regular season strong in Monticello and are now ready for the Section 4AA meet.
Both Alexandria teams trailed early 1-0 in games over the weekend but rallied to earn wins on the road.
Alexandria walked away from a meet on Thursday with some personal bests and a couple of first place finishes.