ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

MSHSL State Wrestling Championships opening round matchups

20 area wrestlers are set to wrestle in the 2022 MSHSL State Wrestling Championships. Find out who is wrestling who in the opening round.

Wrestling.jpg
Wrestling
Augustas Cetkauskas - stock.adob

A total of 20 Alexandria area wrestlers are set to compete in the 2022 individual state tournament at the Xcel Energy Center in St. Paul on Friday.

Here is the opening round matchup each wrestler has on Friday.

CLASS A:

106:

Reggie George (Osakis), 37-8 vs Isaac Rodriquez (Jackson County Central), 24-15

ADVERTISEMENT

Justin Olson (BHVPP), 30-10 vs Javier Berg (Chatfield), 30-8

113:

Chase Smith (Minnewaska), 30-4 vs Mark Schiefelbein (Kimball Area), 33-11

120:

Jacob Taplin (Osakis), 36-7 vs Brady Kiecker (BOLD), 31-13

NOTE: Kiecker beat Taplin on Feb. 2, 18-2

Bennet Arceneau (BHVPP), 25-13 vs Teagyn Ludwig (Eden Valley-Watkins), 31-13

126:

ADVERTISEMENT

David Revering (BHVPP), 34-11 vs Aiden Wolfe (Fosston-Bagley), 26-7

132:

Hunter Gruchow (WCA-A-B-E), 40-9 vs Blake Brutger (Kimball Area), 22-13

Deagan Captain (BHVPP), 34-14 vs Logan Butzon (Jackson County Central), 40-7

138:

Solomon Wales (WCA-A-B-E), 35-10 vs Lucas Jurek (Kimball Area), 36-10

145:

Reuebens Swanson (WCA-A-B-E), 40-6 vs Braydon Ripka (Luverne), 33-12

ADVERTISEMENT

152:

Jacob Blair (Minnewaska), 30-6 vs Dane Niemi (New York Mills), 36-9

160:

Ashton Danner (WCA-A-B-E), 30-9 vs Makae O’Reilly (Goodhue), 36-10

170:

Anthony Sykora (WCA-A-B-E), 40-5 vs Daniel Graham (Frazee), 23-13

Note: Sykora pinned Graham on Dec. 21

182:

Beau Robinson (WCA-A-B-E), 29-12 vs Grady Schott (Chatfield), 37-1

195:

Will Rustan (WCA-A-B-E), 30-15 vs Torrey Carlson (United North Central), 34-11

Note: Carlson pinned Rustan in the finals match at the Park Region Conference tournament on Feb. 5

220:

Gideon Ervasti (BHVPP), 18-1 vs Ben Hagen (New Richland-H-E-G), 15-10

Colton Lindquist (WCA-A-B-E), 36-9 vs Jordan Kroll (Barnesville), 30-11

Note: Lindquist pinned Kroll in a match on Jan. 6

CLASS AA:

113:

Mason McGrane (Alexandria), 35-3 vs Caleb Tracy (Scott-West), 32-9

138:

Blaze Nelson (Alexandria), 35-9 vs Marshall Larson (Aitkin), 46-5

GIRLS: 

152:

Abby Ervasti (BHVPP), 2-7 vs Laney Houts (Northfield), 6-12

TOURNAMENT SCHEDULE:

Friday:

9 a.m. - All opening round matchups

4 p.m. - All quarterfinal matchups and wrestlebacks

Saturday:

9 a.m. - All individual consolation quarterfinals/semifinals, all championship semifinals, all girls semifinals

4 p.m. - All 3rd & 5th place matches, all girls championships, all championship matches (Awards to follow afterward)

TRACK WRESTLING LINK: https://www.trackwrestling.com/predefinedtournaments/MainFrame.jsp?newSession=false&TIM=1646059505285&pageName=%2Fpredefinedtournaments%2FTournamentHub.jsp&twSessionId=bwowiijyng

Related Topics: WRESTLINGECHO PRESS
Sam Stuve covers a variety of sports in the Douglas County area. He also is assigned to do some news stories as well.
What To Read Next
Osakis had an early lead, but strong defense by Barnesville flipped the momentum of the game.
The Alexandria dance team had two top 10 finishes at the Section 4AA on Saturday out of the 15 teams at the competition.
The Alexandria Cardinals represented well at the conference meet as the girls and boys placed in the top four at the meet.
Multiple area wrestling programs had good finishes at their conference meets, while Alexandria went 1-1 at home on Friday.