ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Central Lakes winter All-conference teams

DANCE-HIGH KICK SARTELL - Amanda Smith, Ashley Bartlett, Jenna Runge, Grayce Kelm, Natalie McIntire, Ashley Rgnier. BRAINERD - Abbie Browne, Cierra Meyer Berg, Grace Gilbertson, Brianna Niemeyer, Hayle Norton, Emily Breitling. ST. CLOUD TECH- Che...

DANCE-HIGH KICK

SARTELL - Amanda Smith, Ashley Bartlett, Jenna Runge, Grayce Kelm, Natalie McIntire, Ashley Rgnier.

BRAINERD - Abbie Browne, Cierra Meyer Berg, Grace Gilbertson, Brianna Niemeyer, Hayle Norton, Emily Breitling.

ST. CLOUD TECH- Cheyenna Gohman, Teia Gustafson, Raquel Mohs, Tianna Neu.

ROCORI - Abby Schramel, Kaci Hemmesch, Alexis Lamser-Hennen, Ashley Gertken.

ADVERTISEMENT

SAUK RAPIDS-RICE - Stephanie Holthaus, Kari Hiscock, Taylor Wolbersen.

ST. CLOUD APOLLO - Kaylee Lunderby, Erika Lowell, Caitlin Terres.

ALEXANDRIA - Emily Haan, Madison Groettum.

WILLMAR - Mallory Loge, Waverly Slette.

FERGUS FALLS - Nadia Fischer-Danzeisen.

HONORABLE MENTION

BRAINERD - Mackenzie Davidge, Brenna Chisholm.

SARTELL - Jenna Klein, Jenna Karsky.

ADVERTISEMENT

ST. CLOUD TECH - Lisa Esmay, Sara Robins.

ROCORI - Samantha Athmann, Taylor Rothstein.

SAUK RAPIDS-RICE - Kayela Steiner, Sabrina Stangl.

ST. CLOUD APOLLO - Abagale Schule, Allison Hoggarth.

ALEXANDRIA - Alexis Kokett, Samantha Winther.

WILLMAR - Amy Larson, Hannah Hansen.

FERGUS FALLS - Katie Pederson.

DANCE-JAZZ/FUNK

ADVERTISEMENT

BRAINERD - Grace Gilbertson, Brianna Niemeyer, Mackenzie Davidge, Cierra Meyer Berg, Marissa Knopf, Brenna Chisholm.

ST. CLOUD TECH - Hanah Morin, Sara Robins, Molly Parries, Shanna Voigt.

SARTELL - Ashley Bartlett, Amanda Smith, Ashley Regnier, Sarah Erickson, Hannah Carey.

ROCORI - Ashley Schramel, Kaci Hemmesch, Lillie Kuss, Samantha Athmann.

SAUK RAPIDS-RICE - Tara Klejeski, Kayela Steiner, Stephanie Holthaus, Sabrina Stangl.

ST. CLOUD APOLLO - Kaylee Lunderby, Erika Lowell, Allison Hoggarth.

ALEXANDRIA - Alexis Kokett, Madison Groettum.

WILLMAR - Megan Anderson, Maggie Gauer.

FERGUS FALLS - Nadia Fischer-Danzeisen.

HONORABLE MENTION

BRAINERD - Amy Sheperd, Jasmine Ward.

SARTELL - Avalon Schlecht, Grayce Kelm.

ST. CLOUD TECH - Kaylie Doll, Kelsi George.

ROCORI - Taylor Rothstein, Ashley Gertken.

SAUK RAPIDS-RICE - Lauren Jacoby, Taylor Wolbersen.

ST. CLOUD APOLLO - Alex Determan, Grace Sautner.

ALEXANDRIA - Samantha Winther, Kenzie Stark.

WILLMAR - Amy Larson, Waverly Slette.

FERGUS FALLS - Asante Creek.

GYMNASTICS

ST. CLOUD TECH - Mariah Miller, bars, beam, floor, vault, all-around; Margaux Schmidt, bars, beam; Katlyn Mohs, bars, vault, floor; Paige Beuning, beam, vault; Taylor Pick, floor, vault, all-around.

ALEXANDRIA - Briquelle Bowden, bars, beam, vault, all-around; Hannah Wendel, bars, beam, floor, all-around; Tahlia Bowden, beam, vault, all-around.

SAUK RAPIDS-RICE - Alyssa Wagner, bars, beam, floor, all-around; Sydney Schindler, bars, floor, vault; all-around.

WILLMAR - Stephanie Thompson, beam; Haley Mottinger, floor.

BRAINERD - Rachel Hoffman, bars.

SARTELL - Jenisa Cash, floor, all-around.

HONORABLE MENTION

ALEXANDRIA - Tahlia Bowden, Bars, Briquelle Bowden, floor.

FERGUS FALLS - Chandler Frigaard, all-around.

WILLMAR - Stephanie Thompson, vault; Haley Mottinger, vault.

BRAINERD - Mikayla Cerney, all-around, floor, beam.

ST. CLOUD APOLLO - Betty Grell, bars.

SAUK RAPIDS-RICE - Sydney Schindler, beam.

BOYS' NORDIC SKIING

ST. CLOUD TECH - Chris Rouw, classic, skate; Isaac Wieber, classic; Nick Proell, skate.

BRAINERD - Zena Baker, classic; Noah Baker, skate; Connor Gunsbury, skate; Gerrit Garberich, classic.

ALEXANDRIA - Cody Call, classic; Patrick Flynn, skate.

HONORABLE MENTION

BRAINERD - Ben Hanson, classic.

FERGUS FALLS/OT - Anders Bjorndal, classic; Josh Johnson, skate.

ALEXANDRIA - Eric Branch, classic; Carl Branch, skate.

ST. CLOUD TECH - Grant Myres, skate.

GIRLS' NORDIC SKIING

BRAINERD - Allison Kosobud, classic; Victoria Johnson, classic; Anne Grabowski, classic; Gabrielle Haire, skate; Sarah Fairbanks, skate; Sara Whiteman, skate.

ALEXANDRIA - Melissa Gromatka, classic; Becca Mateer, classic; Julia Sieling, skate.

ST. CLOUD TECH - Katie Williams, skate.

HONORABLE MENTION

ALEXANDRIA - Lauren Hagstrom, classic.

ST. CLOUD APOLLO - Kelsey Dickinson, classic; Allison Reichl, skate.

BRAINERD - Maren Hadrits, skate.

FERGUS FALLS - Megan Aadland, classic.

ST. CLOUD TECH - Kaetha Schroder, skate.

BOYS' HOCKEY

FERGUS FALLS - Joe Nathan, Sam Rausch.

BRAINERD - Kyle Helmberger, Chris Pohlkamp, Cole Smith, Logan Rivard.

WILLMAR - Hunter Schneider.

SARTELL - Aaron Randall, Elliott Brookins.

SAUK RAPIDS-RICE - Travis Kothenbeutel, Mat Meyer.

ALEXANDRIA - Jack Wensman, Tom Schmidt, Ben Allen.

ST. CLOUD APOLLO - Jared Christen, Paul Kenney, Jason Omann.

ST. CLOUD TECH - Riley Bates, Tanner Skaja, Joe Setrum.

ROCORI - Chris Skluzacek.

HONORABLE MENTION

FERGUS FALLS - Casey Ward, Zach Tarczon.

BRAINERD - Jake Ellingson, Griffen Campbell, Jed Rusk, Mason Severson.

WILLMAR - Zech Streed, Cole Block, Preston Peterson, Joe Benson.

SARTELL - Tyler Minkel, Spencer Zwiener, Matthew Ringhand, Kyle Erickson.

SAUK RAPIDS-RICE - Brandon Duray, Tyler Long, Ryan Rutar, James Geisler.

ALEXANDRIA - Parker Revering, Aaron Steidl, Ryan Marciniak, Matt Resch.

ST. CLOUD APOLLO - Brandon Bloch, Jordan Keller, Jacob Kemp, Dallas Haugen.

ST. CLOUD TECH - Matt Brettingen, Jake Peterson, Braden Altena, Austin Althaus.

ROCORI - Nick Bergeson, Jakes Herges, Stefan Tomovic.

GIRLS' HOCKEY

SARTELL-SAUK RAPIDS-RICE - Lexi Holman, Erin Deters, Nina Jacobson, Sarah Kaschmitter.

ROCORI/RIVER LAKES - Rachael Prozinski, Erin Porwoll.

ST. CLOUD ICEBREAKERS - Tatum Peterson, Mackenzie Feeny, Alexie Portz.

FERGUS FALLS - Lauren Norgren, Megan Niblock.

ALEXANDRIA - Shelby Iverson, Becca Illies, Shanee Herd.

BRAINERD - Maren Brown.

WILLMAR - Madison Sandberg, Shelby Schneider.

HONORABLE MENTION

SARTELL-SAUK RAPIDS-RICE - Caitlin Halupczok, Nicole Partch, Kendra Christiansen, Torie Anderson.

ROCORI/RIVER LAKES - Shelby Teal, Jessica Kooiman, Allie Stanger, Michaela Curran.

ST. CLOUD ICEBREAKERS - Zayda Ewing, Lucy Gaetz, Remington Deyak, Samantha Eisenreich.

FERGUS FALLS - Stephanie Kolstad, Jordie Salwei, Annie Magnusson, Sydney Kuehl.

ALEXANDRIA - Melissa Drown, Nicole Bartels, Taylor Ellingson, Amy Jost.

BRAINERD - Emily Stark, Kristina Anderson, Eryn Dahl, Tory Brown.

WILLMAR - Brittney Serbus, Samantha Block Annie Johnston, Brooke Mayer.

GIRLS' BASKETBALL

FERGUS FALLS - Bailey Strand, Brianna Rasmusson, Hanna Swenson, Anna Monke.

ALEXANDRIA - Amanda Christianson, Kalli Bowser.

SARTELL - Ashton Haider, Kendra Raths.

ST. CLOUD TECH - Kalia Burroughs, Leah Wurm, Anne Soenneker.

ROCORI - Shaina Schmitz.

WILLMAR - Heather Horning, Anne Dunham.

ST. CLOUD APOLLO - Abby Notsch.

BRAINERD - Maria West.

SAUK RAPIDS-RICE - Bailey Bemboom.

BOYS' BASKETBALL

BRAINERD - Marcus Comstock, Jack Sauer, Jacob Blong.

FERGUS FALLS - Mike Millard, Austin Rund.

SARTELL - Pat Fischer, Tom Bearson, Tim Immelman.

ROCORI - Jonah Eisenschenk, Mac Mueller.

ALEXANDRIA - Logan Doyle, John Vogeler.

WILLMAR - Austin Rambow.

ST. CLOUD TECH - Andy Foley.

BOYS' SWIMMING

SARTELL - Drew Reitz, Ian Lawson, Jack Hellie, Jack Nieters, Ben Mauer, Drew Reitz.

BRAINERD - Peder Smith, Justin Kuglin, Nick Goll, Josh McKeag, Luke Jacobsen, Joe Wells, David Supinski.

ALEXANDRIA - Kris Aaseng, Aaron Pietrowski, Elliot Jacobson, Eric Moe.

ST. CLOUD TECH - Reed Allex.

FERGUS FALLS - Cal Mouritsen, Michael Aasness, Joe Kitzman, Reid Magnuson.

WILLMAR - Michael McLain, Connor Haugen, Trent Flegel, AJ Derouin.

SAUK RAPIDS-RICE - Charlie Ramler.

ST. CLOUD APOLLO - Darien Stegner.

HONORABLE MENTION

ST. CLOUD TECH - Reed Allex, Theo Pillsbury, Ashton Schulte, Clayton Goenner, Anthony Schwartz, Jesse Lavoi, Luke Heller.

FERGUS FALLS - Joe Kitzman, Dan Dowalski, Clay Danielson, Cal Mouritsen, Mike Pistulka, Luke Raitz.

ALEXANDRIA - Max Jacobson, Mark Kallevig, Eric Moe, Kris Aaseng.

WILLMAR - AJ Derouin, Trent Flegel.

SARTELL - Trevor Nordlund, Jack Nieters, Conner Hollinsworth, Zach Weiler, Ben Mauer.

BRAINERD - Matt Majerle, David Supinksi, Justin Koglin, Peder Smith, Luke Jacobsen, Nick GOll, Joe Wells.

SAUK RAPIDS-RICE - Matthew Bethke.

ROCORI - Sam Meyer.

WRESTLING

SARTELL - Drew Bienusa, Zach Motschke, Zach Pederson, Daniel Vitale, Nick Jensen, Brady Goebel.

ALEXANDRIA - Ben Bogart, Trent Piepenburg, Jacob Schiltgen, Tony Hubbard, Justin Cumberbatch.

BRAINERD - Jeff Flickinger, Dan Babineau, Luke Boran, Bryton Mutz.

WILLMAR - Cass Herzog, Austin Miley, Travis Deegan, Zach Lueders, Colten Carlson.

ST. CLOUD APOLLO - Peter Nelson, Matt Braun, Mitch Bengston, Grant Nehring.

ST. CLOUD TECH - Austin Brenner, Cole Schreder, Pat Niehaus, Noah Voigt, Jerrad Nieland.

SAUK RAPIDS-RICE - McKinley Lain.

FERGUS FALLS - Abbot Aho, Tyler Giza, Abram Aho, Gus MAkovsky.

ROCORI - Adam Kunz, Nick Wame.

HONORABLE MENTION

ALEXANDRIA - Blake Olhausen, Tristan Johnson.

ST. CLOUD APOLLO - Bryce Kirchner.

BRAINERD - Andy Schlosser.

FERGUS FALLS - Ben Schindler.

ROCORI - Ben Hoffman, Tyler Hoffman.

SAUK RAPIDS-RICE - Taylor Rau, Austin Walz, Korey Keske.

WILLMAR - Juan Resendez, Vaughn Johnson, Nathanial Mittag, Estevan Navarro.

What To Read Next
Douglas County area basketball, gymnastics, swimming and diving, hockey, and wrestling for Tuesday, Jan. 31, 2023.
Douglas County basketball and hockey for Monday, Jan. 30, 2023.
Two late goals lifted Granite City over the Alexandria Blizzard on Saturday. Granite City and Alexandria are currently the top two teams in the NA3HL Western Division standings.
Members of the Alexandria Figure Skating Club got the chance to compete in Duluth and have a busy schedule in upcoming weeks