ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Cardinal swimmers fall to Brainerd

The Alexandria boys swimming and diving team's season began Friday in a 111-75 loss to the powerhouse Brainerd swimming and diving team. The Warriors finished in first place at the Central Lakes Conference swimming and diving championship last year.

The Alexandria boys swimming and diving team’s season began Friday in a 111-75 loss to the powerhouse Brainerd swimming and diving team.

The Warriors finished in first place at the Central Lakes Conference swimming and diving championship last year. Head coach Richard Smith said Alexandria got off to a strong start in their first competition despite taking the loss.
“Overall, the Cardinals looked quick off the blocks and strong in between the walls, but work will be done to get in and out of our walls before Melrose/Sauk Centre comes to town,” Smith said.
The Cardinals’ 200-medley relay team of Patrick Chromey, Nick Chromey, D’Anthony Moorer and Max Jacobson picked up a victory with a time of 1:49.
Nick Chromey picked up two wins in the meet with a 100 individual medley finish of 2:11 and a 100 breaststroke at 1:05.

MEET RESULTS

BRAINERD 111, ALEXANDRIA 75

ALEXANDRIA RESULTS – 200 YARD MEDLEY RELAY – ALEXANDRIA – P. Chromey, N. Chromey, Moorer, Jacobson – first place, 1:49.33; 3; ALEXANDRIA – Flatau, Blank, Houska, Wolkow – third place, 2:00.22
200 YARD FREESTYLE – Pietrowski – fourth place 2:14.76; Dummer – fifth place, 2:23.59
200 YARD IM VARSITY – N. Chromey – first place, 2:11.09; Moorer – third place, 2:20.31; P. Chromey – fourth place, 2:25.78
50 YARD FREESTYLE – Jacobson – second place, 23.53; Hvezda – fifth place, 26.78
DIVING – Santelmann – third place, 174.60; Grove – fourth place, 165.10; Anderson – fifth place, 130.40

ADVERTISEMENT

100 YARD BUTTERFLY – Moorer – second place, 1:03.16; Houska – third place, 1:06.97

100 YARD FREESTYLE – Wolkow – second place, 53.39l Hvezda – fifth place, 59.28
500 YARD FREESTYLE – Welle – third place, 6:00.44; Pietrowski – fourth place, 6:05.97
200 YARD FREESTYLE RELAY – ALEXANDRIA – Jacobson, Houska, Wolkow, Chromey – second place, 1:36.11
100 BACKSTROKE – P. Chromey – second place, 1:06.54; Flatau – fourth place, 1:10.73
100 BREASTSTROKE – N. Chromey – first place, 1:05.24; Welle – fourth place, 1:19.37; Blank – fifth place, 1:19.77
400 FREESTYLE – ALEXANDRIA – Wolkow, Moorer, Houska, Jacobson – second place, 3:40.18

What To Read Next
Douglas County area basketball for Monday, Feb. 6, 2023.
The Alexandria Blizzard went 1-1 over the weekend and clinched a berth in the 2023 Fraser Cup playoffs.
Douglas County Area basketball, hockey, dance, and wrestling for Saturday, Feb. 4, 2023.
Douglas County area basketball, hockey, and wrestling for Friday, Feb. 3, 2023.