ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Alexandria swimmers beat Rocori

Victories for all three relay teams led the Alexandria boys swimming and diving team to a 126-58 victory in a dual meet on the road Thursday against Rocori.

Victories for all three relay teams led the Alexandria boys swimming and diving team to a 126-58 victory in a dual meet on the road Thursday against Rocori.

The Cardinals won the 200 medley, 200 freestyle and 400 freestyle relays.
Brady Wolkow won the 50 with a time of 24.1 and the 100 freestyle in 52.6.
Other wins came from Jacobson in the 200 freestyle (2:02), Jackson Grove in diving (188), N. Chromey in the 100 butterfly (1:01), P. Chromey in the 100 backstroke (1:06) and Chad Blank in the 100 breaststroke (1:19).

TEAM STATISTICS

ALEXANDRIA 126, ROCORI 58
ALEXANDRIA RESULTS – 200 MEDLEY RELAY – P. Chromey, N. Chromey, Moorer, Jacobson – first place, 1:53.28; Flatau, Welle, Weisel, Hvezda – third place, 2:03.82
200 FREESTYLE VARSITY – Max Jacobson – first place, 2:02.09; Gavin Hvezda – fourth place, 2:15.31; Eric Welle – fifth place, 2:15.92
200 INDIVIDUAL MEDLEY – Patrick Chromey – second place, 2:27.63; Kyle Pietrowski – third place, 2:31.65; Chad Blank – fourth place, 2:48.31
50 FREESTYLE – Brady Wolkow – first place, 24.15; Yusuke Ono – third place, 28.12
DIVING – Jackson Grove – first place, 188.20; Henri Santelmann – second place, 151.75; Preston Bowden – fourth place, 118.50
100 BUTTERFLY – Nick Chromey – first place, 1:01.92; Cody Weisel – third place, 1:13.48; Zach Dummer – fourth place, 1:13.96
100 FREESTYLE – Brady Wolkow – first place, 52.64; D’Anthony Moorer – second place, 57.01; Gavin Hvezda – third place, 1:00.14
500 FREESTYLE – Eric Welle – third place, 5:58.95; Kyle Pietrowski – fourth place, 5:59.24; Josh Brezina – fifth place, 7:34.32
200 YARD FREESTYLE RELAY – ALEXANDRIA A – Jacobson, Moorer, Wolkow, Chromey – first place, 1:38.96; ALEXANDRIA B – Bowen, Dummer, Weisel, Hvezda – second place, 1:50.46
100 BACKSTROKE – Chromey – first place, 1:06.10; Flatau – second place, 1:09.71; Bowden – fourth place, 1:15.29
100 BREASTSTROKE – Blank – first place, 1:19.00; Ono – second place, 1:21.60; Santelmann – third place, 1:21.82
400 FREESTYLE – ALEXANDRIA A – Chromey, Moorer, Wolkow, Jacobson – first place, 3:39.27; ALEXANDRIA B – Flatau, Pietrowski, Bowen, Chromey – third place, 4:05.75

What To Read Next
Douglas County area basketball, gymnastics, swimming and diving, hockey, and wrestling for Tuesday, Jan. 31, 2023.
Douglas County basketball and hockey for Monday, Jan. 30, 2023.
Two late goals lifted Granite City over the Alexandria Blizzard on Saturday. Granite City and Alexandria are currently the top two teams in the NA3HL Western Division standings.
Members of the Alexandria Figure Skating Club got the chance to compete in Duluth and have a busy schedule in upcoming weeks