Sections

Weather Forecast

Close

Competition

April 15, 2016
Alexandria to host Visual Arts competition
April 15, 2016 - 12:00am
March 30, 2016
Artwork created by (left to right) Evan Slack, Camille Van Den Bosch and Anika Murray was selected to hang at a special show at the Lake Region Arts Council Gallery in downtown Fergus Falls from March to April. (Contributed photo)
Brandon-Evansville students attend visual arts festival
March 30, 2016 - 12:00am
The Alexandria robotics team and mentors gather for a photo after the regional competition on March 3-5 in Duluth. Pictured are (back, left to right) Logan Flipiak, Jeremy Floding, Mathew Donley, coach Dan Floding, Samantha Gilbertson, Ford Johnson, Bryce Klang, Zach Gilbertson, Dalton Myhr, Mike Gilbertson, Carson Stowe, (middle) Dylan Piepho, Mitch Fischer, Brooklyn Krohnfeldt, Kitana Grimmer, (front) Sage Spates, Khrystyna LeBrun and (standing) Andrew Roth. (Contributed photo)
Alex robotics team attends regional competition in first year
March 30, 2016 - 12:00am
March 23, 2016
Twenty students from Alexandria Technical and Community College recently competed in the 2016 State DECA competition. Ten students and three teams were top eight finalists. (Contributed photo)
Students compete at state DECA competition
March 23, 2016 - 12:00am
March 9, 2016
ATCC students dominate advertising competition
March 9, 2016 - 12:00am
February 3, 2016
The cast of The Cripple of Inishmaan includes (left to right) Jude Pelowski, Jackson Grove, Claire Wilmesmeier, Sidney Enninga, Kylee Johnson, Levi Lotti, Benjamin Long and Benjamin Dirck. (Contributed photo.)
Alexandria places first in subsection one act competition
February 3, 2016 - 12:00am
January 27, 2016
Bittmann
Triple A Award competitors selected
January 27, 2016 - 12:00am
November 13, 2015
InnovateHer Competition seeks entrants
November 13, 2015 - 12:00am
June 4, 2014
freshman Syri Williams runs the opening leg of the 4x200-meter relay on Saturday and helped the relay team to a seventh-place finish in 1:52.22.
Out and About - around the county this week
June 4, 2014 - 12:00am
May 22, 2013
FRC Team 3313 Mechatronics from Jefferson High School in Alexandria, pictured with its robot, competed in the Minnesota State Robotics Competition and placed 19th out of 30. The team consisted of (back, left to right) Mitch Fischer, Tyler Floding, Dalton Myhr, Brandon Thoennes, Jeremy Bydlon (head coach), Allen Odden, Carson Stowe, Zack Gilbertson, (front) Luke Wilde, Jade Blaydes, Bryce Klang, Molly Schouweiler, Kacy McCormick, Lacy Werman and Alicia Krohnfeldt. (Contributed photo)
Robotics team competes at state
May 22, 2013 - 12:00am
May 15, 2013
The Junior Rabbit 1 team, including (back, left to right) Coach Barb Egenes, Shane Massmann, Coach Megan Egenes, (front) Christina Kuismi, Madison Floden and Kayla Egenes, earned third place at the Minnesota 4-H State Project Bowl. (Contributed photo)
4-H Project Bowl teams compete at state level
May 15, 2013 - 12:00am
May 8, 2013
The following students in the Brandon-Evansville Charger Chapter of the Family, Career and Community Leaders of America participated in the State Conference and Competition: (back, left to right) Emily Englund, Shyanna Behrens, Evan Slack, Adam Fenlason, Amy Ostendorf, Autym Blowers, Brittany Johnson, (middle) Katie Baker, Chris Johnson, Marissa Perrin, Kylee Hanson, Samantha Jacobson, Carrigan Okerlund, (front) Jenna Ayres, Larissa Thorstad, Gabbie Plessner, Ashley Henneman, Alexis Habberstad and Cather...
Brandon-Evansville students compete at state
May 8, 2013 - 12:00am
April 10, 2013
The Sherburne/Douglas Senior Horse team, comprised of (left to right) Aimee Schultz, Katelyn Stevens and Paige Gabrielson, advanced to the 4-H State Project Bowl.
4-H members compete in Project Bowls
April 10, 2013 - 12:00am
April 3, 2013
Thomas Schwenk from Murdock, a student in the ATCC Marine and Small Engine Mechanic program, competed In the Motorcycle Service Technology competition. (Photo by Lowell Anderson)
Skilled students put to the test
April 3, 2013 - 12:00am
March 27, 2013
(Left to right) Betsy Odden, Staci Nohl, Sydney Christenson, Teigan Moritz and Sam Maier, Lincoln Elementary team two, took fourth place at the regional Math Masters competition. (Contributed photo)
Area Math Masters teams fared well at regional competition March 8
March 27, 2013 - 12:00am