Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Park Region wrestling: Coyer brothers win titles for Osakis

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Alexandria, 56308
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Led by championships from Brendon and Trenton Coyer at 106 and 113 pounds, respectively, the Osakis wrestlers earned a third place team finish at the Park Region Conference tournament Saturday.

Advertisement
Advertisement

New York Mills took home the team trophy, with United North Central finishing second. West Central Area/Ashby/

Evansville was eighth and Prairie Valley was ninth.

Brendon Coyer swept through his bracket with a pair of pins, followed by a close 4-2 decision over Noah Becker of Browerville in the championship.

Trenton Coyer opened his action with a pin, then followed with a technical fall before earning a 6-3 decision over Sam Naddy of Ottertail Central for the title at 113 pounds.

The Silverstreaks also had a second place finish from Austin Rollag at 152 pounds and third place finishes from Ryan Engfer at 120 pounds, Brandon Spanswick at 170 pounds and Garret Scherr at 220 pounds.

WCA/ASHBY/

EVANSVILLE

West Central Area/Ashby/Evansville's Royal Crow earned an individual championship at 145 pounds, with Hunter Fick picking up a third at 195 pounds.

PRAIRIE VALLEY

Prairie Valley heavyweights Tyler Schlosser and Logan Nibbe both earned Park Region individual titles.

Schlosser won the 220 pound crown with a 4-3 decision over Taylor Carlson of UNC, and Nibbe was the 285 pound champ as he decisioned Hunter Truax of Bertha-Hewitt/Verndale.

PARK REGION CONFERENCE

WRESTLING TOURNAMENT

TEAM SCORES - 1. New York Mills 197.5, 2. United North Central 194, 3. Osakis 139.5, 4. Royalton/Upsala 136, 5. Bertha-Hewitt/Verndale 109, 6. Ottertail Central 94, 7. Browerville 78, 8. West Central Area/Ashby/Evansville 68, 9. Prairie Valley 63, 10. Long Prairie-Grey Eagle 58.

106 POUNDS

BRENDON COYER, OSAKIS, 1ST: first round bye; pinned Levi Larkin, WCA, 1:19; pinned James Holen OTC, 1:35. CHAMPIONSHIP - dec Noah Becker, Brow, 4-2.

LEVI LARKING, WCA, NP: first round bye; fell to B. Coyer, Osa, 1:19; wrestleback bye; fell to Michael Petron, R/U, 3-2.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

113 POUNDS

TRENTON COYER, OSAKIS, 1ST: pinned Taylor Thompson, NYM, 0:22; tech fall Austin Bacon, UNC, 17-2, 2:30; dec Sam Naddy, OTC, 6-3.

TYLER ONSTAD, WCA, NP: fell to Nicholas Middendorf, LPGE, 4-0; fell to Joe Jensen, R/U, 7-0.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

120 POUNDS

RYAN ENGFER, OSAKIS, 3RD: fell to Tommy Tellers, UNC, 3-2; maj dec Matt Neu, R/U, 10-1; dec Justin Gordon, BHV, 2-1; THIRD PLACE - dec Tommy Tellers, UNC, 3-1.

WYATT ODEGAARD, WCA, 6TH: fell to Justin Gordon, BHV, 1:10; wrestleback bye; fell to Tommy Tellers, UNC, 4:11; FIFTH PLACE - fell to Justin Gordon, BHV, 18-1 tech fall, 3:00.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

126 POUNDS

OSAKIS: No wrestler.

ALEX OLSON, WCA, NP: fell to Marshall Willis, BHV, 0:25; fell to David Ambriz, LPGE, 4:51.

TOMMY LEESEBERG, PV, 6TH: fell to Jake Malone, UNC, 0:43; wrestleback bye; fell to Marshall Willis, BHV, 12-10; FIFTH PLACE - fell to David Ambriz, LPGE, 8-2.

132 POUNDS

CONRAD WIENER, OSAKIS, NP: fell to Adam Sutlief, Brow, 1:47; fell to Cade LaCoe, UNC, 3:39.

WCA: No wrestler.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

138 POUNDS

OSAKIS: No wrestler.

KYLE MICKELSON, WCA, 4TH: maj dec Jackson Wollenburg, Brow 10-2; fell to Max Pajari, UNC, 18-7; pinned Aaron Kugler, OTC, 4:01; THIRD PLACE - fell to Andrew Perala, NYM, 1-0.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

145 POUNDS

OSAKIS: No wrestler.

ROYAL CROW, WCA, 1ST: first round bye; dec Taylor Ericksrud, NYM, 4-2; CHAMPIONSHIP - won by forfeit over Tyler Hegna, R/U.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

152 POUNDS

AUSTIN ROLLAG, OSAKIS, 2ND: pinned Zeke Nava, Brow, 0:40; pinned Braeden Long, WCA, 0:54; dec Mike Johnson, UNC, 5-3; CHAMPIONSHIP - fell to Kacee Skoog, NYM, 5-1.

BRAEDEN LONG, WCA, 5TH: first round bye; fell to Austin Rollag, Osa, 0:54; pinned Tim Jasken, LPGE, 2:37; dec Dillon Borchert, PV, 4-1; fell to Shawn Urbanski, R/U, 2:02; FIFTH PLACE - dec Austin Montgomery, OTC, NA.

DILLON BORCHERT, PV, NP: first round bye, fell to Mike Johnson, UNC, 9-5; wrestleback bye; fell to Braeden Long, WCA, 4-1.

160 POUNDS

ADAM KLEINFEHN, OSA, NP: fell to Gunner Flynn, NYM, 3:40; fell to Blake Amundson, WCA, 2:47.

BAKE AMUNDSON, WCA, 6TH: fell to Nick Bennett, BHV, 3:17; pinned Adam Kleinfehn, Osa, 2:47; fell to Darius Erlandson, OTC, 1:48; FIFTH PLACE - fell to Tyler Eckman, UNC, 2:13.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

170 POUNDS

BRANDON SPANSWICK, OSAKIS, 3RD: first round bye; fell to Dylan Huttunen, UNC, 18-5; dec Sam Erckenbrack, NYM, 10-4; THIRD PLACE - won by forfeit over Josh McKeown, PV.

SID KAMRATH, WCA, NP: fell to Austin Butler, Brow, 0:51; fell to Sam Erckenbrack, NYM, 1:53.

JOSH MCKEOWN, PV, 4TH: pinned Sam Erckenbrack, NYM, 4:43; fell to Austin Butler, Brow, 2:48; pinned Soshiro Tachibana, OTC, 3:40; THIRD PLACE - fell to Brandon Spanswick, Osa, by forfeit.

182 POUNDS

NILS HAGEN, OSAKIS, 4TH: pinned Matt Schultz, LPGE, 2:29; fell to Dillon Card, BHV, 2:40; pinned Trenton Telkamp, WCa, 1:57; THIRD PLACE - fell to Tristan Palmer, UNC, 7-3.

TRENTON TELKAMP, WCA, 6TH: fell to Noah Pesola, NYM, 0:13; wrestleback bye; fell to Nils Hagen, Osa, 1:57; FIFTH PLACE - fell to Matt Schultz, LPGE, 0:48.

195 POUNDS

MITCH SUNDER, OSAKIS, 6TH: fell to Hunter Fick, WCA, 4-3; wrestleback bye; fell to Tanner Bacon, UNC, 5-3; fell to Aaron Bengston, UNC, 2:48.

HUNTER FICK, WCA, 3RD: dec Mitch Sunder, Osa, 4-3; fell to Tyler Patron, NYM, 9-1; pinned Aaron Bengston, OT, 4:19; dec Tanner Bacon, UNC, 4-2.

PRAIRIE VALLEY: No wrestler.

220 POUNDS

GARRET SCHERR, OSAKIS, 3RD: pinned Shane Woody, OTC, 1:02; fell to Taylor Carlson, UNC, 9-4; pinned Cole Grabow, NYM, 1:18; THIRD PLACE - dec Cory Wensmann, R/U 6-4.

TYLER SCHLOSSER, PV, 1ST: pinned Cole Grabow, NYM, 3:07; pinned Cory Wensmann, R/U, 5:39; CHAMPIONSHIP - dec Garret Scherr, Osa, 4-3.

JORDAN BRUNS, WCA, NP: FELL TO Cory Wensmann, R/U, 0:26; fell to Cole Grabow, NYM, 1:38.

285 POUNDS

PETER HAGEN, OSAKIS, 4TH: maj dec Clinton Gadacz, R/U, 13-1; fell to Hunter Truax, BHV, 3:38; dec Kody Kunerth, LPGE, 5-2; THIRD PLACE - fell to Max Carlson, NYM, 2-1 2 OT.

WCA: No wrestler.

LOGAN NIBBE, PV, 1ST: pinned Kody Kunerth, LPGE, 4:47; dec Max Carlson, NYM, 3-2; CHAMPIONSHIP - dec Hunter Truax, BHV, 7-5.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness