Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: Osakis as three runners-up at Albany

Email Sign up for Breaking News Alerts
Silverstreaks Alexandria, 56308
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Brendon Coyer, Trenton Coyer and Garret Scherr all earned runner-up honors at the Albany Purple Pride Invitational wrestling tournament Friday.

Advertisement
Advertisement

B. Coyer fell to St. Cloud Apollo's Peter Nelson 3-2 in the championship at 106 pounds after reaching the finals on a pair of pins.

T. Coyer earned his way to the championship match with a major decision and a decision before falling to Luke Schmalz of Becker 4-3. Scherr had a first round bye and a technical fall to reach his championship match, where he fell to Bryce Kirchner of St. Cloud Apollo 5-1.

ALBANY PURPLE PRIDE

WRESTLING

TEAM SCORES - 1. Becker 194, 2. Mora 161, 3. St. Cloud Apollo 151, 4. Osakis 138.5, 5. BOLD 135, 6. Sauk Centre-Melrose 96.5, 7. Albany 90.5, 8. Montevideo 87, 9. Staples-Motley 67.

BRENDON COYER, 106 pounds, 2nd: pinned Antonio Ortiz, SCM, 0:57; pinned Lee Schmalz, Bec, 2:25; fell to Peter Nelson, SCA, 3-2.

TRENTON COYER, 113 pounds, 2nd: maj dec Matt Henriksen, Monte, 11-3; dec Thomas Hischer, Mora 11-5; fell to Luke Schmalz, Beck, 4-3.

RYAN ENGFER, 120 pounds, 3rd: dec Jake Swendsrud, STM, 6-2; fell to Brady Winkels, Alb, 6-2; dec Caleb Vekved, Beck, 3-1.

GARRET SUNDER, 126 pounds, 6th: first round bye; fell to Spencer Sulflow, Monte, 1:00; wrestleback bye, pinned Adam Bauman, Beck, 2:36; fell to Benny Garcia, BOLD, 14-7.

CONRAD WIENER, 132 pounds, NP: first round bye; fell to Logan Knoshal, Monte, 0:45; wrestleback bye; fell to Gabe Rivera, SCA, 5-2.

138 pounds: No wrestler.

145 pounds: No wrestler.

AUSTIN ROLLAG, 152 pounds, 5th: first round bye; fell to Chaz Roush, BOLD, 1:20; wrestleback bye; pinned Jake Christen, SCA 0:45; dec Mason Kwilinski, Monte, 10-4.

TYLER SPANSWICK, 160 pounds, 6th: first round bye; fell to Tyler Tober, Mora, 7-3; wrestleback bye; pinned Jordan Kittleson, Alb, 4:21; fell to Nick Graham, SCA, 11-5.

BRANDON SPANSWICK, 170 pounds, 5th: first round bye; fell to Alex Hatch, BOLD, 2-0; wrestleback bye; pinned David Nelson, Monte, 2:09; maj dec Arturo Stefanoni, SCM, 15-4.

NILS HAGEN, 182 pounds, 3rd: pinned Drew Peterson, STM, 3:30; fell to Tyler Madsen, Beck, 5-4; maj dec Clayton Mensen, SCM, 12-1.

MITCH SUNDER, 195 pounds, 4th: first round bye; fell to Kolten Doty, Mora, 0:50; fell to Brady Kurtz, Beck, 3-0.

GARRET SCHERR, 220 pounds, 2nd: first round bye; tech fall Mason Olson, Beck, 19-3; fell to Bryce Kirchner, SCA, 5-1.

PETER HAGEN, 285 pounds, 3rd: pinned Anders Amdahl, Alb, 1:10; fellt o Kreston Gammon, Beck, 4-3 3OT; pinned Derek Biendara, SCA, 4:00.

Advertisement
Echo Press (320) 763-3258 customer support
Advertisement
Advertisement
randomness