Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Viking Speedway racing results

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

World of Outlaw Late Model rookie of the year contender Pat Doar returned to the land of WISSOTA Saturday night, scoring the NLRA Late Model feature win at the Viking Speedway.

Advertisement
Advertisement

In Modified action, it was Jason Thoennes corralling his second win of the week, while Jeff Crouse scored a clean sweep in the WISSOTA Super Stock division. Travis Saurer tallied yet another win in the WISSOTA Midwest Modified A-main, with Justin Vogel grabbing top honors in the WISSOTA Street Stock division.

On Sunday, Thunder Bay, Ontario native Joel Cryderman picked up a mighty impressive win during NLRA Late Model competition.

Joining Cryderman in victory lane was Cody Skytland (WISSOTA Modifieds), Don Eischens (WISSOTA Super Stocks), Jason Hoffman (WISSOTA Midwest Modifieds) and David Goulet (WISSOTA Street Stocks).

VIKING SPEEDWAY RACE RESULTS

SATURDAY, MAY 28

LATE MODEL

FEATURE - 1. Pat Doar (11), New Richmond, WI, 2. Zach Johnson (73), Lowry, 3. Eric Breeschoten (66), Buffalo, 4. Jeff Wildung (50), Nassau, 6. John Kaanta (85), Brown, WI, 7. Shaun Peterson (32P), Alexandria, 8. Mike Balcaen (10B), 9. Steve Laursen (19), Cumberland, WI, 10. Shawn Kirwin (10K), Morris, 11. Lance Matthees (90), Winona, 12. Joey Pedersen (7P), East Grand Forks, 13. Brad Seng (12S), Grand Forks, ND, 14. Mitch Johnson (00), Hickson, ND, 15. Joel Cryderman (51), Thunder Bay, ONT, 16. Tommy Thompson (12), Brainerd, 17. Ricky Weiss (7W), Winnipeg, MB, 18. Troy Schill (11S), Grand Forks, ND, 19. John Buchner (5), Warren, 20. Michael Johnson (84), Fargo, ND, 21. Bill Mooney (2), Winnipeg, MB, 22. Rick Nelson (12N), Alexandria, 23. Matt Aukland (12A), Fargo, ND, 24. Harold Schill (4*), West Fargo, ND.

B-MAIN 1 - Matthees, Aukland, Seng, Moooney, Brede, Atkinson, H. Schill, J. Johnson, Parson, Holden.

B-MAIN 2 - Cryderman, R. Nelson, Herrick, Ogston, Buchner, C. Schill, Schommer, Schroeder, Washburn, Atkinson.

HEAT 1 - Greer, Pedersen, Mitch Johnson, Balcaen, Herrick, Buchner, C. Schill, Washburn, Schommer.

HEAT 2 - Doar, Kaanta, S. Peterson, Laursen, Seng, Brede, Matthees, Atkinson, Parson.

HEAT 3 - Breeschoten, Wildung, Kirwin, Weiss, Cryderman, Ogston, Schroeder, Atkinson, Nelson.

HEAT 4 - Z. Johnson, Michael Johnson, Thompson, T. Schill, Aukland, Mooney, Holden, Josh Johnson, H. Schill.

MIDWEST MODIFIED

FEATURE - 1. Travis Saurer (21X), Elizabeth, 2. Chris Mensen (53), Osakis, 3. Randy Laage (EZ-1), Brooten, 4. William Lund (27), Brandon, 5. Josh Muzik (23), Alexandria, 6. Dustin Bitzan (10B), Brandon, 7. Brian Haben (6), Holloway, 8. Matt Suckow (4B), Appleton, 9. Troy Berends (9*), Montevideo, 10. Brandon Spanswick (88), Osakis, 11. Travis Vanderby (15), Glenwood, 12. Shawn Olson (32), Alexandria, 13. Derek Quinn (33), Brandon, 14. Nick Bruder (092), Long Prairie, 15. Dan Greeley (7G), Glenwood, 16. Brett Johnson (514), Carlos, 17. Shawn Femkes (79), NA, 18. Tim Mensen (59), Alexandria, 19. Darrin Braaten (4A), Kensington, 20. Brooke Hellerman (2H), Parkers Prairie, 21. Jarrett Carter (91), Lisbon, ND, 22. Ben Godbee (29G), Pennock, 23. Jason Hoffman (07), Villard, 24. Brady Gerdes (2X), Villard.

B-MAIN - Gerdes, Femkes, Carter, Brett Johnson, Schleusner, Reents, Klose, Haack, Hintermeister, R. Spanswick, Ward, Berends, Hanson.

HEAT 1 - Saurer, Laage, Haben, Bitzan, Godbee, Klose, Haack, Carter.

HEAT 2 - Suckow, Muzik, B. Spanswick, Greeley, Mensen, Brett Johnson, R. Spanswick, Schleusner.

HEAT 3 - Olson, Lund, Quinn, Braaten, Hellerman, Femkes, Berends, Hanson.

HEAT 4 - Mensen, Hoffman, Bruder, Berends, Vanderby, Gerdes, Reents, Hintermeister, Ward.

MODIFIED

FEATURE - 1. Jason Thoennes (52), Garfield, 2. Travis Saurer (21X), Elizabeth, 3. Brock Gronwold (2G), Fergus Falls, 4. Cody Skytland (19S), West Fargo, ND, 5. Terry Engebretson (1X), Cyrus, 6. Josh Thoennes (51), Carlos, 7. Mike Storck (75), Morris, 8. Jake Wildman (99W), Glenwood, 9. Luke Schilling (43), Granton, WI, 10. Dave Schroeder (18S), Brooten, 11. Dwayne Clarke (6X), Alexandria, 12. Jason Blascyk (1B), Kensington, 13. Kent Willms (25W), Willmar, 14. Dennis Bitzan (10X), Farwell, 15. Dallas Gulbrandson (1G), Alexandria, 16. Kyle Koehntop (1K), Morris, 17. Brett Hoium (5H), Villard, 18. Tyler Sjoman (2S), Alexandria, 19. Randy Vanklompenburg (0), Willmar, 20. Mark Esala (95), Thief River Falls, 21. Kyle Wieberdink (02), Alexandria, 22. Shane Edginton (5E) East St., MB.

HEAT 1 - Blascyk, Skytland, Engebretson, Wildman, Storck, Schroeder, Esala, Edginton.

HEAT 2 - Tr. Saurer, Bitzan, Willms, Gulbrandson, Wieberdink, Koehntop, Hoium.

HEAT 3 - Ja. Thoennes, Jo. Thoennes, Gronwold, Schilling, Clarke, Sjoman, Vanklompenburg.

STREET STOCK

FEATURE - 1. Justin Vogel (10), Brooten, 2. Mark Blom (6X), Glenwood, 3. Adam Burrows (18B), West Fargo, ND, 4. Tim Jodsaas (33J), Alexandria, 5. David Goulet (11X), West Fargo, ND, 6. Andrew Bangsund (70), Starbuck, 7. Justin Tammen (71), Clara City, 8. Chris Winter (31), Hoffman, 9. Tiffany Maus-Krippner (8), 10. Kurt Deters (12), Sauk Centre, 11. Russell Carlson (47), Montevideo, 12. Doug Sik (28), Marshall, 13. Vernon Stewart (23), Herman, 14. Brett Miller (33M), Alexandria, 15. Travis Berends (2*), Montevideo.

HEAT 1 - Bangsund, Burrows, Maus-Krippner, Tammer, Miller, Carlson, Goulet.

HEAT 2 - Vogel, Winter, Berends, Blom, Stewart, Jodsaas, Sik, Deters.

SUPER STOCK

FEATURE - 1. Jeff Crouse (29*), Alexandria, 2. Derrick Lemke (31X), Sauk Centre, 3. Cory Tammen (71X), Clara City, 4. Jeff Flaten (15F), Hancock, 5. Matt Miller (13M), Glenwood, 6. Larry Lund (54), Brandon, 7. Kevin Robertson (11RR), Enderlin, ND, 8. Dominic Baker (9), Osakis, 9. Jeff Hapala (16S), Fargo, ND, 10. Mike Peterson (1P), Dawson, 11. Jason Vejtruba (38J), Lake Lillian, 12. Jay Hedtke (4), Grove City, 13. Shawn Nolan (D1), Annandale, 14. Joe Pellman (28), Wahpeton, ND, 15. Cody Lee (50), Starbuck, 16. Alan Johnson (22), Osakis, 17. Steve Weber (56), Big Stone, SD, 18. Terry Merten (14M), Sauk Centre, 19. Jeff Kluver (19K), Alexandria, 20. Jon Stepan (3S), Brandon, 21. Rocky Yeats (77), Osakis, 22. Bryan Hellerman (2H), 23. Aaron Leininger (41), Rothsay, 24. Lance Schilling (43), Park Rapids, 25. Erik Robertson (9R), Enderlin, ND, 26. Todd Hauer (63H), Lake Lillian.

HEAT 1 - Miller, Tammen, Baker, Robertson, Hedtke, Lee, Johnson, Hauer, Kluver.

HEAT 2 - Nolan, Lemke, Lund, Vejtruba, Pellman, Robertson, Schilling, Yeats, Merten.

HEAT 3 - Crouse, Stepan, Flaten, Hapala, Peterson, Weber, Leininger, Hellerman.

SUNDAY, MAY 29

LATE MODEL

FEATURE - Cryderman, Balcaen, Doar, Matthees, Wildung, Z. Johnson, Nelson, Laursen, Seng, Weiss, Greer, Kaanta, Kirwin, Brede, Aukland, Peterson, M. Johnson, Ogston, Breeschoten, Michael Johnson, T. Schill, C. Schill, J. Johnson, Mooney.

B-MAIN 1 - M. Johnson, Ogston, Thompson, Atkinson, Michael Johnson, J. Johnson, Buchner, C. Schill, Parson, Washburn.

B-MAIN 2 - Kaanta, Peterson, Herrick, Schroeder, T. Schill, Lehn, Schommer, Pedersen, H. Schill.

HEAT 1 - Doar, Matthees, Z. Johnson, Weiss, Mitch Johnson, Thompson, Ogston, J. Johnson, Buchner.

HEAT 2 - Laursen, Nelson, Greer, Aukland, Schroeder, Peterson, Schomer, H. Schill, Washburn.

HEAT 3 - Cryderman, Wildung, Breeschoten, Mooney, Atkinson, Michael Johnson, C. Schill, Parson, Pedersen.

HEAT 4 - Balcaen, Brede, Seng, Kirwin, Kaanta, T. Schill, Lehn, Herrick.

MIDWEST MODIFIED

FEATURE - Hoffman, Sabraski, Bitzan, Saurer, Haben, Laage, Lund, Mensen, Quinn, Bruder, Vanderby, Gerdes, Czech, Godbee, Carter, Femkes, Spanswick, Muzik, Bower, Klose, Greeley, Thorstad, Olson, Arneson.

B-MAIN - Thorstad, Carter, Klose, Czech, Berends, Haack, Schluesner, Dropik, Hintermeister, Ward, T. Mensen, Br. Johnson, Reents.

HEAT 1 - Quinn, Hoffman, Greeley, Godbee, Femkes, T. Mensen, Hintermeister, Dropik, Ward.

HEAT 2 - Arneson, Saurer, C. Mensen, Olson, Bower, Klose, Berends, Carter

HEAT 3 - Haben, Sabraski, Laage, Bruder, Muzik, Schleusner, Czech, Haack.

HEAT 4 - Lund, Bitzan, Vanderby, Gerdes, Spanswick, Br. Johnson, Thorstad, Reents.

MODIFIED

FEATURE - Skytland, Ja. Thoennes, Saurer, D. Bitzan, Sabraski, Cain, Eischens, Stortz, Koehntop, Engebretson, Thoennes, Wildman, Arneson, Hoium, Esala, Blascyk, Sjoman, Gulbradson, Gronwold, Christiansen, Willms, Schroeder, Clarke, Storck, Schilling.

B-MAIN - Blascyk, Wildlman, Gulbrandon, Arneson, Wieberdink, Esler, Blood, Vanklompenburg, Houle.

HEAT 1 - Gronwold, Cain, Eischens, Schilling, Schroeder, Esala, Hoium, Wildman, Arneson, Vanklompenburg.

HEAT 2 - Saurer, Bitzan, Koehntop, Stortz, Storck, Engebretson, Christiansen, Blascyk, Blood, Esler.

HEAT 3 - Skytland, Sabraski, Thoennes, Willms, Clarke, Thoennes, Sjoman, Gulbrandson, Wieberdink, Houle.

STREET STOCK

FEATURE - Goulet, Pommerer, Vogel, Bangsund, Becker, Miller, Voigt, Maus-Krippner, Tammen, Jodsaas, Stewart, Deters, Carlson, Winter, Koch, Blom, Burrows.

HEAT 1 - Goulet, Burrows, Bangsund, Pommerer, Maus-Krippner, Tammen, Blom, Koch, Stewart.

HEAT 2 - Vogel, Deters, Voigt, Becker, Carlson, Winter, Jodsaas, Miller.

SUPER STOCK

FEATURE - Eischens, Lund, Mass, Sabraski, Neske, T. Johnson, Robertson, Peterson, Carter, Baker, Stepan, Vejtruba, Kramer, A. Johnson, Merten, Hedtke, Weber, Crouse, Read, Flaten, Lee, Lemke, Robertson, Tammen.

B-MAIN - Tammen, Stepan, Neske, Vejtruba, Schilling, Pellman, Miller, Kluver, Yeats, Hellerman, Dondelinger.

HEAT 1 - Robertson, T. Johnson, Hedtke, Robertson, Weber, Stepan, Neske, Kluver.

HEAT 2 - Mass, Peterson, Lemke, Carter, Baker, Vejtruba, Yeats, Hellerman.

HEAT 3 - Eischens, Crouse, Kramer, Sabraski, A. Johnson, Tammen, Pellman, Dondelinger.

HEAT 4 - Read, Lund, Lee, Flaten, Merten, Schilling, Miller.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness