Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and field: Silverstreak girls claim 5A True Team title

Email Sign up for Breaking News Alerts
Silverstreaks Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Track and field: Silverstreak girls claim 5A True Team title
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

A pair of Osakis school records fell at the Section 5A True Team track meet last week as the Osakis girls reclaimed the team title and the boys finished eighth.

Advertisement
Advertisement

Grant Backes broke the 3,200-meter run record formerly held by Devon Nelson, running the event in 10:26.69, good for third place.

"It's quite an accomplishment for a freshman," said head coach Lee VanNyhuis of Backes' run.

MiKayla Olson also broke the school mark in the pole vault as she cleared 7'6" en route to a fifth place finish.

Her place helped propel the girls to first overall ahead of Morris and defending champion Holdingford.

"We placed third behind Morris and Holdingford last year," said the coach. "Both of those teams had improved since last year and are very well coached. We knew that we'd need to have great performances in the field events in order to compete with those two teams. Those events tend to have a lot of variability when compared to running events.

"Right away we had great throws in the shot put by Brittney [Sadlemyer] and Jessica [Bliese], great long jumps by Becka [Sadlemyer] and Haley [Hughes] and great vaults by Alexa [Hoffarth] and MiKayla.

"I knew we'd be solid in the running events and the girls didn't disappoint," he said. "Once we got into the second round of field events, I started to feel like we had a great chance of winning after the discus, high jump and triple jump finished. At that point, we just needed to hold our own on the track in the final three or four events to get the win.

"I can honestly say that everything across the board went better than expected," said VanNyhuis. "That doesn't happen very often in sports. A lot of credit has to go to the assistant coaches in getting the kids ready in their specialty areas."

The boys' team finished eighth overall, led by Brian Thorstad's second place in the 100-meter dash in 11.88. Thorstad also finished fourth in the 200-meter dash in 24.14.

Grant Backes placed third in the 3,200-meter run with a time of 10:26.69 and was fifth in the 1,600-meter run.

"Trey Erie and Hunter Johnson jumped well," said VanNyhuis of his field event competitors. "They both tried the triple jump for the first time at the meet. Trey ended up scratching each jump, but it looked good.

"We did well in a lot of events," he added. "We just lack the depth required to score high in a meet like this."

The girls will be competing at the State True Team meet Saturday, May 18, in Stillwater.

SECTION 5A TRUE TEAM

GIRLS' SCORES - 1. Osakis 803.5, 2. Morris Area/CA 760, 3. Holdingford 724, 4. Paynesville 607.5, 5. Montevideo 593.5, 6. St. John's Prep 525.5, 7.Atwater-CGC 510.5, 8. Yellow Medicine East 436, 9. Redwood Valley 383, 10. Maccray 370, 11. Minnewaska 359.5, 12. Clinton-GB 241, 13. St. Cloud Christian 198, 14. Ortonville 196.

100 DASH - 1. Becka Sadlemyer, Osa, 12.97, 4. Mariah Beckius, Min, 13.56, 6. Alexa Hoffarth, Osa, 13.84, 10. Micaela Englund, Min, 14.09. 200 DASH - 1. Becka Sadlemyer, Osa, 26.47, 6. Hannah Szech, Osa, 28.83, 16. MaKenzia Zemke, Min, 29.56, 25. Madelynn Reichmann, Min, 31.57. 400 DASH - 1. Hannah Szech, Osa, 1:02.67, 4. Becka Sadlemyer, Osa, 1:03.21, 14. Kaylee Glover, Min, 1:06.99, 25. Elena Tracy, Min, 1:23.42.

800 RUN - 5. Brittney Sadlemyer, Osa, 2:31.83, 8. Makayla Hoglin, Osa, 2:36.93, 16. Kaylee Glover, Min, 2:48.80, 25. Jada Hoffmann, Min, 3:07.22. 1,600 RUN - 9. Lauren Savageau, Osa, 6:07.66, 12. Paige Gabrielson, osa, 6:20.26, 19. Alison Hoeper, Min, 6:46.17, 20. Madisen Lundebrek, Min, 6:46.65. 3,200 RUN - 5. Paitence Tharp, Min, 13:17.89, 6. Gabriella Olson, Osa, 13:24.73, 11. Isabelle Szech, Osa, 13:55.5, 12. Makenna Hanson, Min, 13:58.00.

100 HURDLES - 2. Kayla Sorenson, Osa, 17.36, 10. Elizabeth Kirckof, Osa, 18.79. 300 HURDLES - 5. Kayla Sorenson, Osa, 51.41, 14. Ashley Kraemer, Osa, 55.77.

4X100 RELAY - 2. Osakis (Alexa Hoffarth, Abby Stroup, Taylor Kraemer, Brittney Sadlemyer) 53.00, 6. Minnewaska 55.46. 4X200 RELAY - 1. Osakis (Alexa Hoffarth, Abby Stroup, Taylor Kraemer, Brittney Sadlemyer) 1:51.57, 11. Minnewaska 2:03.73. 4X400 RELAY - 1. Osakis (Makayla Hoglin, Abby Stroup, Taylor Kraemer, Hannah Szech) 4:17.81, 5. Minnewaska 4:31.44. 4X800 RELAY - 2. Osakis (Alli Scherr, Paige Gabrielson, Lauren Savageau, Makayla Hoglin) 10:51.45, 7. Minnewaska 11:33.68.

HIGH JUMP - 2. Kayla Sorenson, Osa, 4-10, 5. Emily Eckel, Osa, 4-8, 14. Kaylee Glover, Min, 4-4, 20. Makenna Hanson, Min, 3-10. POLE VAULT - 5. MiKayla Olson, Osa, 7-6, 9. Alexa Hoffarth, Osa, 6-6, 14. Tristan Heald, Min, 5-6, 16. Rachel Stai, Min, 5-6. LONG JUMP - 1. Becka Sadlemyer, Osa, 15-10.5, 4. Haley Hughes, Osa, 14-3, 21. Vanessa Holland, Min, 11-7.5, 27. Madisen Lundebrek, Min, 8-5.75. TRIPLE JUMP - 2. Haley Hughes, Osa, 32-8.5, 5. Hannah Szech, 31-1, 19. Alison Hoeper, Min, 26-10.5, 24. Madisen Lundebrek, Min, 22-0.

SHOT PUT - 4. Jessica Bliese, Osa, 31-3.25, 5. Brittney Sadlemyer, Osa, 31-1.25, 19. Natasha Nemmers, Min, 23-7.5, 22. Kallan Mercier, Min, 22-9. DISCUS - 9. Nicole Imdieke, Osa, 76-5, 18. Jessica Bliese, Osa, 65-4, 19. Natasha Nemmers, Min, 65-0, 23. Kallan Mercier, Min, 56-7.

BOYS' SCORES - 1. Holdingford 799.5, 2. Montevideo 728, 3. Morris Area/CA 718.5, 4. Redwood Valley 678, 5. Yellow Medicine East 564.5, 6. Atwater-Cosmos-Grove City 468, 7. Maccray 462, 8. Osakis 403, 9. St. John's Perp 366, 10. Clinton-GB 343, 11. Paynesivlle 311.5, 12. St. Cloud Christian 304.5, 13. Minnewaska 263, 14. Ortonville 225.5.

100 DASH - 2. Brian Thorstad, Osa, 11.88, 14. Zane Pahl, Osa, 12.52, 22. Marcelle Arrendondo, Min, 13.13, 24. Justin Lundblad, Min, 13.40. 200 DASH - 4. Brian Thorstad, Osa, 24.14, 13. Rujard Thurmer, Min, 25.13, 15. Nolan Marthaler, osa, 25.36, 22. Marcelle Arrendondo, Min, 27.27. 400 DASH - 16. Jacob LaFave, Min, 63.15, 20. Zachary Rien, Osa, 68.35.

800 RUN - 17. Brett Cowdery, Osa, 2:21.74, 22. Jacob LaFave, min, 2:32.81, 23. Mat Anderson, Min, 2:35.49. 1,600 RUN - 5. Grant Backes, Osa, 4:55.26, 14. Josh Bartels, Min, 5:32.50, 19. Scott Johnson, Min, 6:05.93, 20. Tyler Matzke, osa, 6:11.49. 3,200 RUN - 3. Grant Backes, Osa, 10:26.69, 9. Ethan Anderson, Min, 11:34.82, 22. Ryan Majerus, Min, 14:46.18.

110 HURDLES - 13. Nils Hagen, Osa, 20.47. 300 HURDLES - 17. Nils Hagen, Osa, 52.80.

4X100 RELAY - 3. Osakis (Gage Larson, Trey Erie, Hunter Johnson, Brian Thorstad) 47.72, 10. Minnewaska 50.61. 4X200 RELAY - 6. Osakis (Gage Larson, Trey Erie, Zane Pahl, Nolan Marthaler) 1:40.98, 13. Minnewaska 1:55.23. 4X400 RELAY - 9. Minnewaska 4:05.64, 11. Osakis (Zane Pahl, Brett Cowdery, Zane Pahl, Tyler Matzke) 4:14.76. 4X80 RELAY - 10. Minnewaska 10:13.86.

HIGH JUMP - 11. Grant Backes, Osa, 4-10. POLE VAULT - 18. Ryan Moen, Min, 7-0. LONG JUMP - 9. Hunter Johnson, Osa, 17-11.75, 13. Trey Erie, Osa, 17-6, 22. Howard McNeil, Min, 13-10.5, 25. Greg Helander, Min, 12-7.75. TRIPLE JUMP - 11. Hunter Johnson, Osa, 36-9.25.

SHOT PUT - 1. Nathan Snider, Min, 45-6.75, 5. Garret Scherr, Osa, 41-0.75, 14. Brad Jacobs, Min, 37-1, 19. Peter Hagen, Osa, 34-3. DISCUS - 8. Garret Scherr, Osa, 110-7, 13. Nathan Snider, Min, 104-9, 14. Brad Jacobs, Min, 104-9, 15. Nils Hagen, Osa, 99-9.

Advertisement
Advertisement
Advertisement