Sections

Weather Forecast

Close

Track and field: A-B-E teams second, fifth at Pillager

Chargers Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
Track and field: A-B-E teams second, fifth at Pillager
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

After being confined to the gym and hallways for seven weeks, the Ashby/Brandon-Evansville track teams stretched their legs at the John Reimer Invitational meet in Pillager last Thursday.

"This was a meet like no other," said head coach Jennifer Froemming. "Athletes had to run and throw around five-foot piles of snow around the track. They endured cold weather to put up some great performances. There were several personal records set, improving off last year's marks."

The girls finished second behind Pequot Lakes as Megan Friedrich posted the only individual win, claiming the 100-meter hurdles in 16.74, then finishing third in the triple jump and fourth in the 100-meter dash.

The boys finished fifth in their division and were led by the 4x100 relay team of Zack Weaver, Evan Anderson, Toby Wach and McKenon Plaster, running a 46.84 for first place.

John Haseman placed second in the 110-meter hurdles and Wach was second in the discus.

JOHN REIMER

INVITATIONAL TRACK AND FIELD MEET, PILLAGER

GIRLS' TEAM SCORES - 1. Pequot Lakes 182, 2. Ashby/Brandon-Evansville 93, 3. Becker 76, 4. Ottertail Central, 5. Pillager 44, 6. Upsala/Swanville 31, 7. Wadena-Deer Creek 29, 8. Bertha-Hewitt/Verndale 28, 9. Crosby-Ironton 10, 10. Browerville 3.

100 DASH - 3. Becca Hanson 13.38, 4. Megan Friedrich 13.46. 200 DASH - 4. Becca Hanson 28.49, 20. Kaitlyn Lystrom 33.93, 24. Ivy Heimstead 43.74. 400 DASH - 2. Mariah Hansen 1:05.05, 15. Elizabeth Vinson 1:13.42, 17. Elizabeth Bredberg 1:15.54.

800 RUN - 6. Madison Krupke 2:47.00, 15. Haley Krupke 3:02.04, 24. Kaitlyn Lystrom 3:08.46, 26. Brandi Wolf 3:09.52. 1,600 RUN - 12. Elizabeth Schiele 7:09.74, 13. Emma LaRue 7:59.10.

100 HURDLES - 1. Megan Friedrich 16.72, 2. Caroline Jansen 17.43, 27. Aliza Johnson 21.80. 300 HURDLES - 5. Caroline Jansen 54.17, 14. Diane Campbell 57.11, 23. Jacey Schlosser 1:03.21.

4X100 RELAY - 9. ABE 1:08.39. 4X200 RELAY - 6. Elizabeth Vinson, Diane Campbell, Aliza Johnson, Elizabeth Bredberg 2:05.38. 4X400 RELAY - 2. Mariah Hansen, Madison Krupke, Elizabeth Vinson, Becca Hansen 4:37.10. 4X100 RELAY - 2. Kylee Hansen, Madison Krupke, Libby Schiele, Mariah Hansen 11:09.43.

HIGH JUMP - 17. Elizabeth Vinson 4-0 and Haley Krupke 4-0. LONG JUMP - 3. Caroline Jansen 15-4.4, 11. Aliza Johnson 13-7, 20. Jacey Schlosser 11-1. TRIPLE JUMP - 1. Caroline Jansen 34-11.5, 3. Megan Friedrich 33-2, 18. Becca Hansen 27-6.5.

SHOT PUT - 4. Diane Campbell 30-8, 22. Katie Baker 20-7.5, 29. Madison Englund 12-0. DISCUS - 3. Diane Campbell 82-9, 23. Bethany Wach 45-2, 24. Katie Baker 45-8.

BOYS' TEAM SCORES - 1. Ottertail Central 167.5, 2. Pillager 106, 3. Pequot Lakes 79, 4. Becker 66.5, 5. Ashby/Brandon-Evansville 51, 6. Crosby-Ironton 41, 7. Wadena-Deer Creek 20, 8. Browerville 13, 9. Bertha-Hewitt/Verndale 12, 10. Upsala/Swanville 1.

100 DASH - 5. McKenon Plaster 12.15, 6. Zach Weaver 12.17, 16. Evan Bedore 13.08. 200 DASH - 6. Zach Weaver 25.18, 12. Tyson Thorstad 27.19. 400 DASH - 16. Collin Carlson 1:01.87, 18. Justin Hoffman 1:04.42, 24. Nate Toenies 1:12.65.

800 RUN - 4. Gavin Saxton 2:12.00, 11. Devin Wibstad 2:30.35, 16. David Lysfjord 2:42.43. 1,600 RUN - 17. Sid Kamrath 5:32.01, 24. Dakota Fossen 5:56.63, 26. Greg Dickey 5:58.94. 3,200 RUN - 9. Evan Slack 12:04.32, 13. Brett Jansen 12:56.06, 17. Chase Kamrath 13:39.69.

110 HURDLES - 2. John Haseman 17.58, 6. Greg Baker 19.23, 11. Levi Moreno 20.70. 300 HURDLES - 15. Jake Rasmussen 1:01.20.

4X100 RELAY - 1. Zack Weaver, Evan Anderson, Toby Wach, McKenon Plaster 46.84. 4X200 RELAY - 5. Pat Schaffer, Tyson Thorstad, Hunter Fick, Evan Bedore 1:45.34. 4X400 RELAY - 5. Gavis Saxton, John Haseman, Pat Schaffer, Hunter Fick 3:55.72. 4X800 RELAY - 3. Gavis Saxton, Dakota Fossen, Evan Slack, Justin Hoffman 10:35.95.

HIGH JUMP - 4. John Haseman 5-8, 10. Greg Baker 5-0, 11. Evan Anderson 4-10. LONG JUMP - 11. John Haseman 17-5.5, 12. McKenon Plaster 17-3, 16. Evan Bedore 16-7. TRIPLE JUMP - 5. Greg Baker 38-9, 11. David Lysfjord 33-4.5.

SHOT PUT - 9. Hunter Fick 38-10, 26. Caleb Hansen 29-9, 29. James Strese 28-4.5. DISCUS - 2. Tobias Wach 131-0, 8. Hunter Fick 105-8, 14. Caleb Hansen 93-11.

MORRIS INVITATIONAL

GIRLS' SCORES - 1. Morris Area/CA 199, Ashby/Brandon-Evansville 104.

100 HURDLES - 1. Megan Friedrich 16.63.

100 DASH - 3. Megan Friedrich 13.57. 400 DASH - 2. Mariah Hansen 1:04, 5. Elizabeth Bredberg 1:07.

800 RUN - Madison Krupke 2:47. 1,600 RUN - 5. Haley Krupke 7:00, 6. Emma LaRue 8:00. 3,200 RUN - 4. Kylee Hansen 14:28.

4X100 - 3. Megan Friedrich, Mariah Hansen, Diane Campbell, Kylee Hansen 57.10. 4X200 RELAY - 4. Elizabeth Vinson, Diane Campbell, Bethany Wach, Elizabeth Bredberg 2:06. 4X400 RELAY - 3. Mariah Hansen, Madison Krupke, Haley Krupke, Elizabeth Vinson 4:39. 4X800 RELAY - 2. Haley Krupke, Madison Krupke, Elizabeth Schiele, Brandi Wolf 11:38.

DISCUS - 2. Diane Campbell 92. SHOT PUT - Dian Campbell 30-7.

TRIPLE JUMP - 1. Caroline Jansen 34-9.5, 2. Megan Friedrich 32-5.5.

LONG JUMP - 1. Caroline Jansen 15-5.25.

BOYS' SCORES - 1. Morris Area/CA 173, 2. West Central Area 120, 3. Ashby/Brandon-Evansville 118.

100 DASH - 4. McKenon Plaster 11.88, 6. Zach Weaver 11.93. 200 DASH - 5. McKenon Plaster 25.03. 400 DASH - 5. Devin Wibstad 1:00.72.

800 RUN - 2. Gavin Saxton 2:12. 3,200 RUN - 6. Evan Slack 12:06.

110 HURDLES - 2. John Haseman 16.94, 3. Greg Baker 19.5, 4. Levi Moreno 19.60. 300 HURDLES - 2. John Haseman 45.57, 5. Dakota Fossan 53.46.

4x100 - 4. Zach Weaver, Evan Andeson, Toby Wach, McKenon Plaster 52.63. 4X200 RELAY - Patrick Schaffer, Evan Anderson, Toby Wach, Hunter Fick 1:41. 4X400 RELAY - 2. Gavin Saxon, John Haseman, Pat Schaffer, Hunter Fick 3:53. 4X800 RELAY - 2. Gavin Saxton, Dakota Fossan, Justin Hoffman, Evan Slack 9:28.

HIGH JUMP - 2. (tie) John Haseman 5-8. LONG JUMP - 5. Greg Baker 16-8. TRIPLE JUMP - 5. Greg Baker 36-7, 6. Patrick Schaffer 35-11.

DISCUS - 1. Toby Wach 130-4, 2. Hunter Fick 118-6. SHOT PUT - 1. Toby Wach 43-8, 5. Hunter Fick 37-5.

Advertisement