Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and field: Ashby-Brandon-Evansville teams claim both Pheasant titles

Email Sign up for Breaking News Alerts
Chargers Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Track and field: Ashby-Brandon-Evansville teams claim both Pheasant titles
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

The Ashby-Brandon-Evansville boys' and girls' track teams brought home Pheasant Conference team titles Thursday as the boys had seven individual first place finishes and the girls had nine.

Advertisement
Advertisement

Boys winning titles included John Haseman in the 110 hurdles, 300 hurdles and high jump, Toby Wach in the shot put, discus and long jump and Greg Baker in the triple jump. The 4x100 relay team of Zach Weaver, Evan Anderson, McKenon Plaster and Wach  also claimed gold.

The girls picked up first place finishes from Megan Friedrich in the 100 dash and 100 hurdles, Caroline Jansen in the 300 hurdles, long jump and triple jump, Mariah Hansen in the 400 dash and Diane Campbell in the shot put. The 4x100 relay team of Becca Hansen, Friedrich, M. Hanson and Campbell and the 4x400 relay of Madison Krupke, Elizabeth Vinson, Elizabeth Bredberg and M. Hansen were first as well.

PHEASANT CONFERENCE

TRACK AND FIELD

BOYS' TEAM SCORES - 1. Ashby-Brandon-Evansville 176.5, 2. Clinton-Graceville Beardsley 159, 3. Ortonville 59, 4. Hillcrest Lutheran 56, 5. Wheaton-Herman-Norcross 48.5, 6. Hancock 48.

110 HURDLES - 1. John Haseman 17.06, 4. Levi Moreno 19.21, 5. Greg Baker 19.58. 300 HURDLES - 1. John Haseman 43.02, 6. Dakota Fossan 50.78.

100 DASH - 4. McKenon Plaster 11.88, 5. Zach Weaver 12.03. 200 DASH - 6. Zach Weaver 25.07. 400 DASH - 3. Evan Anderson 52.92.

800 RUN - 3. Gavin Saxton 2:11.06. 1,600 RUN - 5. Sid Kamrath 5:14. 3,200 RUN - 2. Evan Slack 11;42, 4. Brett Jansen 12:01.

4X100 RELAY - 1. Toby Wach, Zach Weaver, Evan Anderson, McKenon Plaster 46.70. 4X200 RELAY - 2. Pat Schaffer, Evan Bedore, Collin Carlson, Hunter Fick 1:42.35. 4X400 RELAY - 2. Gavin Saxton, Collin Carlson, Pat Schaffer, Evan Anderson 3:50. 4X800 RELAY - 2. Gavin Saxton, Dakota Fossan, Justin Hoffman, Evan Slack 9:09.

HIGH JUMP - 1. John Haseman 6-0, 4. Greg Baker 5-6, 6. Evan Anderson 5-2. LONG JUMP - 1. Toby Wach 18-8, 5. Greg Baker 16-9, 6. John Haseman 16-6. TRIPLE JUMP - 1. Greg Baker 39-1.25, 2. Patrick Schaffer 37-0, 6. Collin Carlson 33-6.5.

SHOT PUT - 1. Toby Wach 45-14, 2. Hunter Fick 40-4. DISCUS - 1. Toby Wach 151-7, 2. Hunter Fick 125-6.

GIRLS' TEAM SCORES - 1. Ashby-Brandon-Evansville 187, 2. Clinton-Graceville-Beardsley 92, 3. Ortonville 8, 4. Hancock 77, 5. Wheaton-Herman-Norcross 68, 6. Hillcrest Lutheran 33.

100 HURDLES - 1. Megan Friedrich 16.69, 2. Caroline Jansen 17.27,  5. Aliza Johnson 19.95. 300 HURDLES - 1. Caroline Jansen 51.65, 2. Diane Campbell 55.08, 4. Elizabeth Vinson 57.40, 6. Aliza Johnson 59.56.

100 DASH - 1. Megan Friedrich 13.22, 3. Becca Hansen 13.54. 200 DASH - 3. Becca Hansen 28.21. 400 DASH - 1. Mariah Hansen 1:04.33, 6. Elizabeth Bredberg 1:11.5.

800 RUN - 3. Madison Krupke 2:37.32, 6. Kylee Hansen 2:48.91. 1,600 RUN - 5. Haley Krupke 6:23.00, 6. Eilzabeth Schiele 6:26.00.

4X100 RELAY - 1. Megan Friedrich, Mariah Hansen, Diane Campbell, Becca Hansen 53.37. 4X200 RELAY - 2. Elizabeth Vinson, Aliza Johnson, Madison Krupke, Kylee Hansen 1:59.12. 4X400 RELAY - 1. Mariah Hansen, Madison Krupke, Elizabeth Vinson, Elizabeth Bredberg 4:27.50. 4X800 RELAY - 2. Kylee Hansen, Haley Krupke, Elizabeth Schiele, Brandi Wolf 11:27.20.

LONG JUMP - 1. Caroline Jansen 14-3, 6. Aliza Johnson 13-0. TRIPLE JUMP - 1. Caroline Jansen 34-9.25, 5. Becca Hansen 27-11.5. HIGH JUMP - 2. Elizabeth Vinson  4-8, 3. Haley Krupke 4-4.

SHOT PUT - 1. Diane Campbell 31-8. DISCUS - 3. Diane Campbell 81-0, 4. Brandi Wolf 73-4.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness