Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Student graduates

Email Sign up for Breaking News Alerts
Life Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Student graduates
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

The following students graduated from Alexandria Technical and Community College on May 15.

Alexandria: Alyssa Anderson, Associate in Applied Science (AAS), administrative office management; Megan Anderson, diploma, practical nursing; Miranda Angen, diploma, practical nursing; Zachariah Bartolomeo, Associate in Arts (AA), liberal arts and sciences; Richard Baumann, Associate in Science (AS), individualized studies; Jenny Bohme, AS, nursing; Linda Brezina, AAS, accounting, honors, Phi Theta Kappa; Katelyn Brown, AAS, health and fitness specialist, honors; Jake Bruns, AAS, computer voice networking, honors; Kathleen Bruzik, AAS, medical laboratory technician, honors, Phi Theta Kappa; Ricky Bullick, diploma, welding technology; Kyleen Cassell, diploma, practical nursing; Kate Christopherson, AS, nursing, honors; Kyle Coffman, AA, liberal arts and sciences; Jo Colvin, AAS, medical administrative specialist, diplomas, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor, honors, Phi Theta Kappa, outstanding student; Wendy Cooke, AAS, interior design; Chase Courneya, diploma, diesel mechanics; Gina Curry, AS, nursing, Phi Theta Kappa; Jacob Dahlheimer, certificate, truck driving; Anne Desautels, AA, liberal arts and sciences; Brittany DeVries, AAS, business management, certificate, medical coding specialist, honors, Phi Theta Kappa, outstanding student; Steven Dilly, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology, honors, Phi Theta Kappa; Corrine Disrud, AAS, legal administrative assistant and paralegal, honors, Phi Theta Kappa; Maria Doucette, diploma, practical nursing; Megan Eckstein, AA, liberal arts and sciences; Abigail Erlandson, AAS, mechatronics, honors, Phi Theta Kappa; Jacob Fenno, AA, liberal arts and sciences, honors; Tonya Froemming, AS, nursing, honors; Joseph Garrett, AAS, computer voice networking, honors, Phi Theta Kappa; Brittany Garvin, AAS, accounting, honors, Phi Theta Kappa; Nicole Gwost, AAS, medical administrative specialist, diplomas, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor; Shelby Halverson, AA, liberal arts and sciences; Jessica Hanson, AA, liberal arts and sciences, honors; Elizabeth Haskins, AAS, accounting, administrative office management, Phi Theta Kappa; Elizabeth Hausmann, AAS, communication art and design; Jenna Hedstrom, AA, liberal arts and sciences; Joshua Hedstrom, AAS, mechatronics; Bryce Holm, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology, honors, outstanding student; Joshua Hornberger, AA, liberal arts and sciences, honors, Phi Theta Kappa; Shanna Hubenette, diploma, practical nursing; Amber Hvezda, diploma, practical nursing; Melissa Jantzen, AA, liberal arts and sciences, Phi Theta Kappa; Natasha Jevnager, diploma, practical nursing, honors; Michael Kuta, diploma, marine and small engine mechanic; Matthew Lanoue, AAS, business management; Allison Lundsetter, AA, liberal arts and sciences; Chris Merten, AAS, accounting; Lisa Moyle, AA, liberal arts and sciences, honors; Natalie Nack, AAS, hotel-restaurant management, honors, Phi Theta Kappa; Anita Norling, AAS, medical administrative specialist, diploma, medical coding specialist, honors, Phi Theta Kappa; Megan Norling, AS, nursing, honors; Brynn Novotny, AA, liberal arts and sciences, honors; Lisa Olson, AAS, accounting, honors; Matthew Pappenfus, AAS, law enforcement, honors, Phi Theta Kappa; Lori Peabody Erickson, AAS, accounting; Trudy Pendergast, diploma, practical nursing, honors, Phi Theta Kappa; Ashley Rabehl, AA, liberal arts and sciences; honors; Jeremy Rapp, AA, liberal arts and sciences; Bernadette Rasmussen, AS, business administration AS, honors, Phi Theta Kappa; Kassandra Rasmussen, diploma, practical nursing, honors, Phi Theta Kappa; Andrew Riedel, AA, liberal arts and sciences; Yorck Roemer, AS, nursing; Kristin Rosen, diploma, medical coding specialist, honors; Sherry Schaffer, AAS, medical administrative specialist, diplomas, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor; Nicholas Schiltgen, diploma, marine and small engine mechanic; Jacob Schmidt, AAS, hotel-restaurant management, honors, Phi Theta Kappa; Connor Schuneman, AAS, marketing and sales management; Melissa Scott, AA, liberal arts and sciences, honors, Phi Theta Kappa; Caley Sievert, AA, liberal arts and sciences, honors, Phi Theta Kappa; Katie Sievert, AA, liberal arts and sciences, honors, Phi Theta Kappa; Violia Smith, AA, liberal arts and sciences; Amber Tebben, AAS, child development, honors, Phi Theta Kappa; Anika Thill, AA, liberal arts and sciences; Michael Thul, AS, nursing, honors, Phi Theta Kappa; Brittany Torgrimson, AA, liberal arts and sciences, diploma, welding technology; Victoria Townsend, AAS, computer voice networking, honors, Phi Theta Kappa; Miranda Van Roekel, diploma, practical nursing; Felicia VanIperen, diploma, practical nursing; Brenden Weber, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology; Amelia Wilcox, AAS, communication art and design, honors; Meghan Wolbersen, AA, liberal arts and sciences; Colin Wray, AA, liberal arts and sciences, honors, Phi Theta Kappa; Micky Wunderlich, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology, honors, Phi Theta Kappa.

Advertisement
Advertisement

Brandon: Heather Dickey, diploma, practical nursing, Phi Theta Kappa; Megan Jenni, AS, child development AS; Tanner Koep, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology; Cory Negen, AAS, mechanical drafting, design and engineering technology; Shawn Olson, AAS, communication art and design; Nicole Otto, AS, nursing, outstanding student; Nicole Ruter, AA, liberal arts and sciences; Kathryn Simonson, AAS, energy technical specialist, Phi Theta Kappa.

Carlos: Sharon Gunderson, diploma, practical nursing; Elizabeth Leesch, AAS, legal administrative assistant.

Evansville: Tyler Hellem, AA, liberal arts and sciences, honors.

Forada: Dominic Hlinsky, AAS, diesel mechanics.

Garfield: Asheley Nienaber, AS, computer information systems AS; Joseph Wolf, AAS, mechatronics, honors.

Holmes City: Luke Schonberg, AAS, mechatronics, honors, Phi Theta Kappa.

Kensington: Tiffany Andreasen, AAS, medical administrative specialist, diplomas, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor, honors, outstanding student; Denise Marquette, AAS, medical administrative specialist, diplomas, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor.

Miltona: Angie Morton, AS, child development AS, honors, outstanding student; Samantha Steidl, AAS, child development.

Nelson: Scott Ley, diploma, practical nursing; Lexi Massmann, AAS, accounting.

Osakis: Tara Holman, diploma, practical nursing, honors.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement
randomness