Weather Forecast


Student graduates

Email Sign up for Breaking News Alerts
Life Alexandria,Minnesota 56308
Echo Press
Student graduates
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549

The following students graduated from Ridgewater College in Willmar on May 17.

Alexandria: Mary Gault, highest honors; Collin Schaffer; Andrew Trumble, honors.


Carlos: Dillon Schauff.

Evansville: Marc Shores.

Osakis: Dayna Voller, high honors.

# # #

Army Private First Class Jasmine Rost graduated from basic combat training at Fort Jackson, Columbia, South Carolina. During the nine weeks of training, Rost studied the Army mission, history, tradition and core values and received instruction and practice in basic combat skills, military weapons, chemical warfare, bayonet training and more. Rost graduated from a home school program in 2012 and earned an associate degree in 2012 from Alexandria Technical and Community College.

# # #

The following students graduated from the University of Minnesota, Morris on May 11.

Alexandria: Megan Botner, Bachelor of Arts (BA), history; Anna Gusaas, BA, philosophy, political sciences, distinction; Christine Hoffman, BA, mathematics, Spanish, distinction; Danielle Westendorf, BA, liberal arts for the human services.

Osakis: Samantha Massmann, BA, elementary education, psychology.

# # #

The following students graduated from North Dakota State University in Fargo in the spring of 2013.

Alexandria: Brianna Anderson, Bachelor of Science (BS), human development and family sciences; Kirsten Booth, Bachelor of Science in Construction Engineering, civil engineering; Lisa Dertinger, Doctor of Pharmacy (PHARMD), pharmacy; Aaron Frederick, Bachelor of Science in Mechanical Engineering (BSME), mechanical engineering, honors; Joseph Goeden, BS, natural resources management; Darrin Koubsky, BS, biochemistry and molecular biology; Brandon Leverson, BSME, mechanical engineering; Benjamin Olson, PHARMD, pharmacy; Megan Paradis, Master of Education, educational leadership; Cody Rieland, BS, finance; Brandon Saxton, BS, psychology; Danielle Whalen, BS, business administration, honors.

Carlos: Jason Peterson, BS, human development and family sciences.

Evansville: Leah Johnson, BS, agricultural economics.

Garfield: Kirsten Gunderson, BS, psychology.

Nelson: Kevin Moen, Bachelor of Science in Electrical Engineering, electrical engineering; Kendell Proell, BS, physical education.

Osakis: Kelsie Larson, Bachelor of Science in Nursing, nursing, honors.

Parkers Prairie: Anthony Schwartz, BS, agribusiness.

EchoPress News