Sections

Weather Forecast

Close

Error message

Views XML Backend: HTTP response: Service Unavailable. URI: http://search.fccinteractive.com/solr/classifieds/select/?q=pubToDomain:echopress.com+AND+featured:1&fl=imageArray,datePosted,advertisement,classification,slug,ID,title&start=0&rows=5000&sort=slug%20asc
Advertisement

Student accomplishments, graduates and honors

Email Sign up for Breaking News Alerts
life Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

ACCOMPLISHMENTS:

Lucas Dolan, a junior at Hamline University in St. Paul, recently attended the Hesselbein Global Academy in Pittsburgh, Pennsylvania. Fifty students from around the world who show leadership in their college or community were selected to attend this summit. Dolan is the son of Mike and Ruth Dolan of Alexandria.

Advertisement
Advertisement

GRADUATES:

Samuel Griffin of Alexandria, Juris Doctor, graduated from the University of Iowa in Iowa City at spring commencement.

# # #

The following students graduated from the University of Wisconsin-Madison at spring commencement.

Alexandria: Jessica Huettl, Doctor of Veterinary Medicine, veterinary medicine; Elizabeth Lieffort, Bachelor of Music, music performance.

HONORS:

Erin O'Neil, daughter of Kelly Boesen and John Strommer of Alexandria, was named to the spring 2013 dean's list at College of St. Benedict in St. Joseph for earning a grade point average of at least 3.8 and completing 12 credits. O'Neil is a sophomore sociology major.

# # #

The following students were named to the spring 2013 dean's list at Alexandria Technical and Community College for achieving a grade point average of 3.5 or higher.

Alexandria: Mary Anderson, accounting; Trenten Anderson, machine tool technology; Kali Barrett, accounting; Jovon Biskey, computer and voice networking; Melissa Braund, practical nursing; Linda Brezina, accounting; Jannel Brockopp, computer and voice networking; Katelyn Brown, health and fitness specialist; Ricky Bullick, welding technology; Dallas Charles, health and fitness specialist, liberal arts and sciences; Kate Christopherson, nursing; Jo Colvin, medical administrative specialist, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor; Gina Curry, nursing; Ethan Deakins, mechatronics; Corrine Disrud, legal administrative assistant, paralegal; Sarah Dolan, liberal arts and sciences; Teresa Dusterhoft, health and fitness specialist; Lauren Engebretson, liberal arts and sciences; Abigail Erlandson, mechatronics; Tonya Froemming, nursing; Adam Gadbaw, business management, hotel-restaurant management; Joseph Garrett, computer and voice networking; Scott Giannone, carpentry, liberal arts and sciences; Nicole Gwost, medical administrative specialist, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor; Jayne Haglin, communication art and design; Jessica Hanson, liberal arts and sciences; Kelsey Hanson, liberal arts and sciences; Joyce Hausmann, accounting; Jenna Hedstrom, liberal arts and sciences program; Sarah Hernandez, fashion management and marketing; Natasha Jevnager, practical nursing; Jason Kemp, computer and voice networking; James Kracht, business management; Haley Kuehl, liberal arts and sciences; Jennifer Mette, practical nursing; Aaron Mettler, administrative office management; Mariah Moyle; Natalie Nack, hotel-restaurant management; Anita Norling, medical administrative specialist, medical coding specialist programs; Megan Norling, nursing; Brynn Novotny, liberal arts and sciences; Lisa Olson, accounting, finance and credit management; Matthew Pappenfus, law enforcement; Stacia Parkin, liberal arts and sciences; Jennifer Perez, liberal arts and sciences; Lindsey Peterson, human services practitioner; Ashley Rabehl, liberal arts and sciences; Kassandra Rasmussen, practical nursing; Sarah Reed, mechatronics; Christin Salvog, legal administrative assistant, paralegal; Sherry Schaffer, medical administrative specialist, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor; Rachel Scheller, liberal arts and sciences; Jacob Schmidt, hotel-restaurant management; Megan Schouweiler, liberal arts and sciences; Hope Schulz, paralegal; Melissa Scott, liberal arts and sciences; Craig Sholts, mechatronics; Caley Sievert, liberal arts and sciences; Katie Sievert, liberal arts and sciences; Janine Steidl, liberal arts and sciences; William Strutz, accounting; Amber Tebben, child development; Jessica Teichert, practical nursing; Michael Thul, nursing program; Victoria Townsend, computer and voice networking; Felicia VanIperen, practical nursing; Daniel Wadsworth, machine tool technology; Nicole Walker, human services practitioner; Ryan Weber, law enforcement transition; Amelia Wilcox, communication art and design, liberal arts and sciences; Samantha Winther, liberal arts and sciences; Micky Wunderlich, mechanical drafting, design and engineering; Jenna Zwiers.

Brandon: Nicole Otto, nursing, individualized studies.

Carlos: Michelle Dennie, practical nursing.

Evansville: Michael Bruns, computer and voice networking; John Haseman, liberal arts and sciences; Tyler Hellem, liberal arts and sciences; Brook Mounsdon.

Forada: Dominic Hlinsky, diesel mechanics.

Garfield: Michael Joerger, mechanical drafting, design and engineering; Matthew Wille, machine tool technology; Joseph Wolf, mechatronics.

Holmes City: Luke Schonberg, mechatronics.

Kensington: Tiffany Andreasen, medical administrative specialist, medical coding specialist, medical transcriptionist/editor.

Nelson: Lexi Massmann, accounting; Heather Nack, administrative office management.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement
randomness