Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Special Olympians compete in Fall Festival golf

Email News Alerts

Alexandria Area Special Olympics golfers competed in the recent Minnesota Special Olympics Fall Festival at Oak Marsh Golf Club in Oakdale, competing in individual skills, and 3- and 9-hole competitions.

Advertisement
Advertisement

More than 75 athletes, coaches and alternate shot partners competed in the event.

The Alexandria Area team brought home four gold medals as Dalin Reiter was first in individual skills, Tiffany Schmidt was first in traditional 3-hole play, Matt Westrich and unified 9-hole partner Larry Bruzek were first and Lois Lee and unified 3-hole partner Anthony Fletcher were also first.

Coaches for the team include Karyn Sportel, Jason Sinning, Lynn Staples, Chad Roquette, Sarah Wevley, Roger Anhorn, Ray Norstad, Cary Reiter, Mary Jo Heieren, Mike Powell, Marvin Engie, Steve Sportel, Linda Mulder, Pat Dahlheimer, Robert Aspsetter and Jon Gaugert.

The team's home course is Nordic Trails Golf Club.

SPECIAL OLYMPICS FALL FESTIVAL

GOLF RESULTS

INDIVIDUAL RESULTS

FIRST PLACE - Dalin Reiter.

SECOND PLACE - Kyle Debilzen, Dustin Debilzen, Julie Schmidt, Sonya Nicholas.

THIRD PLACE - Derek Michels, Justin Wevley.

SIXTH PLACE - Scott Horman.

TRADITIONAL 3-HOLE

FIRST PLACE - Tiffany Schmidt.

SECOND PLACE - Lindsay Ohren, Colleen Barten.

THIRD PLACE - Matthew Froemming.

FOURTH PLACE - Jonathan Kohls.

TRADITIONAL 9-HOLE

SECOND PLACE - Matt Andrade, Ralph Koopmieners.

THIRD PLACE - Tobby Klimek, Wayne Kruger.

FOURTH PLACE - David Bowman.

FIFTH PLACE - Ricky Mithun.

SIXTH PLACE - Brad Fuoss, Jacob Paulzine, Matt Severance, Earl Hauglid.

3-HOLE UNIFIED PARTNER

FIRST PLACE - Lois Lee and partner Anthony Fletcher.

SECOND PLACE - Dana Marthaler and partner Marvin Elgie.

THIRD PLACE - Brenna Gaugert and partner Jon Gaugert, Krista Collins and partner Pat Dahlheimer, Emily Roers and partner Rebecca Bruzek.

FOURTH PLACE - Kristina Ruud and partner Brian Barber, Carmen Aspsetter and partner Robert Aspsetter.

SIXTH PLACE - Jennifer Larson and partner Phyllis Schoonhoven.

9-HOLE UNIFIED PARTNER

FIRST PLACE - Matt Westrich and partner Larry Bruzek.

SECOND PLACE - Chad Mulder and partner Mike Powell, Dan Niedenfuer and partner Chad Roquette.

THIRD PLACE - Alex Hanson and partner Wayne Hanson, Allyson Estes and partner Dan Fosse.

FOURTH PLACE - Justin Hanson-Simmons and partner Ryan Spencer.

FIFTH PLACE - Ray Pipo and partner Steve Sportel.

EIGHTH PLACE - Jay LaMere and partner Jason Sinning.

Special Olypmics is looking for unified partners for the 2011 season. If interested, call Karyn Sportel at (320) 852-7664 for more information.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness