Weather Forecast


Share the Fun program highlights 4-H talent

The Chippewans 4-H Club, consisting of (back row, left to right) Nora Merk, Gabby Way, Megan Egenes, Jack Schouweiler, Ethan Way, Samantha Schlosser, Lindsey Erickson, (front row) Michael Way, Anakin Bosek, Kensley Smith, Kori Hennen, Savannah Hennen, Caitlin Erickson and MaKayla Smith, earned first place at the Share the Fun program for their skit, "Gotham County 4-H." (Contributed photo)1 / 3
The GoBees 4-H Club, consisting of (back row, left to right) Carl Branch, Ford Johnson, Becca Mateer, Natalie Barten, Shaun Mateer, Christine Johnson, Eric Branch, (front row) Shelby Ebacher, Colin Barten, JC Wagner, Emily Barten, Steven Wagner, Zachary Kent and Katie Kent earned second place for their skit, "4-H TV." (Contributed photo)2 / 3
Those who performed in the talent portion of the Share the Fun program included (back row, left to right) Becca Mateer, Nora Merk, Gabby Way, Paige Gabrielson, Shane Massmann, Shaun Mateer, (front row) Jada Hanson, Nathan Saulsbury, Emma Saulsbury and Julianna Collins. (Contributed photo)3 / 3

Douglas County 4-H'ers participated in the annual Share the Fun Program at the Osakis Public Schools auditorium on Sunday, April 7. The talent and skit event involves youth ages kindergarten through one year post high school.

Share the Fun allows 4-H members to get on stage and "share the fun" with other 4-H members, as they develop poise, self-confidence and skill. The event allows youth to discover and develop their talents, whether performing on stage or working behind the scenes.

A total of 14 acts performed. Molly Schouweiler was the master of ceremonies.


1st place, state fair trip, most entertaining, "Gotham County 4-H," Chippewans.

2nd place, state fair trip, best costumes, "4-H TV," GoBees.

3rd place, state fair alternate, best 4-H theme, "Ole Learns About 4-H," Working Wonders.

4th place, most original, "A Day in the Life of a Bench," Christina Lakers.


1st place, Becca Mateer of Alexandria, piano solo, GoBees.

2nd place, Jada Hanson of Carlos, vocal solo, Liberty Livewires.

3rd place, Shane Massmann of Osakis, saxophone solo, Liberty Livewires.

Others who performed in the talent portion were: Paige Gabrielson of Alexandria, vocal solo, viola solo, Hoofbeats; Julianna Collins of Osakis, piano solo, Fancy Farmers; Shaun Mateer of Alexandria, piano solo, GoBees; Gabby Way and Nora Merk of Garfield, vocal duet with guitar accompaniment, Chippewans; Nathan Saulsbury of Kensington, vocal solo, Working Wonders; and Emma Saulsbury of Kensington, vocal solo, Working Wonders.