Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Section 5A wrestling: Osakis sending three to state

Email

Three wrestlers will represent the Silverstreaks at the State Class A tournament this weekend as Brendon Coyer, Trenton Coyer and Garret Scherr will be heading to the Xcel Energy Center after finishing in the top two at the Section 5A individual tournament in Long Prairie Saturday.

Advertisement

"I couldn't have been more pleased with the results from our section tournament," said head coach Joey Andreasen. "Brendon, Trenton and Garret all qualified in weight classes that were very difficult.  I believe all three have a great chance at placing down at the state meet.  We also had Austin Rollag and Ryan Engfer come very close to qualifying as well with third place finishes."

Trenton Coyer and Scherr are making their second straight appearance, while Brendon Coyer will make his first appearance.

Brendon, ranked No. 2 at his weight class in the final State Class A polls, wrestled at 106 pounds and captured the title at that weight as he opened competition with a pin, then earned a decision in the semifinals before decisioning No. 9 ranked Joey Tensen of Belgrade-Brooten-Elrosa 6-2 for the championship.

In the state opener, Brendon, a freshman with a 34-3 record, will take on another freshman in Tyler Bare of Aitkin, who sports a 27-12 record. If he wins, he would face either freshman Jared Clawiter of Kenyon-Wanamingo (30-12) or No. 9 ranked senior Brady Zitzman of BOLD (30-9).

Trenton Coyer, a sophomore with a 32-3 mark, finished second at 113 pounds Saturday to advance to the state tournament. He opened section competition with a pin, then used a 9-3 decision to reach the finals.

There he faced No. 2 ranked Blane Tschida of Kimball, falling 6-1.

In his state opener, Trenton faces sophomore Joe Fischenich of Windom/Mountain Lake (31-10). If he wins, would face No. 10 ranked sophomore Byron Byer of Frazee (30-12) or Joel Gadient, freshman from Goodhue (30-11)

Scherr, a senior ranked No. 5 in the final polls with a 28-6 record, captured a title at 220 pounds, opened section action with a pin, then used a 7-3 decision of No. 7 ranked Austin Schiefelbein of Kimball to advance to the championship match where he fell to No. 3 ranked Lucas Damm of Atwater-Cosmos-Grove City 5-3.

Schiefelbein was last year's section champion at 195 pounds.

Scherr's first state opponent will be sophomore Nick Meixell of Lake Crystall-Wellcome Memorial (30-8). If he wins, he'd face junior Chase Norton of Kerkhoven-Murdock-Sunburg (30-6), or senior Logan Sonnek of United South Central (27-9).

The wrestlers begin their Class A individual competition at 1 p.m. on Friday, with action continuing at 7 p.m. that night and beginning again at 10 a.m. on Saturday.

The final medal matches begin at 5 p.m. with the championships starting at 7:30 p.m.

Osakis also had two wrestlers finish third in Ryan Engfer at 120 pounds and Austin Rollag at 152 pounds.

Nils Hagen, 170 pounds, and Peter Hagen, 285 pounds, were fifth, while Colton Waldvogel, 126 pounds, and Mitch Sunder, 195 pounds, were sixth.

Waldvogel's wins on Saturday helped him break a school record for the most wins by a 7th grader at 17. The previous mark was 16.

"He [Waldvogel] suffered a high ankle sprain in late January," said Andreasen, "and came back so he could break the record, which he did on Saturday.

SECTION 5A INDIVIDUAL WRESTLING

BRENDON COYER, 106 POUNDS, CHAMPION - pinned Matt Schindler, Eden Valley-Watkins, 1:13; decisioned Joseph Weaver, Minnewaska, 9-7; CHAMPIONSHIP - decisioned Joey Tensen, Belgrade-Brooten-Elrosa, 6-2.

TRENTON COYER, 113 POUNDS, RUNNER-UP - pinned Kaleb Voss, Belgrade-Brooten-Elrosa, 2:12; decisioned Robert Rasmussen, Atwater-Cosmos-Grove City, 9-3; CHAMPIONSHIP - fell to Blane Tschida, Kimball 6-1.

RYAN ENGFER, 120 POUNDS, 3RD - decisioned Colby Schramel, Belgrade-Brooten-Elrosa; fell to Derek Dengerud, Atwater-Cosmos-Grove City 6-3; decisioned Jared Kunstleben, Paynesville, 3-2; THIRD PLACE - decisioned Miguel Ambriz, Long Prairie-Grey Eagle, 3-1.

COLTON WALDVOGEL, 126 POUNDS, 6TH - pinned David Ambriz, Long Prairie-Grey Eagle, 5:54; fell to Tyler Tensen, Belgrade-Brooten-Elrosa, 3:26; fell to Hunter Mathies, Eden Valley-Watkins, 6-4; 5TH PLACE - fell to Dylan Pelnis, Howard Lake-WW, by injury default.

GARRET SUNDER, 132 POUNDS, NP - fell to Creg Donabauer, Long Prairie-Grey Eagle, 5:10; wrestleback bye; fell to Caleb Blaisdell, Minnewaska, 3:52.

CONRAD WIENER, 138 POUNDS, NP - fell to Alex Whitcomb, Paynesville, 0:48; wrestleback bye; fell to Jackson Wollenburg, Browerville, 7-4.

145 POUNDS - No wrestler.

AUSTIN ROLLAG, 152 POUNDS, 3RD - fell to Tyler Miller, Howard Lake-WW, 3-2; wrestleback bye; decisioned Skyler Schiefelbein, Kimball, 4-1; decisioned Alex Schramel, Belgrade-Brooten-Elrsoa 11-4; THIRD PLACE - major decisioned Tim Jasken, Long Prairie-Grey Eagle, 15-5.

160 POUNDS - No wrestler.

NILS HAGEN, 170 POUNDS, 5TH - pinned Grant Winter, Eden Valley-Watkins, 1:28; fell to Michael Ludwig, Paynesville, 4:26 tech fall; fell to Riley Gruenhagen, Howard Lake-WW, 9-6; FIFTH PLACE - pinned Grant Winter, Eden Valley-Watkins, 3:43.

AUSTIN SUNDER, 182 POUNDS, NP - fell to Patrick Rooney, Belgrade-Brooten-Elrosa, 2:48; wrestleback bye; fell to Derek Ludwig, Paynesville, 10-0 major decision.

MITCH SUNDER, 195 POUNDS, 6TH PLACE - fell to Bradley Jacobs, Minnewaksa, 1:53; wrestleback bye; pinned Lyle Miller, Eden Valley-Watkins, 1:56; fell to Caleb Burris, Paynesville, 0:30; FIFTH PLACE - fell to Austyn Schlueter, Kimball, 0:33.

GARRET SCHERR, 220 POUNDS, RUNNER-UP - pinned Nathan Marschel, Howard Lake-WW, 1:03; decisioned Austin Schiefelbein, Kimball, 7-3 (No. 7); CHAMPIONSHIP - fell to Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City, 5-3 (No. 3).

PETER HAGEN, 285 POUNDS, 5TH - decisioned Kody Kunerth, Long Prairie-Grey Eagle, 5-2; fell to Tanner Harder, Paynesville, 3-2; fell to Jordan Fester, Atwater-Cosmos-Grove City, 8-4; FIFTH PLACE - decisioned Ben Feuerhake, Belgrade-Brooten-Elrosa, 3-2.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness