Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Runestone Raceway Go-Kart results

Email News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Justin Froemming won a pair of features, while Turner Haar, Tyler Kaeter, Kaden Johnson, Kegan Stueve, Brock Faber, Bailey Sorenson, Halle Dahlen and Brandon Dolman each won one during Runestone Raceway Go-Kart action August 17.

Advertisement
Advertisement

RUNESTONE RACEWAY GO-KARTS

AUGUST 17

ROOKIE FLAT

Heat 1 Group 1 - 1. Turner Haar, 2. Gage Feeken, 3. Brooke Flynn, 4. Maggie Anderson, 5. Gracie Swiridow.

Heat 1 Group 2 - 1. Avery Anderson, 2. Parker Miller, 3. Bryce Sward, 4. Trig Norris.

Heat 2 Group 1 - 1. M. Anderson, 2. Flynn, 3. Swiridow, 4. Haar, 5. G. Feeken.

Heat 2 Group 2 - 1. Miller, 2. Sward, 3. A. Anderson, 4. Norris.

Feature - 1. Haar, 2. A. Anderson, 3. Flynn, 4. Sward, 5. M. Anderson, 6. Feeken, 7. Swiridow, 8. Norris, 9. Miller.

ROOKIE ANIMAL

Heat 1 - 1. Spencer Schmidt, 2. Tyler Kaeter, 3. Alexis Nelson, 4. Kinzie Johnson.

Heat 2 - 1. Kaeter, 2. Schmidt, 3. Nelson, 4. Johnson.

Feature - 1. Kaeter, 2. Schmidt, 3. Nelson, 4. Johnson.

SPORTSMAN FLAT

Heat 1 Group 1 - 1. Shelby Feeken, 2. Nathan Sletto, 3. Rowan Nelson, 4. Tyler Bitzan.

Heat 1 Group 2 - 1. Paige Schweigert, 2. Regan Peterson, 3. Kaden Johnson, 4. Josh Jodsaas.

Heat 2 Group 1 - 1. Bitzan, 2. Sletto, 3. Feeken, 4. Nelson.

Heat 2 Group 2 - 1. Johnson, 2. Jodsaas, 3. Peterson, 4. Schweigert.

Feature - 1. Johnson, 2. Schweigert, 3. Peterson, 4. Sletto, 5. Feeken, 6. Jodsaas, 7. Nelson, 8. Bitzan.

JR I CAGED GAS

Heat 1 - 1. Ryan Borris, 2. Kegan Stueve, 3. Shawn Carstens, 4. Raya Peterson, 5. Kaylee Neiland.

Heat 2 - 1. Stueve, 2. Carstens, 3. Peterson, 4. Borris, 5. Neiland.

Feature - 1. Stueve, 2. Peterson, 3. Borris, 4. Carstens, 5. Neiland.

SPORTSMAN ANIMAL

Heat 1 Group 1 - 1. Tyler Bitzan, 2. Regan Peterson, 3. Rowan Nelson, 4. Owen Storck, 5. Dakota Oksness.

Heat 1 Group 2 - 1. Kaden Johnson, 2. Brock Faber, 3. Nathan Sletto, 4. Austin Moen, 5. Gunner Anderson.

Heat 2 Group 1 - 1. Bitzan, 2. Nelson, 3. Peterson, 4. Oksness, 5. Storck.

Heat 2 Group 2 - 1. Johnson, 2. Faber, 3. Sletto, 4. Anderson, 5. Moen.

Feature - 1. Faber, 2. Bitzan, 3. Peterson, 4. Nelson, 5. Johnson, 6. Sletto, 7. Anderson, 8. Moen, 9. Oksness.

JR I CAGED ANIMAL

Heat 1 Group 1 - 1. Bailey Sorenson, 2. Carson Miller, 3. Reegan Nelson, 4. Cody Fults.

Heat 1 Group 2 - 1. Tayler Bitzan, 2. Tanner Bitzan, 3. Josh Helmbrecht, 4. Anthony Swiridow.

Heat 2 Group 1 - 1. Sorenson, 2. Nelson, 3. Miller, 4. Fults.

Heat 2 Group 2 - 1. Tanner Bitzan, 2. Tayler Bitzan, 3. Helmbrecht, 4. Swiridow.

Feature - 1. Sorenson, 2. Tayler Bitzan, 3. Helmbrecht, 4. Tanner Bitzan, 5. Miller, 6. Swiridow, 7. Fults, 8. Nelson.

JR I CAGELESS

Heat 1 - 1. Riley Schweigert, 2. Halle Dahlen, 3. Reegan Nelson, 4. Peyton Loss.

Heat 2 - 1. Dahlen, 2. Nelson, 3. Schweigert.

Feature - 1. Dahlen, 2. Schweigert, 3. Loss, 4. Nelson.

STOCK MEDIUM

Heat 1 - 1. Justin Froemming, 2. Haley Lee, 3. Corey Storck, 4. Aaron Williams, 5. Tyler Vanderby, 6. Jesse Mrolsa, 7. Andrew Danielson.

Heat 2 - 1. Lee, 2. Froemming, 3. Danielson, 4. Storck, 5. Vanderby, 6. Mrolsa, 7. Williams.

Feature - 1. Froemming, 2. Lee, 3. Storck, 4. Mrolsa, 5. Danielson, 6. Vanderby, 7. Williams.

JR II CAGELESS

Heat 1 - 1. Aaron Dahlen, 2. Lily Grewe, 3. Brandon Dolman, 4. Ta'Ohe Norris, 5. Peyton Loss.

Heat 2 - 1. Dolman, 2. Grewe, 3. Dahlen, 4. Norris.

Feature - 1. Dolman, 2. Grewe, 3. Dahlen, 4. Loss, 5. Norris.

ANIMAL MEDIUM

Heat 1 - 1. Haley Lee, 2. Meghan Miller, 3. Justin Froemming, 4. Travis Engebretson, 5. Courtney Storck, 6. Zach Wittmer, 7. Jesse Mrolsa.

Heat 2 - 1. Lee, 2. Froemming, 3. Engebretson, 4. Storck, 5. Mrolsa.

Feature - 1. Froemming, 2. Lee, 3. Engebretson, 4. Storck, 5. Wittmer, 6. Mrolsa.

Advertisement
Advertisement
Advertisement