Weather Forecast


Honors, accomplishments and graduates


Benjamin Bruemmer was named to the fall 2012 president's list at Minnesota State College - Southeast Technical in Winona/Red Wing for earning a grade point average of 3.5 or above.

# # #

The following students were named to the fall 2012 dean's list at the University of St. Thomas in St. Paul for earning a grade point average of at least 3.5.

Alexandria: Jordan Langner, Lauren Olson, Allison Thul.

Carlos: Brady Miller.

Kensington: Sarah Moe.

# # #

The following students were named to the fall 2012 dean's list at Concordia College, Moorhead for carrying a minimum of 12 semester credits and having a grade point average of at least 3.7.

Alexandria: Aaron Billberg, sophomore, Jefferson High School (JHS), son of Gregory Billberg; Jenna Collins, sophomore, JHS, daughter of W. Joseph and Sharon Bridges; Kate Gearman, senior, JHS, daughter of Deb Gearman of Sarasota, Florida, and Jeffery Gearman; Meghan Hartokolis, freshman, JHS, daughter of Timothy and Elisabeth Hartokolis; Kirsten Lusty, sophomore, JHS, daughter of Robert and Rochelle Lusty; Colin Teichert, senior, JHS, son of Gary and Pam Teichert; Ross Thompson, senior, JHS, son of Jim and Jodi Thompson.

Carlos: Hayley Thull, junior, JHS, daughter of Edward and Tamara Thull.

Farwell: Katherine Holm, senior, JHS, daughter of Les and Ann Holm.

Garfield: Krista Jennissen, junior, JHS, daughter of Tom and Karen Jennissen; Shawn Krueger, junior, JHS, son of Curtis and Tracey Krueger.

Osakis: Haley Anderson, junior, Osakis High School (OHS), daughter of Gregg and Judith Anderson; Nikolaj Hagen, senior, OHS, son of Daniel and Dorte Hagen; Tonya Hetland, junior, OHS, daughter of Dana and Virginia Hetland; Christopher Ludwig, senior, OHS, son of Tom and Arlene Ludwig; Alicia Wagner, senior, OHS, Michael and Gina Wagner.

Villard: Johannah Bailey, senior, OHS, daughter of James and Kris Bailey.

# # #

The following students were named to the fall 2012 dean's list at Minnesota State University Moorhead for maintaining a 3.25 or higher grade point average and carrying 12 graded credits.

Alexandria: Ashley Aurdahl, Jefferson High School (JHS), mass communications; Danielle Bany, JHS, psychology; Cody Brandt, JHS, economics; Angela Christianson, JHS, speech/language/hearing science; Steven Conley, JHS, accounting; Clayton Cozad, JHS, undeclared; Landon Dybdal, JHS, health services administration; Kali Erlandson, JHS, paralegal; Kelly Falk, Ashby High School, mass communications; Hannah Hanson, JHS, elementary inclusive education; Jenna Galstad, home school, English/mass communications; Carissa Koudela, JHS, elementary inclusive education; Angela Norlien, home school, communication studies; Ryan Quinn, JHS, political science, mass communications; Stephanie Redmond, JHS, speech/language/hearing science; Tyrel Rustand, Pipestone Area high School, finance; Hannah Salscheider, JHS, political science; Amanda Schlosser, JHS, BFA studio art; Emiko Smith, JHS, speech/language/hearing science; Sarah Peper, JHS, elementary inclusive education; Abby Stauffer, JHS, elementary inclusive education; Cody Vacura, JHS, history.

Brandon: Jenna Meissner, Brandon High School, exercise science.

Carlos: Riley Gustafson, JHS, health education, physical education; Janessa Marquette, JHS, criminal justice, sociology.

Evansville: Ashley Alstead, Evansville High School, psychology; Megan Strese, Brandon High School, health services administration, exercise science.

Garfield: Lauren Ahlquist, JHS, mass communications; Hanna Hintermeister, Brandon High School, speech/language/hearing science; Shenae Morical, JHS, exercise science.

Miltona: Tyler Walsh, Parkers Prairie High School (PPHS), accounting.

Nelson: Andrew Bouressa, JHS, criminal justice; Angela Breitenfeldt, JHS, graphic communications.

Osakis: Nathan Arens, Osakis High School (OHS), mass communications; Logan Herzog, OHS, mass communications; Monica Maus, OHS, mathematics education.

Parkers Prairie: Anthony Ellsworth, PPHS, computer information technology; Kristy Fyhrie, PPHS, mass communications; Nancy Iverson, PPHS, finance; Heather Moske, PPHS, elementary inclusive education; Eloise Warren, PPHS, BA studio art, psychology.

Villard: Trista Pahan, Minnewaska Area High School, health services administration, gerontology.


Dummer completes student teaching

Carrie Dummer of Alexandria, an early childhood education major at Southwest Minnesota State University in Marshal, completed her student teaching this semester. She was placed in 1st grade with classroom mentor Leah Kellen at the Parkers Prairie School District. Student teachers must maintain a 2.8 cumulative grade point average, have completed 90 credits toward their teaching degree and have successfully completed all their core coursework.


The following students recently graduated from St. Cloud State University.

Alexandria: Chelsey Klinkhammer, Bachelor of Science (BS), entrepreneurship, cum laude; Kelsey Krawiecki, Master of Science, counseling psychology, rehabilitation counseling; Steven Maloney, BS, management, cum laude; David Schouweiler, certificate, information assurance; BS, information systems, summa cum laude; Allison Tracy, BS, communication sciences and disorders, summa cum laude.

Carlos: Beth Butler, BS, accounting, cum laude; BS, finance, cum laude; Jessica Schlosser, Bachelor of Arts, criminal justice studies.

# # #

The following students recently graduated from the University of Minnesota, Crookston.

Alexandria: Ashley Roder, Bachelor of Science (BS), natural resources; Kayla Sherod, BS, animal science.

Farwell: Mitchell Maanum, BS, natural resources.