Sections

Weather Forecast

Close

Honors

The following students were named to the fall 2013 dean’s list at Alexandria Technical and Community College for achieving a grade point average of 3.5 or higher.

Alexandria: Trenten Anderson, Destiny Bartolomeo, Jovon Biskey, Melissa Braund, Jannel Brockopp, Katelyn Brown, Lauren Dalum, Colin Domek, Matthew Dreger, Brittany Duchene, Teresa Dusterhoft, Lauren Engebretson, Amy Fink, Jayne Haglin, Kelsey Hanson, Joyce Hausmann, Robin Hoeper, Erin Huebner, Ashley Jantzen, Natasha Jevnager, Jason Kemp, Margaret Kragenbring, Ashley Lenz, Amber Mettler, Stephanie Meyers, Mariah Moyle, Stacia Parkin, Lindsey Peterson, Tyra Quitmeyer, Hailey Rostad, Christin Salvog, Jacob Scheller, Jacob Schiltgen, Megan Schouweiler, Angelia Seidel, Craig Sholts, Brenna Skinner, Alexa Sprouls, Carson Stowe, William Strutz, Jessica Teichert, Miranda Van Roekel, Daniel Wadsworth, Josephine Wahl, Stephanie Waldorf, Nicole Walker, Shari Wallace, Stephanie Wiesner, Samantha Winther, Jenna Zwiers.

Brandon: Megan Boesl, Heather Dickey, Haley Hanson, Brandt Meissner, Cassandra Negen.

Carlos: Amanda Brinkman, Michelle Dennie, Diana Wagner.

Evansville: Michael Bruns, Rachel Elliott.

Garfield: Jack Doherty, Shaun Peglow, Stefan Thomes, Matthew Wille.

Kensington: Kimberely Koep, Cindy Krienke, Lauren Nelson.

Osakis: Kelli Anderson.

● ● ●

The following students were named to the fall 2013 dean’s list at Minnesota State University Moorhead for maintaining a grade point average of 3.25 or higher while completing a minimum of 12 graded credits.

Alexandria: Ashley Aurdahl, Jefferson High School (JHS), advertising and public relations; Emily Benesh, JHS, undeclared; Angela Christianson, JHS, speech/language/hearing science; Clayton Cozad, JHS, elementary inclusive education; Kali Erlandson, JHS, paralegal; Kelly Falk, Ashby High School, public relations; Hannah Hanson, JHS, elementary inclusive education; Ian Ingebretson, JHS, graphic communications; Jesse Lamm, Osakis High School, psychology; Rebecca Lukes, JHS, business administration; Allison Lundsetter, JHS, psychology; Sarah Peper, JHS, elementary inclusive education; Ryan Quinn, JHS, advertising and public relations; Tyrel Rustand, Pipestone Area High School, finance; Sara Schmidt, JHS, elementary inclusive education; Jordan Smith, JHS, communication studies; Taryn Thompson, JHS, social work; David Vinje, JHS, communication arts and literature education; Bailey Wieberdink, JHS, mathematics.

Brandon: Kristin Peterson, Brandon-Evansville High School (BEHS), social work;

Carlos: Riley Gustafson, JHS, physical education, health education; Shelby Iverson, JHS, early childhood education; Janessa Marquette, JHS, sociology, criminal justice.

Evansville: Heather Strese, BEHS, accounting; Megan Strese, BEHS, exercise science, health services administration.

Kensington: Carl Wallin, Minnewaska Area High School, exercise science.

Miltona: Tyler Walsh, Parkers Prairie High School, mathematics.

Nelson: Andrew Bouressa, JHS, criminal justice; Angela Breitenfeldt, JHS, graphic communications; Kiera Sprouls, other Minnesota, biology.

Osakis: Nathan Arens, Osakis High School (OHS), social studies; Angela Bowman, OHS, speech/language/hearing science; Monica Maus, OHS, mathematics education; Dillon Overton, OHS, film production; Becka Sadlemyer, OHS, biology; Calista Sadlemyer, OHS, elementary inclusive education.

Parkers Prairie: Anthony Ellsworth, Parkers Prairie High School (PPHS), computer information technology; Heather Moske, PPHS, social work.

● ● ●

The following students were named to the fall 2013 president’s list at North Dakota State College of Science in Wahpeton, North Dakota for achieving a grade point average of 3.5 or higher while taking at least 12 credit hours.

Alexandria: Ryan Illies, liberal arts; Rebecca Wood, information and communications technology.

Brandon: LaTonya Muzik, dental hygiene.

Evansville: Erin Knutson, dental hygiene.

Farwell: Jesse Luetgers, HVAC/R technology; Devon Ward, electrical technology.

Garfield: O’Ryan Bosek, automotive technology.

Kensington: Lindsay Spillman, dental assisting.

Miltona: Alexandra Taylor, practical nursing.

Parkers Prairie: Dakotah Revering, John Deere tech.

● ● ●

The following students were named to the fall 2013 dean’s list at Bemidji State University.

Alexandria: Benjamin Barlage, Tess Boucher, Nicholas Lommen, Elizabeth Rindy, Krista Saxton, Kelley Vagle.

Brandon: Emily Bedore.

Evansville: Alea Alstead, Amber Alstead.

Miltona: Cassandra Klarich.

Nelson: Sarah Nelson.

Osakis: Avery Franzen.

Villard: Stephanie Card.

● ● ●

Cody Blehr of Kensington was named to the fall 2013 dean’s list at South Dakota State University for earning at least a 3.5 grade point average. Blehr earned a perfect 4.0 and attends the College of Engineering.

Advertisement
randomness