Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Graduates

Email Sign up for Breaking News Alerts
Life Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Graduates
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Scott Fassett, the son of Jeffrey and Rhonda Fassett of Alexandria, graduated with a Bachelor of Arts in business administration from Bethany Lutheran College in Mankato. Fassett was a 2010 graduate of Jefferson High School in Alexandria.

Advertisement
Advertisement

● ● ●

The following students graduated from St. Cloud Technical and Community College in spring 2014.

Alexandria: Andrea Bendickson, diploma, Associate in Applied Science (AAS), practical nursing; Joshua Olson, AAS, land surveying/civil engineering technology, academic honors.

Osakis: Sabrina Zimmel, Associate in Science, health sciences broad field.

● ● ●

The following students graduated from North Dakota State University in Fargo in spring 2014.

Alexandria: Karl Brezina, Bachelor of Science (BS), finance; Kylie Diekman, BS, finance, honors; Nicholas Fischer, Master of Athletic Training, athletic training; Craig Hedstrom, Bachelor of Science in Mechanical Engineering (BSME), mechanical engineering; Michael Hoffman, Master of Science, applied statistics; Ross Larson, Master of Business Administration, business administration; Jordan Liesemeyer, BS, finance; Brandi Wersinger, Doctor of Pharmacy, pharmacy; Benjamin Whalen, BSME, mechanical engineering, honors.

Brandon: Kristi Schaffer, BS, agribusiness, honors; Daniel Wagner, BS, management.

Evansville: Stephanie Anderson, BS, psychology; Micah Hansen, BS, human development and family sciences, honors.

Garfield: Jordan Peterson, BS, journalism.

Osakis: Dominic Baker, BS, accounting; Jacqueline Bowman, BS, business administration.

Villard: Stephanie Massmann, BS, accounting.

● ● ●

The following students graduated from St. Cloud State University on May 10.

Alexandria: Emily Aistrup, Bachelor of Elective Studies, liberal studies; Bradley Carlberg, Bachelor of Science (BS), meteorology, magna cum laude; Mikayla Fagen, BS, community psychology; Kacie Floe, Master of Social Work, social work; Dawn Hamelau, graduate certificate, autism; Alec Jenniges, Bachelor of Arts (BA), economics; Marnie McInnis, Master of Science, communication sciences and disorders; Allyson Teclaw, BS, recreation and sports management.

Brandon: Rachael Moreno, Associate in Arts (AA), liberal arts and sciences.

Evansville: Donald Juul, BA, film studies.

Garfield: Michael Kirscht, BS, management.

Osakis: Kathleen Mork, BS, communication sciences and disorders, cum laude; Brandon Plumski, AA, liberal arts and sciences.

● ● ●

The following students graduated from the University of Minnesota, Crookston in spring 2014.

Alexandria: Samantha Berglin, Bachelor of Science (BS), criminal justice; Heather Huwe, BS, management; Chase Kleinschmidt, BS, info tech management.

Carlos: Erica Nelson, BS, equine science, animal science.

Nelson: Andrew Albertsen, BS, natural resources; Nicole Hammond, BS, health sciences.

● ● ●

The following students graduated from the University of St. Thomas in St. Paul in spring 2014.

Alexandria: Allison Thul, Bachelor of Arts, psychology, business administration – general business management, cum laude; Paul Cordes, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, mechanical engineering, cum laude.

● ● ●

Justin Hochsprung of Alexandria graduated from St. John’s University in Collegeville on May 18. He received a degree in management.

● ● ●

The following students graduate from the University of Minnesota, Morris in spring 2014.

Alexandria: Jamie Anderson, Bachelor of Arts (BA), psychology, sociology minor; Alyssa Haugen, BA, psychology.

Kensington: Cara Smith, BA, English, distinction.

● ● ●

The following students graduated from the University of Minnesota, Duluth in spring 2014.

Alexandria: Ashton Gronholz, Bachelor of Science (BS), biology; Sarah Mace, Bachelor of Arts (BA), art history; Bryant Pearson, BS, biochemistry and molecular biology; Paul Yager, BS, chemistry, biochemistry and molecular biology, departmental honors, cum laude.

Brandon: Kristina Nelson, BS, cell and molecular biology; Carli Randt, Bachelor of Applied Science (BAS), exercise science, magna cum laude.

Evansville: Harley Hazel, BAS, physical education; Jill Lundeen, BAS, integrated elementary and special education, cum laude; Lauren Ostlund, BS, biology.

Farwell: Tucker Belgum, BS, environmental science.

Garfield: Jacob Blanshan, BS, statistics and actuarial science, mathematics; Diana Engel, BA, art history.

Advertisement
Advertisement
Advertisement