Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Brook Flynn (84) races toward the straightaway at the Runestone Raceway go-kart track in the Sportsman Animal Division. (Contributed)

Go-kart racers look for points titles

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Nathan Sletto won both of his heat races and the feature race in the Junior I Caged Animal Division at the Runestone Raceway go-kart oval August 10.

Advertisement
Advertisement

Taylor Bitzan won both heats and the feature in the Junior II Caged Flat Division and in the Junior II Caged Animal Division.

Point leaders after the August 10 race were Tyler Kaeter in the Sportsman Flat Division, Brook Flynn in the Sportsman Animal, Sletto in the Junior I?Caged Animal, Kaylee Neilend in the Junior II?Caged Flat, Riley Schweigert in the Junior I?Cageless Flat, Bitzan in the Junior II?Caged Animal, Josh Helmbrecht in the Junior II?Cageless Animal and Keegan Stueve in the Junior II?Cageless Flat.

Racing action gets under way again tonight, Friday, at 7 p.m., with the final points race of the season on Wednesday, August 29.

RUNESTONE RACEWAY GO KARTS

AUGUST 10

ROOKIE FLAT

Heat 1, Group 2: 1. Gage Feeken; 2. Cooper Feeken; 3. Alexander Fosberg; 4. Tayton Blasyck; 5. Ethan Rossell.

Heat 1, Group 2: 1. Kellen Dahlen; 3. Ty Fouss; 4. Kinzie Johnson; 5. Brendan Rossell.

Heat 2, Group 1: 1. Reed; 2. Feeken; 3. Blasyck; 4. Fosberg; 5. E. Rossell

Heat 2, Group 2: 1. Fouss; 2. Dahlen; 3. Johnson; 4. B. Rossell.

B Feature: 1. Johnson; 2. Blasyck; 3. Fosberg; 4. E. Rossell; 5. B Rossell.

Feature: 1. Feeken; 2. Fouss; 3. Dahlen; 4. Blasyck; 5. Johnson; 6. Reed.

ROOKIE ANIMAL

Heat 1: 1. Carter Suchy; 2. Spencer Schmidt; 3. Maggie Anderson.

Heat 2: 1. Schmidt; 2. Anderson; 3. Suchy.

Feature: 1. Schmidt; 2. Suchy; 3. Anderson.

SPORTSMAN FLAT

Heat 1, Group 1; 1. Tyler Kaeter; 2. Brooke Flynn; 3. Regan Peterson; 4. Tyler Bitzan.

Heat 1, Group 2: 1. Turner Haar; 2. Brody Krenz; 3. Madison Swenson; 4. Shelby Feeken.

Heat 2, Group 1: 1. Flynn; 2. Peterson; 3. Bitzan; 4. Kaeter.

Heat 2, Group 2: 1. Haar; 2. Swenson; 3. Krenz; 4. Feeken.

Feature: 1. Haar; 2. Kaeter; 3. Bitzan; 4. Peterson; 5. Flynn; 6. Feeken; 7. Krenz; 8. Swenson.

SPORTSMAN ANIMAL

Heat 1: Tyler Bitzan; 2. Parker Miller; 3. Brooke Flynn; 4. Tyler Kaeter; 5. Avery Anderson; 6. Regan Peterson.

Heat 2: 1. Peterson; 2. Flynn; 3. Miller; 4. Kaeter; 5. Bitzan; 6. Anderson.

Feature: 1. Kaeter; 2. Bitzan; 3. Anderson; 4. Flynn; 5. Peterson; 6. Miller.

JR I CAGED ANIMAL

Heat 1, Group 1: 1. Nathan Sletto; 2. Bailey Roush; 3. Kaden Johnson; 4. Tanner Bitzan; 5. Carter Reents.

Heat 1, Group 2: 1. Carson Miller; 3. Owen Storck; 4. Shawn Cartsen; 5. Andy Miller.

Heat 2, Group 1: 1. Sletto; 2. Bitzan; 3. Roush; 4. Johnson; 5. Reents.

Heat 2, Group 2: 1. Cartsen; 2. Storck; 3. A. Miller; 4. C. Miller.

Feature: 1. Sletto; 2. Storck; 3. C. Miller; 4. Bitzan; 5. A. Miller; 6. Johnson; 7. Carsten; 8. Reents; 9. Roush.

JR I CAGELESS FLAT

Heat 1: 1. Halle Dahlen; 2. Kaden Johnson; 3. Nathan Sletto; 4. Riley Schweigert; 5. Rowan Nelson.

Heat 2: 1. Nelson; 2. Sletto; 3. Dahlen; 4. Schweigert; 5. Johnson.

Feature: 1. Nelson; 2. Schweigert; 3. Dahlen; 4. Johnson; 5. Sletto.

JR II CAGED FLAT

Heat 1: 1. Taylor Bitzan; 2. Kaylee Nieland; 3. Raya Peterson; 4. Shanay Anderson.

Heat 2: 1. Bitzan; 2. Peterson; 3. Nieland; 4. Anderson.

Feature: 1. Bitzan; 2. Neiland; 3. Peterson; 4. Anderson.

JR II CAGED ANIMAL

Heat 1: 1. Taylor Bitzan; 2. Cody Fults; 3. Anthony Swiridow; 4. Dakota Oksness.

Heat 2: 1. Bitzan; 2. Fults; 3. Swiridow; 4. Oksness.

Feature: 1. Bitzan; 2. Fults; 3. Swiridow; 4. Oksness.

JR II CAGELESS ANIMAL

Heat 1: 1. Josh Helmbrecht; 2. Lily Grewe; 3. Aaron Dahlen.

Heat 2: 1. Grewe; 2. Helmbrecht; 3. Dahlen.

Feature: 1. Helmbrecht; 2. Dahlen; 3. Grewe.

JR II CAGELESS FLAT

Heat 1: 1. Reegan Nelson; 2. Josh Jodsaas; 3. Keegan Stueve; 4. Kaylee Neiland; 5. Paige Schweiger.t

Heat 2: 1. Stueve; 2. Schweigert; 3. Nelson; 4. Neiland; 5. Jodsaas.

Feature: 1. Nelson; 2. Stueve; 3. Nieland; 4. Jodsaas; 5. Schweigert.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement
randomness