Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Runners took off at the start of the Holy Moly Ole 5K race Saturday morning in the first of the five race events scheduled. The next race will be June 9. (Contributed photo)

Giroux, Betterman win Holy Moly Ole 5K

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

In the first of five races, the Holy Moly Ole "Run Ole Run", took place Saturday, with Jeff Giroux of Alexandria the overall men's winner of the 5K and Julie Betterman of Garfield the overall women's winner.

Advertisement
Advertisement

In the 10K race, Adam Fredrickson of Alexandria had the best time at 44:00, while Sarah Moore of Alexandria had a 49:22 in the women's division.

The next race in the event, "The ORB - 10 years and running," is June 9. Registration is available by visiting www.lakesarearecreation.com and clicking on the HMO logo.

HOLY MOLE OLE RACE SERIES

"RUN OLE RUN"

SUBWAY/BIKE AND FITNESS 5K RACE

MAY 19

MALE 15-19 - 1. Hunter Schultz, Alexandria, 33:00.

MALE 20-29 - 1. Jeff Giroux, Alexandria, 18:34, 2. Jeff Schueller, NA, 24:07, 3. David Hendrickson, Columbia Heights, 24:36, 4. Trevor Charon, Minneapolis, 25:04, 5. Jordan Peterson, Garfield, 30:36.

MALE 30-39 - 1. Bill Carter, Alexandria, 20:55, 2. Shaynen Schmidt, Alexandria, 21:56, 3. Shad Schmidt, Osakis, 24:36, 4. Garik Leraas, Alexandria, 25:30, 5. Jason Hendrickson, Maple Grove, 25:40, 6. Greg Raether, NA, 30:34.

MALE 40-49 - 1. Brian Hiles, Alexandria, 23:10, 2. Dana Christenson, Alexandria, 23:34, 3. Bobby Benson, Starbuck, 25:21.

MALE 50-59 - 1. Jeffery Lindner, Alexandria, 22:10, 2. Shane Schmidt, Alexandria, 23:50, 3. Jim Bovre, Alexandria, 25:03, 4. Al Edenloff, Alexandria, 25:09, 5. Grant Gault, Alexandria, 27:33.

FEMALE 9-14 - 1. MacKinney Williams, Alexandria, 31:02.

FEMALE 20-29 - 1. Anne Garrison, Miltona, 30:15, 2. Lauren Noyes, Alexandria, 31:49, 3. Stephanie Krohnfeldt, NA, 41:22.

FEMALE 30-39 - 1. Kelly Wilcox, Stillwater, 25:30, 2. Angela Schmidt, Alexandria, 28:09, 3. Celeste Edenloff, Alexandria, 29:59, 5. Stacey Lamski, NA, 33:28, 6. Jacqueline Challes, Alexandria, 35:01, 7. Kari Henderson, Garfield, 37:59.

FEMALE 40-49 - 1. Julie Betterman, Garfield, 25:24, 2. Tamara Christenson, Alexandria, 26:14, 3. Becky Christenson, Alexandria, 26:37, 4. Kimberly Dahlheimer, Alexandria, 26:50, 5. Pam Waldorf, Carlos, 28:33, 6. Ann Carlson, Alexandria, 31:14, 8. Becky Strand, Alexandria, 32:37; 9. Sonja Schultz, NA, 33:00.

FEMALE 50-59 - 1. Dana Lauer, NA, 30:17, 2. Debra Sater, Alexandria, 30:36, 3. Shelley Diekman, Alexandria, 31:05, 4. Judy Kluver, Alexandria, 33:35, 5. Nan Haggerty, Starbuck, 35:36.

FEMALE 60-OVER - 1. Elaine Munn, Alexandria, 29:14, 2. Coni McKay, Alexandria, 30:35, 3. Linda Welcome, Blaine 53:23.

10K RACE

MALE 30-39 - 1. Adam Fredrickson, Alexandria, 44:00.

MALE 40-49 - 1. Bruce Evink, Alexandria, 47:44.

MALE 50-59 - 1. Art Hermes, Alexandria, 50:48.

FEMALE 30-39 - 1. Sarah Moore, Alexandria, 49:22.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement
randomness