Weather Forecast


Girls basketball: Osakis second, Alex fourth as area brackets are set

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Alexandria,Minnesota 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Girls basketball: Osakis second, Alex fourth as area brackets are set
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549

The girls’ section tournament brackets for area teams are set with the playoffs opening this week.

The Osakis girls earned the highest seed of any area team after finishing the regular season 22-2. The Silverstreaks got the second seed in the 6AA North playoffs and will play seventh-seeded Pillager on Thursday at 7 p.m. in the subsection quarterfinals.


The Alexandria girls are the fourth seed in Section 8AAA. The Cardinals (18-6) will open the tournament at home on Tuesday night against fifth-seeded Detroit Lakes. With a win, Alexandria would face top-seeded and 25-1 Fergus Falls on Saturday at St. Cloud State University at 6 p.m. if the Otters get past eighth-seeded Little Falls on Tuesday.

The Brandon-Evansville girls (14-11) are the fourth seed in the 6A South tournament and will welcome in fifth-seeded Battle Lake on Thursday at 7 p.m.

Ashby was seeded 10th in the South and will play at CGB tonight, Monday. West Central Area earned the top seed in the South half of the bracket and is scheduled to play the winner of ninth-seeded Underwood and eighth-seeded Hancock on Thursday.

The Parkers Prairie girls (15-7) are the fourth seed in the 5A North subsection and will host Bertha-Hewitt this Thursday at 7 p.m. The Minnewaska girls (11-14) are the fifth seed in the 6AA South field and will travel to Morris to take on fourth-seeded Morris Area-Chokio-Alberta on Thursday at 7 p.m.  


8AAA – 1. Fergus Falls; 2. Albany; 3. Thief River Falls; 4. Alexandria; 5. Detroit Lakes; 6. Sartell-St. Stephen; 7. Sauk Rapids-Rice; 8. Little Falls

6AA NORTH – 1. Staples-Motley; 2. Osakis; 3. Sauk Centre; 4. Holdingford; 5. Melrose; 6. Pierz; 7. Pillager; 8. Long Prairie-Grey Eagle

6AA SOUTH – 1. New London-Spicer; 2. Eden Valley-Watkins; 3. Litchfield; 4. Morris Area-Chokio-Alberta; 5. Minnewaska; 6. Paynesville Area; 7. St. John’s Prep; 8. Benson

6A SOUTH – 1. WCA; 2. Henning; 3. Ortonville; 4. Brandon-Evansville; 5. Battle Lake; 6. Wheaton-Herman-Norcross; 7. CGB; 8. Hancock; 9. Underwood; 10. Ashby

5A NORTH – 1. Browerville; 2. Verndale; 3. Pine River-Backus; 4. Parkers Prairie; 5. Bertha-Hewitt; 6. Menahga; 7. Nevis; 8. Hill City; 9. Sebeka; 10. Northland

Eric Morken
Eric Morken is the sports and outdoor editor at the Echo Press and Osakis Review newspapers in Douglas County, MN. Follow him on Twitter at echo_sports.
(320) 763-1229