Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Cross country: Knight, Laker runners battle top athletes at NLS

Email Sign up for Breaking News Alerts
Knights Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

The West Central Area's girls' and boys' cross country teams finished sixth and seventh respectively at the huge multi-team New London-Spicer Invitational last Thursday, while Minnewaska ran with incomplete teams in both divisions.

Advertisement
Advertisement

Knight senior Kyle Toms finished second to Jacob Gerhartz of Sauk Centre by just a little more than three seconds in the boys' division. Toms held the lead through the majority of the race, being passed by Gerhartz in the final few meters.

Knight Kylee Fernholz was the top finisher for the West Central Area girls' team, finishing 16th in 16:40, followed closely by seventh grader Abby VanKempen in 17th at 16:41.

Minnewaska's Halle Christianson was 19th in the girls' division with a time of 16:42.88, while teammate Madi Phillips was 71st in 19:43.10.

NEW LONDON-SPICER INVITATIONAL

BOYS' SCORES - 1. Albany 62; 2. Sauk Centre 90; 3. Long Prairie-Grey Eagle 91; 4. Ottertail Central 106; 5. Morris 114; 6. Litchfield 146; 7. West Central Area 149; 8. Paynesville 219; 9. New London-Spicer 219; 10. Lac qui Parle/Dawson-Boyd 255; 11. MACCRAY/Renville County West 268; 12. BOLD 271.

WEST CENTRAL AREA - 2. Kyle Toms 17:03, 10. Alex Toms 17:51, 38. Seth Felland 19:18, 46. Neil Hyttsten 19:32, 59. Jacob Rakozy 19:58, 69. Carson Hunter 20:30.

GIRLS' SCORES - 1. Albany 40; 2. Lac qui Parle/Dawson-Boyd 55; 3. Sauk Centre 84; 4. Holdingford 127; 5. New London-Spicer 156; 6. West Central Area 161; 7. Paynesville 187; 8. Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg 210; 9. MACCRAY/Renville County West 221; 10. Morris 226; 11. Eden Valley-Watkins/Kimball 226; Hillcrest Lutheran Academy, BOLD, Litchfield, Yellow Medicine East, Belgrade-Brooten-Elrosa; Long Prairie-Grey Eagle, Ottertail Central and Minnewaska inc.

WEST CENTRAL AREA - 16. Kylee Fernholz 16:40, 17. Abby VanKempen 16:41, 50. Ashton Blair 18:13, 54. Tee Rudnitski 18:32, 57. Holly VanKempen 18:35, 70. Mikaylah Stark 19:24.

MINNEWASKA - 19. Halle Christianson 16:42, 71. Madi Phillips 19:43.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement