Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Card girls' track and field: Alexandria sixth at 8AA True Team

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria,Minnesota 56308 http://www.echopress.com/sites/all/themes/echopress_theme/images/social_default_image.png
Echo Press
Card girls' track and field: Alexandria sixth at 8AA True Team
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

The Cardinal girls picked up three individual first place finishes as they placed sixth at the Section 8AA True Team track and field meet in Sauk Rapids Thursday.

Advertisement

Senior Jamie Piepenburg grabbed another top spot in a distance event, finishing first in the 1,600-meter run with a time of 4:59.58, while Bethany Hasz claimed the 3,200-meter title with a new personal best in 11:21.20.

The Redbird 4x800 relay team of Julia Sieling, Hasz, Melissa Drown and Karly Betterman was also first with a time of 9:48.81.

"The ladies did a great job and competed very hard against top-notch competition," said Alexandria head coach Mike Empting. "They were there for each other and stepped in and performed everywhere they were asked.

"It was a great meet that demonstrated the togetherness that this team of ladies has with one another. It was a tremendous team effort."

The Cardinals also received runner-up honors from Piepenburg in the 800-meter run, Briquelle Bowden in the high jump and Brittany Ludwig in the discus.

SECTION 8AA TRUE TEAM TRACK AND FIELD

GIRLS' SCORES - 1. Moorhead 837, 2. Monticello 769.6, 3. Brainerd 765.5, 4. Buffalo 749.5, 5. Bemidji 726.5, 6. Alexandria 652, 7. St. Michael-Albertville 554, 8. St. Cloud Tech 652, 9. Sauk Rapids-Rice 408.

100 HURDLES - 1. Chloe Miller, Brd, 15.86, 3. Briquelle Bowden, Alex, 16.04, 26. Maria Schlapkohl, Alex, 20.32. 300 HURDLES - 1. Mallori Johnson, Mhd, 47.04, 3. Karly Betterman, Alex, 49.34, 18. Jenna Larson, Alex, 54.57, 23. Maria Schlapkohl, Alex, 56.6.

100 DASH - 1. Hannah Lundstrom, Brd, 12.55, 2. Madelyn Urman, Alex, 12.64, 6. Gabrielle Koel, Alex, 13.04, 19. Britni DelCastillo, Alex, 13.71. 200 DASH - 1. Hannah Lundstrom, Brd, 27.61, 5. Madelyn Urman, Alex, 28.01, 17. Briquelle Bowden, Alex, 29.58, 27. Kelly Nellermoe, Alex, 31.33. 400 DASH - 1. Allison Kosobud, Brd, 1:00.33, 10. Gabrielle Koel, Alex, 1:04.38, 14. Shanee Herd, Alex, 1:05.53, 24. Hannah Wendel, Alex, 1:08.62.

800 RUN - 1. Jenna Truedson, Bem, 2:20.50, 2. Jamie Piepenburg, Alex, 2:21.23, 8. Julia Sieling, Alex, 2:28.98, 15. Melissa Drown, Alex, 2:37.71. 1,600 RUN - 1. Jamie Piepenburg, Alex, 4:59.58, 11. Megan Hasz, Alex, 5:22.33, 22. Kristin Egenes, Alex, 6:00.13. 3,200 RUN - 1. Bethany Hasz, Alex, 11:21.20, 14. Natalie Watkins, Alex, 12:34.69.

4X100 RELAY - 1. Brainerd 51.73, 3. Alexandria 51.94. 4X200 RELAY - 1. St. Cloud Tech 1:48.98, 8. Alexandria 2:01.84. 4X400 RELAY - 1. St. Cloud Tech 4:07.05, 7. Alexandria 4:30.14. 4X800 RELAY - 1. Alexandria 9:48.81.

LONG JUMP - 1. Ellen Wall, Bem, 16-7.5, 22. Britni DelCastillo, Alex, 14-1, 24. Emily Klinkner, Alex, 13-0, 25. Lisa Klinkner, Alex, 12-10. TRIPLE JUMP - 1. Sadie Fedor, Mon, 36-1.5, 19. Hannah Wendel, Alex, 30-4.25, 25. Lisa Klinkner, Alex, 26-10. HIGH JUMP - 1.Morgan Lindenfelser, Mon, 5-6, 2. Briquelle Bowden, Alex, 5-4, 6. (tie) Jenna Larson, Aelx, 4-10, 10 (tie) Gabrielle Koel, Alex, 4-10. POLE VAULT - 1. Emily Fuglestad, Mhd, 9-6, 17. Karla Thoennes, Alex, 6-6, 19. Kelly Nellermoe, Alex, 6-6.

SHOT PUT - 1. Sydnie Mauch, Brd, 39-7.5, 6. Brianna Johnson, Alex, 34-1, 12. Brittany Ludwig, Alex, 31-11, 22. Emily Peck, Alex, 27-6.25. DISCUS - 1. Alli Heifort, Bem, 126-8, 2. Brittany Ludwig, Alex, 110-2, 5. Murphy Notch, Alex, 98-5, 7. Brianna Johnson, Alex, 94-7

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement