Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Alexandria girls' swimming and diving: Battle for state berths begins today

Email

The Alexandria Cardinal girls' swimmers and divers will be battling for spots at the State Class A meet this weekend as they head for Section 6A action in Sartell today and tomorrow.

Advertisement

But the road won't be easy for the Redbirds, who will have to beat out swimmers from last year's state championship team, and Sartell has proven to be a formidable opponent again this season, winning the Central Lakes Conference championship and regular CLC title, as well as completing the dual meet season with a perfect 9-0 record.

Alexandria faces Sartell-St. Stephen in CLC action, and also got a preview of the other section teams at the 6A True Team meet earlier this year.

Both Sartell and Melrose surpassed the state standard in the 200 medley relay at True Team, as did the Sabre 200 free relay.

Individually, Anna Ellis of Sartell cut through state qualifying in the 100 back, and Amanda Warzecha of Melrose and Bridget Opdahl were below state standards in the 50 free. Warzecha was able to surpass the 100 free time as well.

The Sabres also have a returning state champion in senior Ellen Bloom, who won the 200 IM and the 100 backstroke last year.

They also hold state championships in the 200 and 400 free relays.

The Section 6A championships begin tonight at 5 p.m. and tomorrow, Saturday, at 11 a.m. in Sartell.

SECTION 6A SWIMMING

AND DIVING

FRIDAY-SATURDAY,

NOVEMBER 9-10

IN SARTELL

(ALEXANDRIA ENTRIES)

KALLI BOWSER - 200 medley relay A, 100 free (58.04), 100 back (1:05.55), 400 free relay A.

MEGAN BRISTOW - 200 free (2:07.96), 200 free relay A, 100 breast (1:13.66), 400 free relay A (alternate).

BETH BURNHAM - 200 medley relay A, 50 free (27.32), 100 free 1:00.22, 200 free relay A.

LILY CLARSTROM - 100 breast (1:21.56).

SAM EALY - 200 medley relay A (alternate).

KATELYN EDENLOFF - 100 fly (1:17.76).

HANNAH EKLUND - 200 medley relay A, 200 IM (2:29.01), 200 free relay A (alternate), 100 breast (1:12.86).

SAM ELLIS - 500 FREE (6:09.82).

RACHEL EVINK - 100 fly (1:15.67).

MADDY GORGHUBER - 100 free (1:02.73), 200 free relay A (alternate), 400 free relay A (alternate).

HEATHER JOHNSON - 200 IM (2:43.26).

JENNA KREMER - diving.

KATE LEBRASSEUR - 200 medley relay A (alternate), 200 IM (2:26.11), 100 back (1:08.46), 400 free relay A.

HANNAH LINDGREN - 500 free (6:10.91), 100 breast (1:20.77).

HEIDI MOE - 50 free (28.58), 200 free relay A (alternate).

JAYLEN OLSON-RODEL - 200 medley relay A (alternate), 50 free (27.40), 200 free relay A.

WHITNEY OLSON - 100 fly (1:11.63).

RACHEL PETERSON - 200 free (2:10.52), 100 free (58.86), 200 free relay A, 400 free relay A.

BAILEY SERUM - 100 back (1:12.18).

ALLY TIMM - 200 free (2:19.04), 100 back (1:12.14), 400 free relay A (alternate).

EMILY WALLERICH - 100 fly (1:13.46).

TRINA WEISEL - 200 medley relay A (alternate), 50 free (28.54), 200 free relay A (alternate), 400 free relay A (alternate).

ALYSSA WELLE (500 free (6:33.29).

MADALYN WINGER - 200 medley relay A, 200 IM (2:26.46), 500 free (5:47.92), 400 free relay A.

KALLIE ZIEMAN - 200 free (2:21.98).

SECTION 6A TEAMS

Albany

Alexandria

Holdingford

Little Falls

Melrose

Rocori

St. Cloud Apollo

Sartell-St. Stephen

Sauk Centre

Minnewaska-Morris

St. Cloud Cathedral/St. John's Prep

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness