Sections
Advertisement
Colin Guetter's toss of 146' 5" earned him second place at the Section 8AA track and field meet Friday and advanced him to the State Class AA meet at Hamline this weekend, along with five others from the Cardinal boys' track and field team. (Eric Morken, Echo Press)

Alexandria boys' track and field: Cards send six to state

Email

Three individuals and a relay will see their seasons continue as the Cardinals boys' track team advanced Mitch Peck, Zac Bartolomeo, Colin Guetter and the 4x100 relay of James Holmquist, Nathan Huss, Peck and Donovan Chock to this weekend's Class AA competition at Hamline.

Advertisement

Peck, a junior, led the way with his first place finish in the 300-meter hurdles, outdistancing the field by nearly a second as he ran a 39.97.

He was also part of the second place 4x100 relay team that was less than a half second behind Brainerd.

Senior Zac Bartolomeo will also be heading to state in the 800-meter run after finishing second with a 2:00.32, just two seconds behind the top finisher.

Junior Colin Guetter's preliminary throw of 146' 5" held up into the finals, earning him a second place and a spot at state as well.

Action at Hamline University begins at approximately 9 a.m. on both Friday and Saturday.

SECTION 8AAA BOYS' TRACK AND FIELD

BOY'S TEAM SCORES - 1. Brainerd 89, 2. Sartell-St. Stephen 85.33, 3. Moorhead 73.33, 4. Bemidji 68.5, 5. Willmar 60.5, 6. Monticello 57, 7. Little Falls 54, 8. Alexandria, 9. St. Cloud Apollo 39.33, 10. Rocori 39, 11. St. Cloud Tech 33, 12. Detroit Lakes 19, 13. Fergus Falls 16, 14. Sauk Rapids-Rice 8.5, 15. Becker 5, 16. Thief River Falls 4.

ALEXANDRIA RESULTS

4X100 RELAY - 2. James Holmquist, Nathan Huss, Mitch Peck, Donovan Chock 44.23. 4X200 RELAY - 14. Andrew Johnson, Nick Dee, David Anderson, Luke Houska 1:44.93. 4X400 RELAY - Mitch Meier, Nick Dee, Luke Houska, Alec Roth 4:04.31. 4X800 RELAY - 9. Brandon Jerde, Ryan Moorman, Jesse Groettum, Grant Rudolph 9:05.71.

100 DASH - 4. Nathan Huss 11.36, 20. Donovan Chock 11.93, 39. Mitch Maday 12.55. 200 DASH - 5. Nathan Huss 23.24, 17. James Holmquist 24.36, 20. Donovan Chock 24.49. 400 DASH - 22. James Holmquist 55.21, 40. Luke Houska 1:00.52, 44. Nick Dee 1:02.25.

800 RUN - 2. Zac Bartolomeo 2:00.32, 25. Grant Rudolph 2:12.51. 1,600 RUN - 12. Aaron Runge 4:45.05, 26. Austin Thom 4:54.87, 37. Wesley Graves 5:16.42. 3,200 RUN - 16. Austin Thom 10:37.15, 17. Brandon Jerde 10:38.15, 27. Trent Piepenburg 10:57.44.

110 HURDLES - 5. Mitch Peck 15.90, 25. Elijah Heckert 18.78, 31. LaZeric Johnson 20.38. 300 HURDLES - 1. Mitch Peck 39.97, 27. Elijah Heckert 47.70, 32. LaZeric Johnson 53.94.

POLE VAULT - 13. Colby Carlson 10-5. LONG JUMP - 15. Donovan Chock 18-9.5, 38. Nick Dee 16-8.5, 41. Andrew Johnson 16-7. TRIPLE JUMP - 18. Nathan Huss 37-1, 26. James Holmquist 35-11.75, 34. Mitch Peck 35-0.

SHOT PUT - 5. Aaron Steidl 49-11.75, 9. Chase Duwenhoegger 46-6, 13. Logan Steidl 44-9.25. DISCUS - 2. Colin Guetter 146-5, 13. Brett Ludwidg 119-11, 26. Chase Duwenhoegger 107-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness