Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Alexandria boys' track and field: Cardinals compete at Sartell

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Competing at the Sartell JV Mega Meet Friday, the Cardinal boys' track team got in some extra work as varsity and junior varsity athletes competed together.

Advertisement
Advertisement

The Cardinal 4x800 relay team of Trent Piepenburg, Zac Bartolomeo, Grant Rudolph and Brandon Jerde finished first overall, as did Jimmy Pfeffer in the 3,200-meter run, Aaron Steidl in the shot put and Colin Guetter in the discus.

The varsity will compete in the Section 8AAA True Team meet tomorrow, Thursday, at Buffalo.

SARTELL JV MEGA MEET

ALEXANDRIA BOYS' RESULTS

4X100 RELAY - 8. James Holmquist, Alex Wosepka, Chad Peterson, Michael Taillefer 53.24, 9. Nathan Huss, Peter Rohr, Johnathan Nguyen, Landon Anderson 53.50. 4X200 RELAY - 2. Mitch Peck, David Anderson, Andrew Johnson, LaZeric Johnson 1:44.46, 4. Nathan Huss, Alex Roth, Mitch Roers, Elijah Heckert 1:46.03. 4X400 RELAY - 1. Nathan Huss, James Holmquist, Luke Houska, Alex Roth 3:59.73, 2. Zac Bartolomeo, Brandon Jerde, Nick Dee, Ryan Moorman 4:02.60.

110 HURDLES - 3. Mitchell Meier 18.52, 5. Elijah Heckert 18.82, 9. Alec Wosepka 19.68, 16. LaZeric Johnson 31.10. 300 HURDLES - 2. Mitch Meier 47.20, 4. Alec Wosepka 48.69, 9. LaZeric Johnson 50.53.

100 DASH - 16. Andrew Johnson 12.72, 19. Nick Dee 12.83, 20. David Anderson 12.91, 27. Johnathan Nguyen 13.13, 30. Mitch Roers 13.19, 44. Landon Anderson 13.75, 45. Peter Rohr 13.98, 53. Michael Taillefer 15.05. 200 DASH - 11. Andrew Johnson 26.13, 19. David Anderson 26.79, 26. Johnathan Nguyen 27.32, 29. Mitch Roers 27.57, 36. Landon Anderson 28.22, 44. Peter Rohr 28.99, 51. Michael Taillefer 32.16. 400 DASH - 16. Nick Dee 1:02.53, 20. Luke Houska 1:03.49, 29. Alec Roth 1:11.14.

800 RUN - 2. Grant Rudolph 2:22.05, 3. Mitch Peck 2:24.89, 6. Trent Piepenburg 2:26.18, 16. Jesse Groettum 2:35.24. 1,600 RUN - 2. Aaron Runge 5:00.01, 3. Austin Thom 5:00.51, 16. Ryan Moorman 5:28.93, 20. Jimmy Lovrien 5:33.64, 37. Austin Fox 6:31.02. 3,200 RUN - 1. Jimmy Pfeffer 10:58.98, 3. Chris McQueen 11:20.36, 5. Wesley Graves 11:28.16.

SHOT PUT - 1. Aaron Steidl 46-9, 2. Chase Duwenhoegger 46-7.5, 3. Logan Steidl 43-6.5, 4. Mitch Maday 42-4, 5. Colin Guetter 40-9.5, 6. Brett Ludwig 39-7.5, 7. Brian Krebs 40-3.5, 13. Dylan Larson 36-1.5, 19. Erik Zinke 34-3, 21. Anthony Smith 33-2.5, 22. Tyler Meyer 33-2.5, 27. Nathan Langner 32-2.5, 38. Alex Schmidt 28-8, 56. Matt Roers 17-10.5. DISCUS - 1. Colin Guetter 133-5, 2. Aaron Steidl 130-4, 4. Brett Ludwig 116-6, 5. Logan Steidl 107-4, 6. Chad Peterson 102-5, 7. Brian Krebs 101-5, 15. Mitch Maday 93-4, 16. Dylan Larson 91-8, 22. Nathan Langner 85-1, 33. Alex Schmidt 75-5, 34. Anthony Smith 73-7, 39. Tyler Meyer 71-10, 47. Erik Zinke 57-11, 55. Matt Roers 43-10.

TRIPLE JUMP - 6. Nathan Huss 33-4. LONG JUMP - 7. James Holmquist 15-11.25, 8. Andrew Johnson 15-11, 25. Nick Dee 13-9.25, 26. Landon Anderson 13-6.25, 27. Mitch Roers 13-1.75, 28. Alec Wosepka 12-9.25, 32. Peter Rohr 11-6.75, 33. Johnathan Nguyen 11-4 and Michael Taillefer 11-4. HIGH JUMP - 2. Colby Carlson 5-4, 5. Chad Peterson 5-0.

Advertisement
Advertisement
Advertisement