Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Contributed Four Alexandria swimmers earned the right to advance to the Age Group State Meet that began yesterday, Thursday, and runs through Saturday. Competing will be (back, left to right)_Madalyn Winger, Hannah Eklund, (front)_Lacey Entzi and Ashtyn Molesworth.

Alex Swim Club: Four swimmers head to state

Email Sign up for Breaking News Alerts
Cardinals Alexandria, 56308
Echo Press
(320) 763-3258 customer support
Alexandria Minnesota 225 7th Ave E
P.O. Box 549
56308

Ashtyn Molesworth's new age group state achievement time in the 100 IM was just one of the highlights of the Alexandria Swim Club's results at the A/B winter finals in Minnetonka recently.

Advertisement
Advertisement

Molesworth had a time of 1:40.30 heading into the finals of the event, which had a state cut of 1:38.69. She broke through that mark as she finished first in the A Division with a time of 1:36.94.

She will now be one of four Alexandria Swim Club competitors that advance to the Age Group State Meet Thursday through Saturday, March 15-18, at the Rochester Olmsted Rec Center in Rochester.

Molesworth will swim in six events, the maximum number that entries in the 8-under division are allowed to compete in. Lacy Entzi will also swim the maximum of eight events in her 9-10 age group.

Hannah Eklund will compete in three events in the 11-12 age group and Madalyn Winger will swim in two events in the 11-12 age group.

Several other athletes also competed for Alexandria in the A/B Winter Finals, including McKenna Horan, Alexandra Balcome, Abby Eck, Becca Brown, Kate LeBrasseur, Hannah Lindgren, Emily Wallerich, Tiana Molitor, Nicholas Chromey, Patrick Chromey, Jaymeson Wolkow, Brady Wolkow and Danthony Moorer.

The team is coached by David Molesworth.

2012 MINNETONKA A/B WINTER FINALS

GIRLS' 8-UNDER

100 IM - A Division: 1. Ashtyn Molesworth 1:36.94 (new age group state championship achievement time).

GIRLS' 9-10

50 FREE - B Division: 28. McKenna Horan 37.17. Non-Award Division: 1. Alexandra Balcome 44.63.

100 FREE - B Division: 23. McKenna Horan 1:22.72.

50 BACKSTROKE - B Division: 18. McKenna Horan 42.21.

GIRLS' 11-12

50 FREE - A Division: 18. Hannah Eklund 30.20. B Division: 25. Abby Eck 32.66, and Becca Brown, 32.66.

100 FREE - B Division: 10. Hannah Eklund 1:05.21, 38. Abby Eck 1:13.43.

500 FREE - A Division: 3. Hannah Eklund 6:19.56.

50 BACKSTROKE - A Division: 5. Hannah Eklund 33.24. B Division: 15. Abby Eck 35.62.

100 BACKSTROKE - B Division: 2. Hannah Eklund 1:12.15, 12. Abby Eck 1:18.19.

50 BREASTSTROKE - B Division: 8. Abby Eck 40.11, 13. Becca Brown 41.42.

100 BREASTSTROKE - B Division: 6. Abby Eck 1:26.30, 15. Becca Brown 1:31.63.

200 BREASTSTROKE - A Division: 3. Hannah Eklund 2:52.16.

50 BUTTERFLY - B Division: 16. Hannah Eklund 34.98.

100 IM - A Division: 3. Hannah Eklund 1:12.01. B Division: 10. Abby Eck 1:15.74.

200 IM - B Division: Abby Eck 2:53.51.

GIRLS' 13-14

50 FREE - A Division: 8. Kate LeBrasseur 28.16. B Division: 41. Hannah Lindgren 30.40, 58. Emily Wallerich 31.80.

100 FREE - A Division: 14. Kate LeBrasseur 1:02.36. B Division: Hannah Lindgren 1:06.89, 52. Emily Wallerich 1:10.06.

200 FREE - A Division: Madalyn Winger 2:12.65. B Division: 5. Kate LeBrasseur 2:14.52, 41. Hannah Lindgren 2:29.19, 49. Emily Wallerich 2:34.48.

500 FREE - A Division: 10. Madalyn Winger 5:57.06. B Division: 29. Hannah Lindgren 6:41.64.

1,000 FREE - B Division: 5. Madalyn Winger 12.21.25.

1,650 FREE - B Division: 4. Madalyn Winger 21.41.80.

100 BACKSTROKE - B Division: 16. Kate LeBrasseur 1:11.40.

200 BACKSTROKE - B Division: 15. Madalyn Winger 2:33.78.

100 BREASTSTROKE - B Division: 7. Kate LeBrasseur 1:23.21, 22. Hannah Lindgren 1:28.45.

200 BREASTSTROKE - B Division: 4. Madalyn Winger 2:53.66, 9. Kate LeBrasseur 2:55.88, 20. Hannah Lindgren 3:06.05, 22. Sydney Weigel 3:08.12.

100 BUTTERFLY - B Division: 6. Madalyn Winger 1:09.49, 12. Kate LeBrasseur 1:11.36.

100 IM - A Division: 21. Madalyn Winger 1:11.80.

200 IM - A Division: 13. Madalyn Winger 2:33.24. B Division: 37. Hannah Lindgren 2:48.67.

400 IM - A Division: 5. Madalyn Winger 5:32.45.

GIRLS' 15-16

100 FREE - A Division: 6. Tiana Molitor 59.86.

500 FREE - B Division: 13. Tiana Molitor 6:11.96.

1,000 FREE - B Division: 5. Tiana Molitor 12:45.42.

100 BACKSTROKE - B Division: 8. Tiana Molitor 1:10.46.

200 BACKSTROKE - B Division: 7. Tiana Molitor 2:36.70.

100 BUTTERFLY - B Division: 8. Tiana Molitor 1:12.38.

200 IM - B Division: 18. Tiana Molitor 2:41.05.

BOYS' 11-12

50 FREE - B Division: 12. Nicholas Chromey 30.83, 23. Patrick Chromey 32.46.

100 FREE - B Division: 20. Nicholas Chromey 1:11.29, 24. Patrick Chromey 1:12.99.

200 FREE - B Division: 17. Patrick Chromey 2:36.17.

50 BACKSTROKE - B Division: 8. Patrick Chromey 37.75, 14. Jaymeson Wolkow 38.57.

50 BREASTSTROKE - B Division: 3. Nicholas Chromey 39.33.

100 BREASTSTROKE - B Division: 4. Nicholas Chromey 1:30.05.

200 BREASTSTROKE - B Division: 2. Nicholas Chromey 3:08.19.

50 BUTTERFLY - B Division: 11. Nicholas Chromey 37.76.

100 IM - B Division: 15. Nicholas Chromey 1:20.38.

200 IM - B Division: 6. Nicholas Chromey 2:47.71, 10. Patrick Chromey 2:53.03.

BOYS' 13-14

50 FREE - B Division: 10. Brady Wolkow 27.39, 18. Danthony Moorer 28.84.

100 FREE - B Division: 14. Brady Wolkow 1:01.36, 22. Danthony Moorer 1:05.92.

200 FREE - B Division: 13. Brady Wolkow 2:13.77, 21. Danthony Moorer 2:26.11.

500 FREE - B Division: 11. Brady Wolkow 6:01.56.

100 BREASTSTROKE - B Division: 10. Brady Wolkow 1:22.51.

100 IM - B Division: 16. Brady Wolkow 1:11.63.

200 IM - B Division: 19. Brady Wolkow 2:37.36.

MIXED SENIOR TIME TRIAL

50 BACKSTROKE - 4. Hannah Eklund 33.26.

ENTRIES FOR THE 2012 MN MCA AGE GROUP STATE MEET

ROCHESTER OLMSTED REC CENTER

MARCH 15-18

HANNAH EKLUND - Women's 11-12 100 breaststroke 1:15.76; Women's 11-12 200 IM 2:30.27; Women's 11-12 50 breast 34.48.

LACEY ENTZI - Women's 9-10 100 breast 1:31.90; Women's 9-10 200 IM 2:51.77; Women's 9-10 100 IM 1:20.37; Women's 9-10 50 free 29.98; Women's 9-10 50 breaststroke 41.84; Women's 9-10 200 free 2:27.67; Women's 9-10 100 free 1:06.60; Women's 9-10 50 fly 33.99.

ASHTYN MOLESWORTH - Women's 8-under 100 IM 1:36.94; Women's 8-under 50 free 36.23; Women's 8-under 50 breaststroke 49.40; Women's 8-under 50 backstroke 46.12; Women's 8-under 100 free 1:25.77; Women's 8-under 50 butterfly 44.28.

MADALYN WINGER - Women's 13-14 50 free 27.42; Women's 13-14 100 free 59.33.

Advertisement
EchoPress News
Advertisement
Advertisement
randomness