Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Alex Swim Club: Entzi qualifies for state swimming in two events

Email News Alerts

Alexandria Swim Clubs' Lacey Entzi qualified for two more events for the winter short course state meet during the recent Northern Suburban Aquatic Club's Winter Solstice B/C Open meet.

Advertisement
Advertisement

"We had a lot of high placing finishes against some very good cities clubs, which is a great accomplishment for our swimmers," said head coach David Molesworth.

Entzi was first in the 9-10-year-old's 100 IM as she swam a championship time of 1:21.93 and also first in the 100 butterfly's B Division with a time of 1:26.16 for a championship time.

NORTHERN SUBURBAN WINTER SOLSTICE B/C OPEN SWIM MEET

(ALEXANDRIA RESULTS)

GIRLS' 8-UNDER

100 FREE - B DIVISION: 3. Ashtyn Molesworth 1:31.91.

100 IM - B DIVISION: 2. Ashtyn Molesworth 1:41.45.

GIRLS' 9-10

100 FREE - C DIVISION: 34. Elizabeth Mayer 1:36.42.

50 BACK - B DIVISION: 14. Lacey Entzi 45.65.

100 BACK - B DIVISION: 6. Lacey Entzi 1:26.30. C DIVISION: 31. Elizabeth Mayer 1:55.90.

50 BUTTERFLY - B DIVISION: 6. Lacey Entzi 39.68.

200 IM - B DIVISION: 3. Lacey Entzi 3:08.14. C DIVISION: 6. Ashtyn Molesworth 3:41.42.

100 IM - B DIVISION - 2. Lacey Entzi 1:21.93.

50 BACK - C DIVISION: 11. Elizabeth Mayer 48.58.

100 BUTTERFLY - B DIVISION: 1. Lacey Entzi 1:26.16. C DIVISION: 114. Ashtyn Molesworth 1:56.91.

100 BREASTSTROKE - B DIVISION: 4. Lacey Entzi 1:37.72, 24. Ashtyn Molesworth 1:53.76.

50 FREE - C DIVISION: 12. Elizabeth Mayer 38.99.

GIRLS' 11-12

100 FREE - C DIVISION: 18. Katelyn Coopet 1:19.34, 42. Amber Carver 1:29.65, 46. Hailey Koep 1:30.74, 49. Cassie Corson 1:31.58.

50 BACK - C DIVISION: 41. Cassie Corson 47.63.

100 IM - C DIVISION: 13. Katelyn Coopet 1:29.12, 40. Amber Carver 1:40.22, 42. Hailey Koep 1:40.98, 54. Cassie Corson 1:46.49.

100 BACK - C DIVISION: 12. Katelyn Coopet 1:37.17.

100 BUTTERFLY - C DIVISION: 16. Kately Coopet 42.69, 36. Amber Carver 51.37, 42. Cassie Corson 56.01.

50 FREE - C DIVISION: 16. Chantell Bergquist 35.01, 26. Katelyn Coopet 36.44, 32. Amber Carver 37.69, 45. Cassie Corson 39.54, 54. Hailey Koep 41.92.

100 BUTTERFLY - C DIVISION: 17. Chantell Bergquist 1:35.10, 18. Katelyn Coopet 1:35.57.

100 BREASTSTROKE - C DIVISION: 20. Hailey Koep 1:45.53, 30. Chantell Bergquist 1:50.75, 31. Cassie Corson 1:50.90.

50 BREASTSTROKE - C DIVISION: 12. Katelyn Coopet 46.42, 30. Cassie Corson 50.38, 32. Amber Carver 50.93.

GIRLS' 12-UNDER

200 FREE RELAY - 14. Katelyn Coopet, Cassie Corson, Hailey Koep, Amber Carver 2:36.77.

200 MEDLEY RELAY - 8. Hailey Koep, Cassie Corson, Chantell Bergquist, Katelyn Coopet 2:52.03.

BOYS' 11-12

100 FREE - B DIVISION: 10. Nicholas Chromey 1:12.70, 15. Patrick Chromey 1:18.84.

50 BACK - B DIVISION: 12. Nicholas Chromey 42.85, 13. Patrick Chromey 43.10.

100 IM - B DIVISION: 13. Nicholas Chromey 1:23.06, C DIVISION: 10. Patrick Chromey 1:30.67.

100 BACK - B DIVISION: 7. Patrick Chromey 1:29.66.

100 BUTTERFLY - B DIVISION: 6. Nicholas Chromey 37.32.

50 FREE - B DIVISION: 9. Nicholas Chromey 31.07, 24. Patrick Chromey 34.68. C DIVISION: 12. Andrew McLain 36.97.

100 BUTTERFLY - C DIVISION: 17. Andrew McLain.

50 BREASTSTROKE - B DIVISION: 4. Nicholas Chromey 40.08.

100 BREASTSTROKE - B DIVISION: 6. Nicholas Chromey 1:29.10. C DIVISION: 9. Patrick Chromey 1:41.46, 18. Andrew McLain 1:55.05.

500 FREE - B DIVISION: 5. Nicholas Chromey 6:56.07. C DIVISION: 6. Patrick Chromey 7:19.72.

Advertisement
Advertisement
Advertisement